Szukaj

Najczęstsze schorzenia skóry głowy

Podziel się
Komentarze0

Wiele osób boryka się ze schorzeniami skóry głowy. Są to schorzenia, które są niezwykle niezwykle dokuczliwe i powodują duży dyskomfort. Skóra głowy jest bardzo wrażliwym miejscem, które szczególnie jest narażone na występowanie schorzeń oraz różnego rodzaju chorób.

Najczęstsze schorzenia skóry głowy

Najczęstsze choroby skóry głowy

Do najczęstszych chorób skóry głowy na pewno możemy zaliczyć łupież, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, grzybicę czy wszawicę.

Łupież

Łupież objawia się obfitym złuszczaniem białych lub szarych obumarłych komórek skóry, które są pozlepiane łojem wydzielanym przez skórę głowy. Często schorzenie to łączone jest z suchą skórą głowy, ale może je wywołać wiele czynników, w tym przede wszystkim stres, skłonności dziedziczne, zmiany pór roku czy stosowanie nieodpowiednich preparatów do włosów. Podczas powstawanie łupieżu dochodzi do niekontrolowanego namnażania się grzyba Malassezia furfu żyjącego na skórze głowy każdego człowieka.

Łupież wywoływany jest przez nadmiar sebum, które jest naturalną warstwą ochronną skóry. Tak zwany łupież zwykły objawia się występowaniem białych dobrze odgraniczonych ognisk, które umiejscowione są na twarzy i kończynach. Łupież zwykły częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. W miarę nasilania się łojotoku zwykły łupież może przekształcić się w łupież tłusty, który objawia się stanem zapalnym, powodującym stałe łysienie.


Łojotokowe zapalenie skóry


Jest podobne do łupieżu tłustego, ponieważ podobnie jak on wywołane jest przez nadmiar sebum. Zazwyczaj przybiera postać żółtych grudek pokrytych najpierw tłustymi łuskami a później strupami, które mogą powodować swędzenie. Łojotokowe zapalenie skóry dotyka głównie młodzież w okresie dojrzewania, niemowlęta oraz osoby będące około 40 roku życia. Najczęściej występuje o osób, które mają tłuste włosy i skórę. Jest niezwykle dokuczliwe, ponieważ prowadzi do swędzenia, powstawania ran i blizn a czasami nawet prowadzi do utraty włosów.


Łuszczyca


Jest chorobą przewlekłą i nawracającą. Charakteryzuje się występowaniem na skórze łuszczących się wykwitów. Należy ona do najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną ani złośliwą, jednak ze względu na swój przebieg jest niezwykle uciążliwa dla chorego. Podczas leczenia stosuje się leki keratolityczne, które pomagają usuwać nagromadzony na skórze naskórek. Najczęściej stosuje się maści z kwasem salicylowym, solanką lub mocznikiem. Pod żadnym pozorem nie należy usuwać naskórka mechanicznie, ponieważ doprowadzi to do zwiększenia objawów.

Wszawica

Jest chorobą zakaźną spowodowaną przez występowanie na ciele człowieka wszy głowowej. Wszy głównie żyją na owłosionej części głowy i żywią się krwią człowieka. Do zakażenia dochodzi w momencie kontaktu z osobą zarażoną, lub poprzez kontakt z zakażonym przedmiotem należącym do chorej osoby ( np. szczotka do włosów).

Choroby skóry głowy są uciążliwe dla osób, których dotykają. W sytuacji gdy jedna z chorób skóry nas dotknie należy jak najszybciej udać się do dermatologa, który udzieli nam niezbędnych wskazówek jak z nimi walczyć.

Autor:

Agnieszka Puszcz

Komentarze do: Najczęstsze schorzenia skóry głowy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz