Szukaj

Hiperpigmentacja skóry - palący problem

Podziel się
Komentarze0

Piękna i nieskazitelna skóra to marzenie wielu osób. Ilość i specyfika kremów, które mają pomóc nam w uzyskaniu pożądanego efektu przyprawia o zawrót głowy. Kolor naszej skóry jest wypadkową kilku różnych składników, a więc wiele czynników może więc wpłynąć negatywnie na jej wygląd.

Hiperpigmentacja skóry - palący problem

Skąd bierze się taki a nie inny kolor skóry?


Na kolor naszej skóry ma wpływ kilka istotnych substancji. Są to:

1. Melanina: najbardziej znany barwnik skóry, który produkowany jest w komórkach zwanych melanocytami. Barwnik ten występuje zarówno w skórze białej jak i czarnej, jednakże różni się kolorem i strukturą chemiczną. Melanina produkowana w skórze białej (feomelanina) ma barwę pomarańczową, natomiast skóra czarna zawdzięcza swój odcień melaninie brązowej lub czarnej czyli tzw. eumelaninie. Istotne jest to, że każdy z nas produkuje obydwa rodzaje tego barwnika, aczkolwiek zawsze jeden z nich dominuje nad drugim. To który „zwycięży” jest uwarunkowane genetycznie.

2. Hemoglobina: również dobrze znany barwnik, ale nie zawsze kojarzony jest z kolorem naszej skóry. Zawarty jest on we krwi znajdującej się w powierzchownych naczyniach krwionośnych. W zależności od stanu naczyń, a konkretnie ich skurczu bądź rozkurczu, nadaje skórze mniej lub bardziej intensywne różowe zabarwienie. Przy skurczu skóra blednie, a gdy skurcz utrzymuje się przez dłuższy czas, pojawia się sine zabarwienie, pochodzące od hemoglobiny odtlenowej.

3. Włókna kolagenowe: ich żółta barwa przebija przez warstwy przezroczystego naskorka.

4. Karoten: to składnik, który w zależności od naszej diety wpływa na kolor skory. Jest on pomarańczowym barwnikiem, którego duże ilości występują przede wszystkim w marchwi, papryce, a także cytrusach i zielonych warzywach. Karoten gromadzony jest przede wszystkim w tkance tłuszczowej.Zdrowa skóra to taka, która jest wypadkową wszystkich wymienionych powyżej składników. Ma jednolita barwę i pozbawiona jest przeróżnych zaburzeń w swoim kolorycie. Czasami jednak pod wpływem różnych czynników zmiany na skórze pojawiają się. Możemy podzielić je na:

  • przebarwienia
  • odbarwienia
  • zaczerwienienia
  • teleangiektazję (widoczne naczynia krwionośne)

Czym jest hiperpigmentacja skóry?

W momencie gdy skóra przybiera ciemniejszą barwę, mówimy o przebarwieniu czyli właśnie o hiperpigmentacji skóry. Przebarwieniem nazywamy widoczne gołym okiem plamki lub większe plamy, które są ciemniejsze od otaczającej je zdrowej skóry. Bardzo często powstają one pod wpływem światła słonecznego i są skutkiem zbyt dużej ilości melaniny w organizmie, która jest barwnikiem skóry produkowanym jako odpowiedź na działanie promieniowania ultrafioletowego. Nie duża plamka nie koniecznie oznaczać musi zbyt dużą ilość samego barwnika, ale również produkujących go komórek czyli melanocytów.

Skąd się biorą plamki?

Zmiany na skórze mogą pojawiać się chociażby z przyczyn hormonalnych, np. w skutek przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych, terapii hormonalnej bądź zajścia w ciążę. Powodem ich zauważenia może być także stosowanie kosmetyków uwrażliwiających skórę na słońce przy jednoczesnym braku stosowania ochrony przeciwsłonecznej. Co istotne, niektóre leki uwrażliwiają skórę na promienie UV lub działają fotouczulająco (np. antybiotyki), a więc i one mogą mieć wpływ na pojawianie się przebarwień. Na ich powstawanie duży wpływ mają również zaburzenia funkcji tarczycy, a także uwarunkowane genetycznie skłonności do tworzenia się podobnych zaburzeń na skórze. Co interesujące, aż  90% przypadków przebarwień występuje u kobiet.

Jak radzić sobie z przebarwieniami?

Na rynku pojawiła się szeroka gama produktów, których głównym zadaniem jest walka z ciemnymi plamami na skórze. W terapii rozjaśniającej główną role powinny odgrywać kosmetyki i kremy z wysokim filtrem UVA i UVB (SPF 30 lub 50). Należy jednak pamiętać, aby używać ich systematycznie, przez cały rok, bowiem nawet wtedy gdy wydaje się nam, że słońca nie ma, promieniowanie UVA działa. Kierunek kuracji należy uzależnić również od głębokości przebarwień. Te rozleglejsze i ciemniejsze plamy usunąć może dopiero dermatolog – laserem, IPL bądź głębokimi pilingami chemicznymi.

Marta Płaza

Komentarze do: Hiperpigmentacja skóry - palący problem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz