Szukaj

Brodawki

Podziel się
Komentarze1

Brodawki rozwijają się, gdy istnieją dwa warunki: wirus (ludzki wirus Papilloma), wrota zakażenia. Brodawki mogą przenosić się przez bezpośrednią styczność skóry zakażonej ze skórą zdrową, istnieje również możliwość zakażenia się brodawkami w basenach i na salach gimnastycznych. Przeciętny czas od zakażenia do pojawienia się brodawki (okres wylęgania) wynosi trzy do czterech miesięcy. Wirusy ludzkiego brodawczaka istnieją w ponad stu różnych typach. Wiele z nich ma udowodnione działanie rakotwórcze (zwłaszcza w obrębie błon śluzowych dróg rodnych), inne są o to podejrzewane, jeszcze inne wywołują łagodne rozrosty skórne typu brodawek.

Ich główne postacie kliniczne to:
  • Brodawki pospolite: pojedyncze lub mnogie grudki i guzki, o nierównej zrogowaciałej powierzchni i nie-zapalnej podstawie. Najczęstsze umiejscowienie to palce, dłonie, stopy, wały paznokciowe, pod paznokciami.
  • Brodawki bolesne podeszew: specjalna odmiana dużych, bolesnych brodawek podeszew. Do zakażenia dochodzi na basenach kąpielowych. Charakterystyczne jest spontaniczne ustępowanie (co poprzedzone jest wystąpieniem czarnego zabarwienia) i pozostawianie odporności.
  • Brodawki płaskie (młodzieńcze): zazwyczaj bardzo liczne, drobne grudki o płaskiej powierzchni, barwy żółtobrunatnej, umiejscowione na twarzy lub dłoniach.
  • Kłykciny kończyste: uszypułowane, kalafiorowate guzki, a czasem guzy umiejscowione na narządach płciowych i wokół odbytu. Zakażenie może się przenosić drogą płciową.

Komentarze do: Brodawki (1)

magda22
magda22 20-08-2007 15:23

kurzajki

1

ja mialam na palcach mnóstwo brodawek i przy każdym paznokciu jest to okropna sprawa bardzo źle to wygląda i bardzo trudno sie tego pozbyć. prawdopodobnie zaraziłam sie od mojego taty który też to miał. byłam u mnóstwa ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze