Szukaj

Metody leczenia łuszczycy

Podziel się
Komentarze3

Łuszczyca to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Może być nią dotknięte nawet 4-5% ludzi na całym świecie. Nadal niestety nie wynaleziono skutecznej metody na całkowite wyleczenie łuszczycy. Można jedynie testować kolejne nowo powstałe środki i łagodzić objawy i zapobiegać nawrotom tej choroby.

Metody leczenia łuszczycy

Dramat osób cierpiących na łuszczyce polega na konieczności długotrwałego leczenia, które często nie przynosi pożądanych rezultatów. To właśnie brak kontroli nad chorobą oraz społeczne postrzeganie chorych wymienia się jako najbardziej dotkliwe cechy łuszczycy.

Przyczyna postępowania schorzenia nie została jeszcze rozpoznana dlatego leczenia ogranicza się do terapii objawowej. Życie chorego z reguły upływa pod znakiem kremów, maści i bandaży. Obecnie wyróżnia się kilka sposobów leczenia łuszczycy.

Leczenie farmakologiczne

Leki podawane zewnętrznie- maści, żele, kremy na łuszczycę. Kiedy u chorego występuje łagodna forma schorzenia taki sposób leczenia może okazać się wystarczający. Leczenie miejscowe usuwa łuski oraz hamuje nadmierny podział komórek naskórka. Ten rodzaj terapii wymaga stosowania : salicylowej, mocznikowej, solankowej. Działają one złuszczająco. Ponadto niezbędne jest użycie leków redukujących podział naskórka.
Można stosować też leczenie ogólne czyli lekami doustnymi jak np. retinoidy, metrotreksat, hydroksymocznik, antybiotyki, leki biologiczne. Dobranie odpowiedniego leku na łuszczycę musi być konsultowane z lekarzem, który sporządza dokładny wywiad i obserwuje późniejsze leczenie.


Kolejnymi sposobami leczenia łuszczycy mogą być ciągle kontrowersyjne domowe sposoby leczenia. Polegają one głównie na ziołoterapii. Ciężko jednak ocenić skuteczność tych metod. Literatura medyczna wskazuje na istnienie ziół posiadających właściwości przeciw łuszczycowe.


Łuszczycę można leczyć też za pomocą fototerapii i fotochemioterapii. Naświetlania promieniami UVA i UVB to właśnie jeden z tradycyjnych sposobów na walkę z łuszczycą. Zabiegi przeprowadzane są za pomocą różnego rodzaju lamp. Skuteczność i trwałość efektów tej terapii trudno jest jednak ocenić. Terapia ta polega na różnego rodzaju naświetlaniu. Wyróżnia się tradycyjne naświetlania promieniami UVA i UVB , fototerapię selektywną ( SUP). Nie każdy jednak powinien poddawać się tego typu zabiegom. Przeciwwskazania to nadwrażliwość na promienie słoneczne (  u niektórych objawy łuszczycy mogą się nawet nasilić po zastosowaniu tej terapii), podatność na raka skóry, historia leczenia tego nowotworu, ciąża lub choroby układu krążenia.

Przy ciężkich stanach łuszczycy stosowana jest też fotofereza. Polega ona na odseparowaniu limfocytów i napromieniowaniu ich promieniami UVA poza ustrojem, przy jednoczesnym zastosowaniu psolarenów.
Kolejnym sposobem leczenia łuszczycy jest hormonoterapia. Ten rodzaj leczenia stosunkowo długą historię. W ostatnich latach odchodzi się jednak od stosowania hormonoterapii dlatego, że jest ona w długim okresie nieskuteczna. Ponadto może wywołać skutki uboczne. Jednak jeszcze niedawno stosowano rozmaite leki hormonalne.

Niemal wszystkie z wymienionych metod walki z łuszczycą są jednak obciążone sporym ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych. Niestety całkowite i zupełnie bezpieczne leczenie łuszczycy praktycznie nie istnieje. Wszystko oczywiście zależy od stopnia występowania choroby, ale nawroty zdarzają się bardzo często pomimo stosowania wyżej wymienionych metod. Warto jednak nie poddawać się po konsultacji z lekarzem wybrać właściwą metodę. Specjaliści wciąż pracują nad sposobem całkowitego wyleczenia jednak są to na razie same eksperymenty.


Autor:

Marta Kleszowska

Komentarze do: Metody leczenia łuszczycy (3)

szaroburykot
szaroburykot 16-11-2015 16:29

Dieta bezglutenowa a leczenie łuszczycy

3

Podobno przy leczeniu łuszczycy bardzo pomaga dieta bezglutenowa, nawet lekarze ją zalecają. Macie jakieś własne doświadczenia w tym zakresie? Czy trzeba jeszcze jakieś inne pokarmy wyłączyć z diety?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze