Szukaj

Laserowe zamykanie naczynek

Podziel się
Komentarze1

Usuwanie znamion naczyniowych staje się coraz bardziej popularne. Cała kuracja opiera się na procesie fototermolizy. Światło lasera przenika przez skórę, w zetknięciu z hemoglobiną (barwnikiem krwi) krew w naczyniu podgrzewa się, tym samym powoduje obkurczenie i trwałe zamknięcie naczynia.

Laserowe zamykanie naczynek

Czy laserowe zamykanie naczynek jest bezpieczne?

W czasie rozgrzewania krwi, pozostałe struktury tkanki pozostają nienaruszone. Nie ma mowy o pojawieniu się blizn. Efekt zależy od dobrania odpowiedniej długości fal, tak, aby ciepło maksymalnie przedostawało się do krwi a nie nagrzewało skóry. Emitowana energia jest oszacowywana przez lekarza, pod względem stopnia uszkodzenia skóry, tak, aby ciepło w maksymalnym stopniu pochłaniała hemoglobina, a w minimalnym melanina. Strumień światła niszczy chore naczynie wysoką temperaturą, naświetlając punkty połączeń żył. Laserowe usuwanie znamion naczyniowych jest postrzegane, jako bezinwazyjny i mało bolesny. Według pacjentek strzał lasera przypomina ukłucie szpilki. U wrażliwych pacjentów można stosować środki znieczulające (maści, schłodzenie skóry). Zabieg nie niesie ze sobą ryzyka infekcji i powikłań.

Co powoduje znamiona naczyniowe?

Mogą to być zmiany wrodzone jak i nabyte. Pękające naczynka powodowane są w dużym stopniu zaburzeniami układu krążenia (tendencję do pękających naczynek mają osoby z nadciśnieniem tętniczym). Ten problem często dotyka osób ze zmianami hormonalnymi. Jeśli masz naczyniową cerę, unikaj gwałtownej zmiany temperatur, intensywnego opalania oraz sauny. Niesprzyjający jest wiatr, mróz a także długotrwałe, miejscowe używanie sterydów.

Wskazania do laserowego zamykania naczynek:

 • naczyniaki gwieździste,
 • naczyniaki rubinowe (wykwity o czerwono-rubinowej barwie),
 • niewielkie żylaki (od czerwonych do niebieskich) - lasery o dobrze dobranej długości fal pozwalają zamykać naczynka również na nogach, jednak jest to zabieg o wiele trudniejszy i tylko niektóre lasery są w stanie poradzić sobie z takimi zmianami,
 • plamy naczyniowe,
 • siateczkowata pigmentacja skóry, najczęściej występuje na bocznej powierzchni szyi.

Skuteczność zabiegu

Jest to zabieg o największym stopniu skuteczności a przy tym mało bolesny. Siła lasera dostosowujemy do poziomu utlenienia hemoglobiny i od tego na jakieś głębokości znajdują się naczynka. Od dobrania odpowiednich parametrów zależy efekt zabiegu. Zazwyczaj, aby wykonać skuteczne usuwanie zmian naczyniowych zaleca się wykonanie do 3 zabiegów w odstępie, co 4 tygodnie. Zbytnie przedłużenie przerw pomiędzy poszczególnymi zabiegami może osłabić efekt końcowy. Pojedyncze naczynia znikną zapewne już po pierwszym zabiegu. Częstotliwość i intensywność zabiegów zależy od wyglądu zmian, ich średnicy, głębokości koloru. Przy rozległej siatce naczyń może okazać się, że należy wykonać więcej niż 5 zabiegów. Cera naczyniowa bywa bardzo kłopotliwa, dlatego omawiany zabieg jest jednym z głównych zabiegów w medycynie estetycznej.

Przeciwwskazania

W trosce o własne zdrowie i wygląd skóry dokładnie zapoznaj się z zaleceniami. Aby zabieg z użyciem lasera przebiegał bez komplikacji, musimy się ubezpieczyć. Przeciwwskazania może być niestety wiele, zalicza się do nich np. ciąże i miesiączkę. Laseroterapia nie jest również wskazana w przypadku karmienia piersią. Decydując się na zabieg, szczegółowo skonsultuj swój stan zdrowia z lekarzem. Absolutnie każdy zabieg laserem musi być poprzedzony konsultacją lekarską.  Zabieg uniemożliwia:

 • cukrzyca, padaczka,
 • nowotwory i guzy,
 • rozrusznik serca, zaburzenia krzepliwości krwi,
 • zmiany bakteryjne lub wirusowe na skórze,
 • trądzik różowaty, bielactwo, skłonność do opryszczki,
 • skłonność do bliznowacenia,
 • choroby immunosupresyjne np. aids.

Jeśli nie zauważasz u siebie żadnych przeciwwskazań i decydujesz się na zabieg, pamiętaj, aby się przygotować.  Przed zabiegiem:

 • nie stosuj leków światłoczułych np. antybiotyków i niektórych leków antydepresyjnych,
 • odstaw kremy, w których składzie znajdziemy kwasy owocowe, witaminę c, retinol, isotretinoinę,
 • unikaj leków i kosmetyków złuszczających, na tydzień przez zabiegiem zrezygnuj z peelingu,
 • nie opalaj się (nawet do 4 tygodni przed zabiegiem), melanina pochłania energię światła, co może skutkować przebarwieniami skóry,
 • nie pij alkoholu w dniu zabiegu,
 • zmyj makijaż, zabieg wykonuje się na czystej skórze.

Zalecenia po zabiegu

Zabieg nie jest zbytnio inwazyjny i nie wymaga od pacjenta zmiany trybu życia czy nadmiernych wyrzeczeń. Po zabiegu należy zastosować się do kilku zasad:

 • odstaw kosmetyki zawierające kwasy i retinol,
 • przez kilka dni unika słońca, ćwiczeń fizycznych, gorących kąpieli, masaży,
 • w pierwszych dniach zrezygnuj z preparatów na bazie alkoholu i mydła,
 • nie trzyj problematycznych miejsc ręcznikiem czy gąbką.

Jednym słowem unikaj wszystkiego, co może narazić twoją skórę na urazy. Zainwestuj w krem z wysokim filtrem UV i preparaty natłuszczające skórę. Wszelakie kosmetyki stosuj dopiero po 24 godzinach od zabiegu. Warto zaznaczyć, że przy dużym naczynku, może pojawić się obrzęk, rumień bądź siniak, który wchłonie się po kilku godzinach/dniach. Nie nacinamy i nie nakłuwamy skóry, dlatego po zabiegu nie mają prawa pojawić się blizny.

Autor: Ilona Kuźniarz

Komentarze do: Laserowe zamykanie naczynek (1)

oluchnaa
oluchnaa 16-12-2013 14:31

Operacja zamykania naczynek

1

Jaki czas po zabiegu laserowym naczynek nie wolno nakładać makijażu na twarz? Zastanawiam się czy nie wykonać takiej operacji ale nie do końca znam konsekwencje :/... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze