Szukaj

Niemcy: chirurgia estetyczna wkrótce zakazana dla osób poniżej 18 roku życia

Podziel się
Komentarze0

Młodzi Niemcy każdego roku w setkach tysięcy udają się pod skalpel, jak donosi dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung. A jak stwierdza stowarzyszenie chirurgów plastycznych w Niemczech, 10% interwencji chirurgicznych, przeprowadzanych w celach estetycznych, dotyczy pacjentów w wieku poniżej 20 lat.A teraz, niemiecka partia CDU, czyli Unia chrześciajńsko-demokratyczna, planuje wprowadzić zakaz przeprowadzania operacji chirurgii estetycznej, które nie są niezbędne ze względów zdrowotnych.

Przyczyną wprowadzenia takiego zakazu jest wysokie ryzyko wystąpienia poważnych negatywnych konsekwencji psychologicznych, które mogą pojawić się, kiedy decyzja o poprawieniu wyglądu zostaje podjęta zbyt wcześnie dla danego pacjenta.

Nie ma gwarancji, że tak młoda osoba jest w pełni świadoma swojej decyzji, wyjaśnia swoje stanowisko niemiecka partia.

Na pierwszej linii strzału są przede wszystkim operacje powiększające piersi oraz liposukcje. Natomiast, spokojni mogą być amatorzy piercingu oraz tatuaży.


Dzisiaj, w Niemczech wystarczy pozwolenie od rodziców, aby osoba nieletnia mogła położyć się na stole operacyjnym.

Podobna sytuacja dotyczy również Francji. W kraju tym, projekt prawa został złożony już w 2010 roku przed Zgromadzeniem Narodowym przed deputowaną Valerie Boyer. Jednakże, projekt ten nie ma na celu zakazywania, ponieważ „zwiększyłoby to jedynie turystykę do krajów, gdzie tego rodzaju operacje są dozwolone”.

Projekt francuski ma ograniczać dostęp dla nieletnich do operacji chirurgicznych estetycznych poprzez cykl konsultacji z psychiatrą oraz drugim chirurgiem.

Projekt Unii chrześciajńsko-demokratycznej zapisuje się w plan nowych praw pacjentów, nad którym aktualnie pochyla się niemiecki rząd. Prawo to powinno wejść w życie już na początku 2013 roku.

Jak również, termin „chirurgia estetyczna”, który dziś nie ma jasnej definicji prawnej, co bardzo sprzyja przeróżnym szarlatanom, także pownien zostać wyjaśniony i chroniony.

Nowe prawo przewiduje również stworzenie funduszu odszkodowań dla ofiar błędów chirurgów. W funduszu ma znaleźć się kilka milionów euro i ma być on finansowany przez ubezpieczycieli oraz lekarzy. Ma to pozwolić przede wszystkim ofiarom błędów na jak najszybsze poddanie się operacjom reparacyjnym. Dzięki temu, ofiary nie będą musiały czekać na decyzję sądu, aby mogły uzyskać operację naprawczą.

Komentarze do: Niemcy: chirurgia estetyczna wkrótce zakazana dla osób poniżej 18 roku życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz