Szukaj

Jakie zmiany fizjologiczne zachodzą w starzejącej się skórze?

Podziel się
Komentarze0

Starzejąca się skóra jest wynikiem naturalnego procesu związanego ze zmniejszającą się aktywnością biologiczną komórek organizmu. Widoczne postarzenie się naskórka stanowi efekt kumulacji kilku procesów zachodzących równocześnie w różnych warstwach skórnych. Czym dokładnie są te zmiany?

Jakie zmiany fizjologiczne zachodzą w starzejącej się skórze?

Skóra stanowi niejako zwierciadło ogólnego stanu naszego organizmu. Uważana jest za jeden z pierwszych narządów, po którym wyraźnie widać przebieg i konkretny etap procesu starzenia. Stan skóry jest bowiem efektem degeneracji komórek, która pogłębia się w miarę upływu czasu. Stanowi tym samym swego rodzaju wskaźnik naszego wieku biologicznego- niekoniecznie równoznacznego z odpowiadającym mu wiekiem chronologicznym. Zmiany, jakie dokonują się w strukturze skóry, są przy tym zarówno wynikiem tych naturalnych przekształceń, jak i oddziaływania czynników zewnętrznych- mogących zarówno przyspieszyć, jak i w pewnym stopniu spowolnić tempo starzenia się skóry.

Zazwyczaj jedną z pierwszych oznak starzenia się skóry jest wyraźnie cieńszy i szorski naskórek. Związane jest to przede wszystkim z wolniejszym pomnażaniem się keratynocytów- komórek chroniących skórę przed szkodliwymi czynnikami chemicznymi, bakteriami i grzybami. W efekcie naskórek traci nawet około 20% swojej grubości. Skóra jest przy tym znacznie bardziej sucha i wiotka. W dużym stopniu wpływają na to jednak również zmiany hormonalne- przede wszystkim te dotyczące poziomu estrogenu i testosteronu w organizmie. Z wiekiem ich ilość ulega obniżeniu, co przekłada się na suchą, pękającą i zaczerwienioną cerę. Jak widać część objawów starzenia się skóry spowodowana jest kilkoma równocześnie zachodzącymi zmianami. Część natomiast ma swoje jasno określone źródła i dokonuje się w konkretnym miejscu.


Objawy starzenia w naskórku

Nieprawidłowe złuszczanie się skóry jest spowodowane zanikiem warstwy podstawnej i kolczystej w naskórku. W wartwach tych następują podziały komórkowe. Ich stopiowe zanikanie powoduje więc, że nowe komórki powstają w znacznie wolniejszym tempie. Zmniejsza się ich ilość w naskórku, a tym samym spada produkcja naturalnego czynnika nawilżającego zawartego w keratynocytach. Efektem jest uszkodzenie bariery hydrolipidowej, czego zewnętrznym objawem jest zarówno suchość, jak i nieprawidłowe złuszczanie się naskórka.


Zmiany zachodzące w tej części skóry są odpowiedzialne również za pojawienie się plam starczych. W jej warstwie podstawnej dochodzi do zmniejszenia się ilości melanocytów, komórek barwnikowych odpowiedzialnych za koloryt cery. Jest ich mniej, jednak wykazują przy tym tendencję do gromadzenia się- melanina wydzielana jest w sposób niejednolity. Efektem są właśnie wyraźnie widoczne skupiska brązowych plam pigmentacyjnych, znanych nam pod nazwą plam starczych.

Objawy starzenia w skórze właściwej


To tutaj zachodzą zmiany związane z pogorszeniem się jakości włókien elastycznych i kolagenowych. Pierwsze z nich odpowiedzialne są za elastyczność i sprężystość skóry. Drugie natomiast wpływają na jej jędrność i tempo gojenia sie ran. Z biegiem czasu włókna te ulegają coraz większemu osłabieniu, maleje także sama gęstość ich ułożenia. Skóra traci tym samym swoją dotychczasową jędrność, gęstość i elastyczność. Efektem są pogłębiające się zmarszczki i fałdy.

Oprócz wymienionych zmian, następuje także spadek liczby znajdujących się w tej wartwie skóry gruczołów potowych. Mniejsza jest także produkcja łoju. Wszystko to wpływa na zwiększoną przepuszczalność skóry i jej odwodnienie.

Inne zmiany

Na stan skóry wpływają również procesy zachodzące w innych częściach ciała, bądź też będące efektem czynników zewnętrznych. Duże znaczenie odgrywają tu czynniki genetyczne, a także  narażenie na szkodliwe oddziaływanie promieniowania UV, dymu tytoniowego i skażonych odpadów. Przedwczesne starzenie się skóry może być również związane z nieprawidłową pielęgnacją, niezdrową dietą lub zaburzeniami hormonalnymi.


Autor:

Aleksandra Piechel

Komentarze do: Jakie zmiany fizjologiczne zachodzą w starzejącej się skórze?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz