Szukaj

Poranna pielęgnacja cery

Podziel się
Komentarze0

Twoja poranna pielęgnacja skóry ogranicza się do przemycia twarzy ciepłą wodą z mydłem? Czas to zmienić! Zwykłe mydło zmienia pH skóry, a przez to sprawia, że reaguje ona zaczerwieniami, swędzeniem albo wypryskami. Zmień złe nawyki i dowiedz się, jak dzięki prawidłowej pielęgnacji  móc cieszyć się piękną cerą przez długie lata.

Poranna pielęgnacja cery

Nasza skóra każdego dnia jest atakowana przez różne szkodliwe czynniki. Dym tytoniowy, promienie UV, zanieczyszczone spalinami środowisko bezlitośnie odbijają piętno na twarzy. Pierwsze zmarszczki zaczynają się tworzyć już w wieku 20 lat. Na szczęście właściwa pielęgnacja nie tylko zapobiega powstawaniu dalszych zmarszczek, ale może cofnąć oznaki upływającego czasu. Pierwszym krokiem na drodze do nieskazitelnej cery jest rozpoznanie swojego rodzaju skóry i dopasowanie adekwatnej do niego pielęgnacji.

Badanie skóry

Aby ustalić, jakiego rodzaju jest twoja cera, wystarczy zrobić proste badanie. Umyj rano twarz delikatnym żelem oczyszczającym, dokładnie ją osusz i nie nakładaj na nią żadnego kremu. Po dwóch, trzech godzinach sprawdź w lustrze co dzieje się ze skórą twarzy. Jeżeli pojawiła się na niej tłusta warstewka, masz tłustą cerę. Jeżeli pojawiła się ona tylko w okolicy strefy T, czyli na czole, nosie i brodzie, jesteś posiadaczką cery mieszanej. Drobne zaczerwienienia wskazują na cerę wrażliwą, natomiast napięcie skóry oznaczaja, że jest ona sucha. Cera normalna jest elastyczna i pozbawiona jest połysku.

Niewymagająca cera normalna

Cera normalna jest aksamitna i gładka w dotyku, ma jednolity  kolor i obcy jest jej problem rozszerzonych porów. Do porannej pielęgnacji używaj łagodnych żelów do mycia. Potem  najlepiej przemyj skórę nawilżającym tonikiem bez zawartości alkoholu. Krem na dzień powinien nie tylko nawilżać, ale i delikatnie natłuszczać cerę. Dobrze jeśli jest bogaty w witaminę C, posiada filtry UV i jest pozbawiony tłuszczów. Raz w tygodniu, po oczyszczeniu możesz wetrzeć w zwilżoną skórę łagodny peeling zawierający drobiny ścierne ze sztucznego materiału, bądź kuleczki z jojoby topiące się podczas wmasowywania. Jeżeli chcesz, możesz również użyć maseczki napinającej, która oczyszcza pory, nawilża wysuszone partie twarzy i odświeża tłuste.

Błyszcząca cera tłusta

Cera tłusta ma skłonność do świecenia się, jest ziemista, a ponadto cechują ją rozszerzone pory i zaskórniki. Nie warto jednak wysuszać jej za wszelką cenę. Do porannego oczyszczania używaj łagodnych pianek oraz delikatnego toniku o niewielkiej zawartości alkoholu. Możesz sięgnąć również po lotiony oczyszczające, które zawierają substancje zmniejszające ilość wydzielanego sebum i działające antybakteryjnie, takie jak cynk.

Innym składnikiem, który powinien się znaleźć w lotionie jest złuszczający kwas salicylowy oraz szałwia, która matuje i zmniejsza pory. Jeżeli jednak wolisz używać mydła, wybierz raczej tzw. kostkę myjącą - jest ona zdecydowanie łagodniejsza dla skóry niż tradycyjne mydło. Po oczyszczeniu twarzy wklep w skórę krem nawilżający o lekkiej konsystencji, który nada jej elastyczności. Odczekaj parę minut i przyłóż do twarzy czystą chusteczkę usuwając  pozostałości kosmetyku. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi, skóra nie będzie się świecić. Raz w tygodniu, przed nałożeniem kremu, możesz zastosować peeling mechaniczny. Twoja mocna skóra bez problemu sobie z nim poradzi.

Kłopotliwa cera mieszana

Mieszana cera jest wyjątkowo wymagająca. Przetłuszczająca się strefa T powinna być traktowana jak skóra tłusta, a policzki jako skóra sucha. Do mycia twarzy używaj emulsji w piance, która dobrze oczyści rozszerzone pory. Następnie przemyj ją dwoma rodzajami toniku: łagodniejszy stosuj na jej suche części, ściągający na tłuste. Na tak przygotowaną skórę rozprowadź hojnie krem nawilżający, dzięki niemu będzie ona odpowiednio odżywiona.

Skóra w strefie T może być poddawana złuszczaniu nawet co drugi dzień. Możesz używać peelingu peel off, który po zaschnięciu tworzy na twarzy cienką warstwę. Po kilkunastu minutach, gdy ją ściągniesz, będziesz cieszyć się gładką, świeżą cerą. Jeśli chcesz dodatkowo dopieścić swoją skórę, nałóż na nią maseczkę z zawartością białej glinki, która ma działanie oczyszczające, tonizujące i ściągające.

Kapryśna cera wrażliwa

Cera wrażliwa reaguje alergicznie na wiele czynników takich jak zimno, wiatr, alkohol, upał czy niewłaściwe kosmetyki. Dlatego przy jej pielęgnacji trzeba wykazywać się wyjątkową delikatnością. Przed zastosowaniem nowego kosmetyku warto więc przeprowadzić próbę uczuleniową i nanieść odrobinę preparatu na wewnętrzną stronę ramienia. Do oczyszczenia twarzy rankiem użyj bezzapachowego, łagodnego lotionu bez barwników – najlepiej kupionego w aptece.

Nie należy przemywać jej wodą, ponieważ może ją dodatkowo podrażnić. Tonik, który zastosujemy na naszą skórę, powinien zawierać kojące dodatki takie jak algi czy wyciąg z rumianku. Kremy, które możesz stosować powinny być bezzapachowe, dobrze jeśli nie będą również zawierać substancji barwiących. Najlepiej sięgać po kosmetyki hipoalergiczne specjalnie stworzone dla tego typu cery. Wrażliwa skóra wyjątkowo źle reaguje na wszelkie kremy peelingujące, dlatego lepiej z nich zrezygnuj. Jeśli jednak widzisz, że potrzebuje ona złuszczenia zastosuj delikatny peeling enzymatyczny. Cera wrażliwa nie lubi również maseczek, które zasychają na skórze, dlatego lepiej wybieraj te żelowe, które mają wspaniałe właściwości kojące.

Spragniona cera sucha

Cera normalna magazynuje od 20 do 30% wilgoci, tymczasem cera sucha często zawiera jej mniej niż 10%. Co więcej, z powodu zaburzonej równowagi wodno-tłuszczowej łatwo się marszczy. Przy takiej cerze należy bardzo ograniczyć stosowanie mydła i detergentów. Tonik, który stosujesz nie powinien dodatkowo wysuszać skóry, dlatego warto sięgnąć po ten bezalkoholowy. Krem na dzień musi być gęsty i bogaty w substancje odżywcze oraz nawilżające, takie jak aloes czy kwas hialuronowy. Raz w tygodniu warto poświecić trochę więcej czasu swojej skórze i nałożyć maseczkę nawilżającą. Nie musisz kupować jej w drogerii, domowe środki często są tańsze i tak samo skuteczne. Do cery suchej doskonale nadaje się maseczka przygotowana z roztartego owocu awokado. Jest to fantastyczny środek nawilżający, który w dziesięć minut potrafi zdziałać cuda. Raz w tygodniu zastosuj ponadto peeling enzymatyczny, który zawiera enzymy rozpuszczające zrogowaciałe komórki naskórka. Nakłada się go na suchą skórę.

Złote porady dla każdej cery

Po przemyciu twarzy wodą wycieraj ją ręcznikiem specjalnie do tego przeznaczonym, dzięki temu unikniesz przenoszenia bakterii. Podczas wycierania staraj się nie trzeć skóry, ale osuszyć ją delikatnie przyciskając do niej ręcznik.

  • Jeżeli podkład wydaje się za gęsty, wymieszaj go z kremem, najlepiej zawierającym filtr przeciwsłoneczny – jest to prosty trik, który stosują styliści makijażu w celu uzyskania lekkiej konsystencji i delikatnej warstwy. Stosując takie rozwiązanie uzyskasz trzy korzyści: ochronę przed słońcem, podkład i nawilżenie.
  • Po wykonaniu zabiegów pielęgnacyjnych i wykonaniu makijażu, staraj się jak najrzadziej dotykać twarzy dłońmi – w ten sposób nie będziesz niepotrzebnie przenosić bakterii.
  • Pamiętaj o tym, żeby krem na dzień zawierał filtry UV, słońce to największy wróg skóry. Promienie nadfioletowe typu A uszkadzają włókna kolagenu i elastyny. Natomiast promieniowanie typu B, które nadaje skórze piękny, opalony kolor,poważnie szkodzi jądrom komórek w jej wierzchniej warstwie. Obydwa rodzaje promieniowania mogą spowodować raka skóry.
  • Nie używaj do pielęgnacji kosmetyków pozostawiających na skórze tłusty filtr. Co prawda wspomagają funkcje ochronne skóry, ale za to zatykają pory i przyciągają zanieczyszczenia.

Jak dbać o skórę pod oczami

Pierwsze oznaki starzenia najwcześniej uwidaczniają się na delikatnej skórze wokół oczu. Wiele kobiet skarży się również na sińce i opuchliznę pod oczami. Do pielęgnacji tego wyjątkowo delikatnego typu skóry, lepiej nie używaj ciężkich, odżywczych kremów do twarzy. Zamiast nich wybieraj preparaty specjalnie do tego przeznaczone. Jeżeli jesteś młoda, sięgaj śmiało po te w postaci żelu, dla nieco starszych pań odpowiedniejsze będą balsamy bogatsze w substancje odżywcze. Dobry krem pod oczy powinien zawierać kofeinę, która zapobiega opuchliźnie oczu. Ponadto warto, aby zawierał składniki odbijające światło, które zmniejszają ryzyko pojawiania się sińców pod oczami. Witamina C zapobiegnie uszkodzeniom wywołanym przez wolne rodniki, a witamina K zwęzi rozszerzone naczynia krwionośne. Nakładaj krem często, ale w małych ilościach. Najlepiej abyś wklepywała go delikatnie wzdłuż granicy kości, która tworzy oczodół. Taka pielęgnacja pomoże spłycić istniejące zmarszczki.

Autor: Beata Bryk

Komentarze do: Poranna pielęgnacja cery

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz