Szukaj

Alergiczne choroby skóry u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Alergią nazywamy nieprawidłową odpowiedź naszych tkanek na alergeny. W wyniku tego następują immunologiczne reakcje, podczas których uwalniane są przeciwciała. Dochodzi do widocznych odpowiedzi na to działanie. Jednym z rodzajów alergii są skórne choroby alergiczne, które bardzo często dotykają najmłodszych członków naszego społeczeństwa.

Alergiczne choroby skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dziecka

W ostatnich czasach lekarze odnotowali wzrost zachorowalności dzieci na atopowe zapalenie skóry, najczęściej wśród dziewczynek. Jest to choroba, która cechuje się przewlekłym i nawracającym przebiegiem. Główną przyczyną AZS są wrodzone defekty struktury i funkcji bariery naskórkowej oraz zaburzenia mechanizmów regulacyjnych, a co za tym idzie nadwyżka w produkcji przeciwciał IgE, tzw. atopiny. Dodatkowo do atopowego zapalenia skóry przyczyniać może się makro- i mikroklimat, czynniki psychiczne oraz kontakt z alergenami. Tendencją tej choroby jest fakt iż wraz z upływem czasu może całkowicie ustąpić. Jednakże u niektórych dorosłych mogą zostać objawy tj. astma.

Objawy atopowego zapalenia skóry u dziecka

Do głównych objawów atopowego zapalenia skóry zaliczamy:

 • świąd skóry,
 • nadreaktywność skóry,
 • zmiany morfologiczne,
 • suchość skóry,
 • wypryski na rękach i stopach,
 • dodatnie wyniki testów skórnych,
 • zapalenie spojówek,
 • fałd na przedniej części szyi,
 • ”rybią łuskę”.

Leczenie atopowego zapalenia skóry u dziecka

Sposoby leczenia w dużej mierze zalezą od wieku i nasilenia choroby. Na początku u chorego przeprowadza się testy skórne, które dotyczą genów pokarmowych oraz oznaczenia stężenia antygenowo-swoistych atopin. Można również wykonać naskórkowe testy płatkowe.

Leczenie farmakologiczne

Środkami stosowanymi u młodych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry są glikokortykosteroidy i miejscowe inhibitory kalcyneuryny (białka). Te pierwsze mają działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne czyli hamują proces wytwarzania przeciwciał i komórek odpowiedzialnych za odporność organizmu. Miejscowo można również zastosować preparatami o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Zaleca się także przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Jednym sposobem znanym współczesnej medycynie sposób w zakresie przyczynowym jest immunologia swoista (inaczej immunologia alergenowa) czyli odczulanie. Mam ono na celu wyeliminowanie stopnia objawów u chorego, jednak wymaga bardzo dokładnych medycznych analiz i badań. Granicą wiekową do wykonana odczulania jest 5. rok życia.  Ponadto znane są także sposoby leczenia za pomocą fototerapii ( UV), terapia biologiczna czy naturalna helioterapia tzn. leczenie słońcem.

Leczenie niefarmakologiczne

Oprócz leczenia medykamentami zaleca się również stosowanie produktów nawilżających, które mają działanie pielęgnacyjne. Emolienty to tzw. preparaty o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Zaleca się użycie ich przynajmniej 3 razy w ciągu dnia, a częstsze ich użycie uzależnione jest od stopnia objawów choroby. Lekarze polecają także kąpiele lecznicze jako jeden ze sposobów łagodzenia objawów choroby. Za kąpiele lecznicze rozumie się te z dodatkiem olejów naturalnych i mineralnych. Z naturalnych sposób, które oferuje nam matka natura, chorzy mogą korzystać z dobrodziejstw aloesu, owsa i żywokostu leczniczego, ponieważ mają one działanie przeciwzapalne i są w opozycji do bakterii.

Profilaktyka przy atpowym zapaleniu skóry u dziecka

Dzielimy ją na pierwotną, wtórną oraz dodatkową. Pierwsza obejmuje karmienie piersią do 6 miesiąca przy zachowaniu odpowiedniej diety u matek, rozszerzanie stopniowe jadłospisu dziecka oraz ograniczenie dziecka w zakresie dostępu do alergenów, które mogą przyczynić się do powstania lub rozwoju choroby. Profilaktyka wtórna to stosowanie zapobiegawczego leczenia oraz zawężenia dostępu do środowiskowych czynników negatywnie wpływających na atopowe zapalenie skóry. Dodatkowo stosować można środki zapobiegawcze przed wystąpieniem psychologicznych skutków.

Pokrzywka u dziecka

Pokrzywka jest to choroba, której podstawowym objawem jest wykwit pokrzywkowy, który to przejawia się obrzękiem skóry, różowym kolorem, który dość szybko powstaje i równie szybko ustępuje. Bąble są swędzące i bledną, gdy uciśnie się to miejsce. Przyczyną choroby jest przedostawanie się do przestrzeni międzykomórkowej, osocza w związku z zwiększoną przepuszczalnością naczyń włosowatych. Immunologicznie choroba wiąże się z reakcjami związanymi z atopinami, cytoksycznymi. Nieimmunologiczny charakter choroby obejmuje reakcje pokrzywkowe, które wiążą się z uwalnianiem histaminy.

Objawy pokrzywki u dziecka

Bąble występujące podczas pokrzywki, mogą mieć od kilku milimetrów, do nawet kilkunastu centymetrów. Swędzące bąble nakłaniają nas do ciągłego drapania, co może w skutkach doprowadzić do powstawania pęcherzyków.

Diagnostyka i leczenie pokrzywki u dziecka

U chorego trzeba sprawdzić w pierwszym etapie:

 • czas wystąpienia 1. wykwitu pokrzywkowego,
 • ile utrzymywały się skórne zmiany,
 • ile trwały stany bezobjawowe,
 • rodzinną przeszłość w zakresie występowania tejże choroby,
 • współistniejące u choroby alergie, infekcje,
 • kształcenie chorego,
 • rodzaj pracy,
 • czy pokrzywka może być u kobiet związana z cyklem miesiączkowym,
 • stosowane już leki,
 • podłoże emocjonalne.

W zakresie leczenia chory powinien unikać czynników, które spowodowały pokrzywkę, zarówno w odniesieniu do leków jak i produktów spożywczych. Powinno się stosować leczenie zmierzające do zahamowania uwalniania mediatorów mastocytarnych. Zaleca się przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. W niektórych przypadkach osoba chora może potrzebować prewencji. Każdy przypadek powinien być indywidualnie potraktowany.

Kontaktowe zapalenie skóry u dziecka - wyprysk kontaktowy

Kontaktowe zapalenie skóry to inaczej alergiczny wyprysk kontaktowy. Jest to choroba nabyta, zapalenie skóry, które objawia się w głównej mierze grudką wysiękową. W badaniu histopatologicznym naskórek jest gąbczasty. AWK może wystąpić u dzieci w każdym wieku. Rokowania choroby są dobre, pod warunkiem odpowiedniej diagnozy i późniejszego leczenia.

Przyczyny kontaktowego zapalenie skóry u dziecka

 • nikiel – zapięcia, kolczyki niklowe
 • chrom
 • kobalt
 • neomycyna – naturalny antybiotyk, którego wskazaniem do stosowania może być zapalenie skóry czy zapalenie aparatu odpowiadającego za ochronę oczu i uszu.
 • balsam peruwiański – jako substancja o działaniu zapachowym. Może być stosowany podczas odmrożeń skóry i wystąpienia ran.
 • Formaldehyd – aldehyd mrówkowy, o silnym działaniu trującym; konserwant
 • quaternium-15 – konserwant będący najczęściej uczulającym alergenem
 • lanolina – składnik kosmetyków
 • tiomersal – znajduje zastosowanie w kroplach do oczu

Objawy kontaktowego zapalenie skóry u dziecka

Jak już wcześniej wspomniano pierwszym objawem kontaktowego zapalenia skóry jest grudka wysiękowa, która w miarę trwania choroby staję się pęcherzykiem, później sączącą nadżerką, aby w ostatecznej formie pokryć się strupkiem. Choroba ta dla dziecka, jest o tyle niewygodna, że powoduje ciągły świąd i złuszczanie się naskórka.

Diagnostyka i leczenie kontaktowego zapalenia skóry u dziecka

Wykonane powinny zostać płatkowe testy oraz sprawdzona lokalizacja zmian skórnych.

Leczenie farmakologiczne

W głównej mierze stosuje się glikokortykosteroidy, które lekarz specjalista dobiera na podstawie wieku dziecka i stanu pacjenta. Dobrze widziane są wszelkiego rodzaju kremy oraz maści. Jak w przypadku wcześniej wymienionych chorób lekarz może zalecić leki przeciwhistaminowe.

Leczenie niefarmakologiczne

U chorego powinno stosować się specjalne preparaty pielęgnacyjne tj. kremy, oliwki i płyny do kąpieli o pH 5,5 (skala kwasowości i zasadowości roztworów). Preparaty powinny być przeznaczone dla osób, których skóra potrzebuje działania nawilżające, przeciwzapalnego i zmniejszającego świąd. Sklepowe półki uginają się od nadmiaru produktów specjalnie dobranych dla tej grupy osób.  Powinno się także nosić specjalną jedwabną odzież, która może pozytywnie wpływać na ochronę postępujących na ciele zmian.

Profilaktyka przy kontaktowym zapaleniu skóry u dziecka

Sposobami działania zapobiegawczego jest odizolowanie osoby chorej od czynników, które mogą wpłynąć na rozwój kontaktowego zapalenia skóry.  Specjaliści radzą, aby dokładnie zapoznawać się z etykietami leków.

Marta Dudek

Komentarze do: Alergiczne choroby skóry u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz