Szukaj

Jak zwalczyć najczęstsze dolegliwości skórne?

Podziel się
Komentarze1

Wszystkie schorzenia skóry - te poważne lub łagodne - wyzwalają w nas to samo odczucie: jak się ich pozbyć i co to w ogóle jest. Trądzik jest najczęściej występującym schorzeniem skóry natomiast rak skóry, szczególnie czerniak jest najbardziej niebezpieczniejszy. Jak leczyć zmiany pojawiające się na naszej skórze?

Jak zwalczyć najczęstsze dolegliwości skórne?

Łuszczyca

Łuszczyca, chroniczna choroba skóry wywołująca łuskowate zmiany skórne. Powstaje wskutek nadprodukcji komórek skóry w jej górnych warstwach. Umiejscowienie łuszczycy oraz obfitość zmian może być różna. Może ona występować w formie łagodnej (obejmując do 10% powierzchni ciała), umiarkowanej (od 10 do 30%) oraz ciężkiej (ponad 30%). Zmiany skórne najczęściej występują na skórze głowy, łokciach, tułowiu i na zewnętrznych narządach płciowych. Zmiany te bywają swędzące, wysuszające skórę, powodują jej pękanie, puchnięcie, a nawet ból. Choroba ta najczęściej pojawia się między piętnastym a pięćdziesiątym rokiem życia. Metody leczenia łagodnej i umiarkowanej postaci łuszczycy polegają najczęściej na początkowym stosowaniu środków leczniczych miejscowo - balsamów nawilżających i kremów. Leczenie ostrzejszych form choroby może być bardziej ryzykowne od terapii lekami stosowanymi miejscowo. Stosuje się wtedy promienie ultrafioletowe czasem w kombinacji z lekami fotouczuleniowymi.

Brodawki

Dokuczliwe brodawki, rozprzestrzeniają się przez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą. Wyglądają one bardzo różnie zależnie od typu i lokalizacji. Choć mogą być szpecące zwykle nie są bolesne i nie dają innych objawów. Większość brodawek znika samoistnie nawet wtedy, gdy nie są leczone jednak wiele kobiet chce je leczyć, aby się ich pozbyć jak najszybciej. Dostępne są w tym celu w drogeriach preparaty usuwające brodawki, zazwyczaj na bazie kwasu mlekowego lub salicylowego. Brodawki można też usunąć metodą kriochirurgii (zamrażanie ciekłym azotem), wyłyżeczkować je lub wypalić igłą elektryczną.


Grzybice skóry


Te najczęściej występujące wywołuje rodzina grzybów zwanych dermatofitami. Niektórymi rodzajami grzybicy można zarazić się drogą kontaktową. Czasami zdarza się też szczególna skłonność do infekcji grzybiczych. Nawet u podatnych na grzybicę osób zmiany skórne występują tylko na jednej części ciała np. kobieta chora na tzw. stopę sportowca może mieć zainfekowaną tylko jedną nogę. Większość infekcji grzybiczych można leczyć dostępnymi bez recepty kremami przeciwgrzybicznymi oraz doustnymi środkami przepisanymi przez lekarza.

Łupież rumieniowaty

Łupież rumieniowaty, schorzenie najczęściej występujące u mężczyzn wywołujące swędzącą i piekącą wysypkę w okolicach pachwin. Aby jej uniknąć należy nosić luźną bieliznę np. z bawełny. Powstrzymaniu infekcji może pomóc pudrowanie pachwin zasypką przeciwgrzybiczną, albo nawet zwykłym talkiem.


Infekcje bakteryjne

Infekcje bakteryjne, w przeciwieństwie do infekcji grzybiczych, wymagają porady lekarza w celu postawienia diagnozy i przepisania leków na receptę. Większość infekcji bakteryjnych skóry wywołują dwa rodzaje bakterii : paciorkowce i gronkowce.

Liszajec

Liszajec, najpowszechniejsze ropne zapalenie skóry, najczęściej występuje u dzieci. Objawia się występowaniem na skórze małych okrągłych pęcherzy, które pękają a wydzielina zasycha powoli w łuskowaty strup. Najczęściej pojawiają się na nogach i ustach. Zaleca się leczenie doustnymi i miejscowo stosowanymi antybiotykami. Najczęściej infekcja leczona ustępuje po 7-10 dniach.

Czyraki

Czyraki, atakowane przez bakterie, najczęściej gronkowce, są to bardzo bolesne czerwone ogniska zapalne, które mogą pulsować i rozrastać się i tym samym coraz bardziej dokuczać. Najczęściej występują na skórze głowy, twarzy, pod pachami, na tułowiu, pośladkach i w okolicach pachwin. Wiele czyraków pęka lub resorbuje się z powrotem w skórę. Kiedy czyrak pęka ból gwałtownie ustępuje i wykwit szybko się goi.

Cellulitis


Cellulitis, jest skórną infekcją spowodowaną zazwyczaj przez paciorkowiec. Objawia się występowaniem na powierzchni skóry zaczerwienionych, bolesnych, obrzmiałych zmian skórnych wielkości dłoni. Z reguły cellulitis dotyka osoby o osłaionej odporności np. ludzi w podeszłym wieku lub cierpiącym na chorbę nowotworową. Kiedy zauważymy pierwsze objawy należy jak najszybciej udać się do lekarza. W przeciwnym wypadku może dojść do martwicy zainfekowanej kończyny i konieczne będzie jej usunięcie. Jednak po szybkim rozpoznaniu infekcji przez lekarza wytracza leczenie antybiotykowe.

Dolegliwości skórne mogą być bardzo uciążliwe i trudne do zwalczenia domowymi metodami. Dlatego nie zwlekajmy z udaniem się do lekarza, który odpowiednio rozpozna dolegliwość i zaleci kurację. Dolegliwości skórne występują na skórze w miejscach widocznych, dlatego chcemy się ich pozbyć jak najszybciej. Czasem jednak całkowite wyleczenie wymaga sporo czasu, a więc i od nas samych cierpliwości. W żadnym wypadku nie należy ich lekceważyć, gdyż powikłania mogą doprowadzić do poważniejszych skorzeń np. nowotworów skóry.

Autor:

Marta Kleszowska

Komentarze do: Jak zwalczyć najczęstsze dolegliwości skórne? (1)

renii
renii 10-05-2013 21:48

łuszczyca

1

Jest to choroba na całe życie,przyznam,że to kłopotliwa przypadłość. Stosując leki, maści wszelkiego rodzaju lekko ją złagodzimy, ale zawsze jest z nami-niestety!... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze