Szukaj

Nie tylko chirurgia plastyczna - czyli o zastosowaniu silikonu w medycynie

Podziel się
Komentarze0

Dzięki swoim właściwościom silikon jest składnikiem opatrunków, soczewek kontaktowych i implantów piersi. I chociaż ostatnie zastosowanie jest najbardziej znane, to prawdziwym przełomem okazał się w leczeniu blizn. W Polsce dostępny jest pod postacią silikonowych plastrów żelowych Sutricon.Silikony to związki wielkocząsteczkowe o łańcuchu utworzonym z atomów krzemu i tlenu. Mogą mieć stan ciekły, żelowy lub stały.

Bezpieczeństwo silikonowych implantów przy powiększaniu piersi


Silikon jest biokompatybilny, nietoksyczny, nie powoduje alergii. Dzięki takim właściwościom zrobił niesamowitą karierę w świecie chirurgii plastycznej, przy produkcji implantów, czyli torebek silikonowych wypełnionych roztworem soli fizjologicznej lub silikonowym żelem.

W latach 90 w USA wokół silikonowych implantów pojawiły się spore kontrowersje. Podejrzewano, iż w przypadku pęknięcia lub wycieku mogą wywołać poważne choroby. Po dokładnym zbadaniu okazało się, że niebezpieczeństwo dla zdrowia stanowią nie same implanty silikonowe, ale płynny silikon wstrzykiwany bezpośrednio do piersi. Zastrzyki z silikonem zostały zakazane, natomiast po licznych badaniach oficjalnie uznano, że implanty nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Nowoczesne soczewki kontaktowe zawierają silikon


Na co dzień nie zdajemy sobie sprawę, jak rozwój medycyny skorzystał na odkryciu właściwości silikonu. Np. w produkcji tabletek jako substancje powlekające i błonotwórcze mają zastosowanie żywice silikonowe. Najnowocześniejsze soczewki kontaktowe wykonane są również z dodatkiem silikonu. Chwalone i zalecane przez okulistów soczewki silikonowo – hydrożelowe zapewniają oczom pięć razy więcej tlenu niż tradycyjne soczewki. Dodatkowo minimalizują ryzyko powstania zakażeń oczu, m.in. zapalenia rogówki.


Medyczne właściwości silikonu

Właściwości silikonu, ważne z punktu widzenia medycyny, to rozciągliwość podobna do tej, jaką posiada skóra człowieka oraz nie ograniczona przepuszczalność tlenu. Silikon stanowi barierę dla bakterii, nie przenika przez naskórek i jest doskonale tolerowany. To dlatego silikon jest tak skutecznym materiałem w dermatologii, prawdziwym przełomem w leczeniu blizn. Skuteczne efekty leczenia odnotowuje się w przypadku stosowania plastrów z żelem silikonowym, np. innowacyjnych plastrów na blizny Sutricon opracowanych przez francuskie laboratorium M’technologies.

Jak silikon zawarty w Sutriconie działa na bliznę?

Silikonowy plaster tworzy nad blizną „błonę silikonową”, która zapewnia idealne warunki dla naturalnych mechanizmów regeneracyjnych. Normalizuje także produkcję kolagenu, i stanowi barierę przeciw bakteriom i negatywnym bodźcom środowiska zewnętrznego. – „Silikonowe plastry na blizny Sutricon zawierają optymalną ilość silikonu, która zapewnia właściwe środowisko do leczenia blizny. Ponadto struktura plastra dostosowuje się do anatomicznych kształtów ciała. Efekty leczenia polegają na zmniejszeniu widoczności blizny, jej wygładzeniu i rozjaśnieniu. – mówi Agata Chodakowska, Product Manager.

Więcej informacji o plastrach na blizny Sutriocon na www.polkaintymnie.pl

Komentarze do: Nie tylko chirurgia plastyczna - czyli o zastosowaniu silikonu w medycynie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz