Szukaj

Egzema u dziecka - jak ją leczyć?

Podziel się
Komentarze0

Egzema to potoczna nazwa dolegliwości, która doskwiera bardzo dużej ilości osób. Geneza tego schorzenia nie jest do końca znana, jednak medycyna próbuje się z nim uporać już od czasów starożytnych. Dolegliwość ta jest bardzo przykra dla cierpiących na nią osób.

Egzema u dziecka - jak ją leczyć?

Wypływa na to nie tylko fizyczny przebieg choroby, lecz także dyskomfort psychiczny spowodowanymi wyglądem zmian skórnych. Na szczęście współcześnie możliwe jest skuteczne łagodzenie objawów tego schorzenia.

Czym jest egzema?

Egzema jest chorobową zmianą skóry, którą nazywa się również atopowym zapaleniem skóry, jeśli ma charakter alergiczny. Zmiany skórne pojawiają się głównie w okolicach łokci, kolan, kostek, nadgarstków, twarzy i klatce piersiowej, mogą jednak występować także w każdym innym miejscu naszego ciała. Przyczyną egzemy bardzo często jest alergia na wszelkiego rodzaju substancje : detergenty, kosmetyki, pokarm, metale itd. U bardziej wrażliwych osób wystarczy zmiana temperatury, zbyt wysoka lub zbyt niska wilgotność czy nawet stres, aby powstała reakcja skórna. Egzema jest chorobą  bardzo powszechną i może dotknąć każdego bez względu na płeć  czy wiek.  często pojawia się jednak u niemowląt i dzieci.

Egzema u dzieci - objawy

Objawy egzemy są sprawą dość indywidualną, lecz możemy wyróżnić główne , które występując u dzieci sugerują chorobę. Są nimi :
  • jaskrawoczerwone rumienie pojawiające się w okolicy ust, policzków, nosa, uszu, łokci, kolan lub nadgarstków;
  • łuszcząca się wysypka;
  • łatwo pękające grudki i pęcherzyki (w ich miejscu po pęknięciu tworzą się strupy);
  • uporczywy świąd skóry;
  • wysuszenie skóry;
  • zakażenia wtórne pojawiające się na skutek drapania zaczerwienionych miejsc (mogą wywoływać gorączkę u dziecka.
Jak leczyć?


Przede wszystkim , gdy u dziecka pojawią się objawy choroby należy niezwłocznie zgłosić się z nim do lekarza. Po zdiagnozowaniu choroby przypisze on leki i środki przeznaczone do zewnętrznej pielęgnacji skóry, na której pojawiły się zmiany. Leczenie tej przypadłości nie jest niestety łatwe. Aby osiągnąć pożądane skutki oprócz medykamentów należy zastosować o wiele więcej działań. Z diety dziecka trzeba usunąć te pokarmy, które mogą powodować alergie.

Należy zdiagnozować to podczas testów. Najczęściej do takich pokarmów należą mleko, jajka, pomidory, truskawki i owoce cytrusowe. Ponadto dzieci ze stwierdzoną egzemą nie powinny mieć kontaktu z pierzem, sierścią zwierząt, dymem papierosowym, detergentami i chemikaliami drażniącymi skórę (np. proszkami do prania). Warto około dwa razy w tygodniu wykąpać dziecko w wodzie z dodatkiem oliwki w celu nawilżenia skóry. Po kąpieli nie wolno trzeć skóry dziecka ręcznikiem aby uniknąć podrażnień, należy jedynie delikatnie ją osuszyć.


Podczas codziennej toalety powinno się unikać mycia zmienionej chorobowo skóry gorącą wodą. Nie wolno zapominać o regularnym przycinaniu paznokci u naszej pociechy, gdyż dzięki temu zapobiegniemy powstawianiu ran pojawiających się na skutek drapania. W miarę możliwości trzeba wytłumaczyć dziecku, że drapanie przez nie chorych miejsc może jeszcze bardziej pogorszyć dolegliwość. Odzież którą nosi dziecko nie powinna być wykonana z tworzyw sztucznych, dobrze też gdy jest dość luźna i przewiewna.

Codziennie skóra dziecka musi być porządnie nawilżona, specjalne delikatne kremy i emulsje dostaniemy w każdej aptece. Szczególną uwagę trzeba zwracać na chorą skórę zimą. Bardzo ważne jest noszenie rękawiczek, najlepiej dwuwarstwowych, przy skórze powinny być one bawełniane. Należy również pamiętać o stosowaniu kosmetyków nawilżających, najlepiej na bazie oleju oraz kremów zawierających filtry UV.

Przebywając w zamkniętych, sztucznie ogrzewanych pomieszczeniach powinno się stosować nawilżacze powietrza. Chcąc uniknąć podrażnienia skóry przegrzania dobrze jest ubierać dziecko warstwowo, aby uniknęło przegrzania, w razie przemoknięcia natychmiast trzeba zdjąć mokre buty i ubranie.

Wyleczyć czy zaleczyć?

Niestety w  przypadku egzemy trudno mówić o wyleczeniu. Wysiłki lekarzy skierowane są raczej na złagodzenie jej objawów. Tylko w niektórych przypadkach możliwe jest odczulanie. Pacjent otrzymuje stopniowo coraz większe dawki alergenu aż do chwili zobojętnienia reakcji uczuleniowej. Wizja ciągnącej się czasem latami choroby, której nie da się do końca wyleczyć może nie jest zbyt kolorowa, ale należy pamiętać , że nieleczona egzema potrafi bardzo źle wpływać na jakość życia człowieka. Odpowiednia kuracja i pielęgnacja skóry sprawia , że choroba staje się o wiele mniej dokuczliwa i nie oddziałuje mocno na stan fizyczny i psychiczny pacjenta.

Autor:

Agata Rutkowska

Komentarze do: Egzema u dziecka - jak ją leczyć?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz