Szukaj

Stan skóry po 60 roku życia- jak zadbać o jej zdrowie?

Podziel się
Komentarze0

Pofałdowania skóry i zmarszczki, które pojawiły się w piątej dekadzie są teraz jeszcze bardziej widoczne, gdyż zmniejszyło się napięcie mięśni i nadal zmniejsza się grubość tkanki podskórnej. Obwisła skóra nad oczami może powodować, że oczy wydają się mniejsze niż w rzeczywistości, nie ma już tego blasku co kiedyś.

Stan skóry po 60 roku życia- jak zadbać o jej zdrowie?

W miarę upływu lat najważniejsze staje się nawilżanie skóry. Starzejąc się organizm traci coraz więcej wody. Jeżeli nie uzupełni się jej od wewnątrz dzięki odpowiedniej diecie, a z zewnątrz środkami nawilżającymi, istniejące już zmarszczki jeszcze bardziej i szybciej się pogłębią. Codziennie zatem należy pić dużo płynów, spożywać pokarmy, które zawierają dużo wody ( świeże warzywa i owoce), ograniczyć  przyjmowanie środków działających moczopędnie ( coca-cola, kawa, czarna herbata).

Codziennie warto też wykonywać suche szczotkowanie skóry i nawilżanie jej. Owłosiona skóra głowy, aby funkcjonowała właściwie i wyglądała jak najlepiej, wymaga tyle samo pielęgnacji co reszta ciała. W siódmej dekadzie życia gruczoły potowe wytwarzają mniej potu, a gruczoły łojowe mniej natłuszczającej wydzieliny. Wiele osób w tym okresie życia uskarża się na cienkość i suchość włosów, zwłaszcza gdy od czasu do czasu farbuje włosy i stosuje silnie działające szampony oraz środki do układania.


U kobiet w tym wieku włosy często stają się cienkie szczególnie na czubku głowy. Spowodowane jest to wahaniami hormonalnymi w przebiegu menopauzy. Mężczyźni mogą mieć predyspozycje genetyczne do łysienia typu męskiego lub tracą włosy pod wpływem stresu.


W tym wieku najczęściej dochodzi do rozwoju nowotworów skóry, dlatego trzeba być niezwykle czujnym i zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe, powiększające się zmiany czy przebarwienia skóry. Jeśli rozpoznano u ciebie raka skóry, stosuj się do zaleceń lekarza i unikaj słońca, a przynajmniej chroń się przed nim.

Nieco nadwagi-ale nie dużo, dobrze zrobi wyglądowi sześćdziesięciolatka. Odrobina tłuszczu spowoduje wygładzenie głębokich zmarszczek, szczególnie, że w tym wieku, cienka i chora skóra ma tendencje do obwisania, co powoduje, że człowiek wygląda na starszego niż w rzeczywistości jest.

Dojrzałej skórze może pomóc stosowanie nacierających maseczek usuwających martwy naskórek, jak np. maseczka enzymatyczna z zielonej papai lub mieszanka zapobiegająca starzeniu. Ważne jest też, aby w tym wieku szczególną uwagę zwracać na dietę. Warto spożywać pokarmy zawierające dużo antyoksydantów, a także tłuszcz, białko, węglowodany złożone i błonnik.

Nie należy też zapominać o wykonywaniu ćwiczeń dla zdrowia oraz zmniejszenia stresu. Im lepiej jesteśmy dotlenieni tym lepiej wygląda nasza skóra.

Zadbanie o skórę w tym wieku jest jak widać bardzo ważne, zdrowa kondycja skóry może dobrze wpływać na zdrowie całego organizmu oraz lepsze ogólne samopoczucie. Im lepiej się czujemy sami ze swoim ciałem tym lepiej wyglądamy.

Autor:

Marta Kleszowska

Komentarze do: Stan skóry po 60 roku życia- jak zadbać o jej zdrowie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz