Szukaj

Przebarwienia skóry w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Przebarwienia skóry u kobiet w ciąży pojawiają się przez zaburzenia hormonalne. W tym czasie u kobiet znacznie zwiększa się produkcja melaniny - pigmentu występującego w skórze właściwej, naskórku oraz włosach. Podczas dziewięciu miesięcy ciąży kobieta przechodzi przez swego rodzaju burzę hormonalną.

Przebarwienia skóry w ciąży


Gdzie najczęściej się pojawiają?

Przebarwienia skóry najczęściej pojawiają się na twarzy, ale zdarza się również, że pojawiają się na tułowiu, rękach czy dekolcie. Najczęściej jednak występują na twarzy w postaci piegów lub rozległych plam, które rozkładają się symetrycznie po obu stronach twarzy. Dużo częściej na przebarwienia skóry narzekają brunetki o ciemnej karnacji chociaż zdarza się również, że dotykają one blondynki o jasnej karnacji.

Rodzaje przebarwień skóry w ciąży
  • Ostuda
Ostuda charakteryzuje się żółtobrunatnymi nieregularnymi plamkami, które występują na twarzy. Pod wpływem promieni słonecznych mogą one ciemnieć. Ich powstawanie związane jest z nadmierną produkcją melaniny. Najczęściej ostuda występuje na nosie, policzkach i czole oraz pojawia się w drugim trymestrze ciąży. Szczególnie widoczna jest w okolicy policzków oraz nosa. Na szczęście przebarwienia mają przejściowy charakter i ustępują tuż po ciąży.

  • Linea Nigra
Ciemna pionowa kreska ciągnie się przez środek brzucha i najbardziej uwidacznia się u kobiety właśnie w czasie ciąży. Bardziej widoczna jest podobnie jak w przypadku ostudy u kobiet mających ciemniejszą karnację. Jest to naturalna zmiana, która nie jest niebezpieczna dla zdrowia kobiety w ciąży i znika tuż po ciąży.

Jak uniknąć przebarwień?

Najprostszym sposobem na uniknięcie przebarwień będzie nie dopuszczenie do sytuacji gdy kobieta w ciąży będzie przebywała długo na słońcu np. leżąc na plaży. Kobiety w ciąży powinny także unikać wizyt w solarium, ponieważ one również mogą być przyczyną powstawania przebarwień. Szczególnie latem kobiety będące w ciąży powinny dbać o swoją skórę. Najlepiej będzie jeżeli przed każdym wyjściem na słońce zastosowane zostaną kremy z filtrami, które uchronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dobrym rozwiązaniem na uniknięcie przebarwień będzie stosowanie peelingów do twarzy i ciała, które idealnie złuszczą naszą skórę i rozjaśnią przebarwienia. Nie należy używać kremów zawierających substancję zapachowe, ponieważ mogą one być przyczyną powstawania reakcji alergicznych, które zwiększają niejako powstawanie przebarwień.

Autor:

Agnieszka Puszcz

Komentarze do: Przebarwienia skóry w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz