Szukaj

Kosmetyki naturalne

Miarą jakości kosmetyku jest to, jakie korzyści przynosi on naszej skórze. Z roku na rok kosmetyki naturalne stają się coraz bardziej popularne i możemy je dostać właściwie w każdej drogerii. Nie ma oficjalnej definicji kosmetyku naturalnego, co często jest wykorzystywane przez producentów - dlatego powinniśmy zwracać szczególna uwagę na skład produktu, który kupujemy.

Kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne to takie, które zawierają komponenty pochodzące z roślin, minerałów, ale także składniki pochodzenia zwierzęcego. Kosmetyki te nie powinny mieć w składzie parabenów, parafiny, nienaturalnych barwinków i sztucznych substancji zapachowych. Zatem przyjrzyjmy się kosmetykom naturalnym nieco bliżej.

Składniki kosmetyków naturalnych i ich zamienniki w kosmetykach konwencjonalnych

Podstawową różnicą pomiędzy kosmetykami naturalnymi a konwencjonalnymi jest ich skład. W każdym produkcie znajduje się kilka kluczowych grup składników, takich jak tłuszcze, woski, faza wodna, emulgatory, substancje zapachowe, konserwanty i barwniki.

Tłuszcze w kosmetykach naturalnych i zwykłych kosmetykach

W kosmetykach naturalnych występują tłuszcze roślinne, takie jak olej arganowy, olej z awokado, olej ze słodkich migdałów i wiele innych. W kosmetykach konwencjonalnych wykorzystuje się ich tańsze zamienniki - oleje pochodzące z ropy naftowej, które tworzą na skórze nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę, a ta z kolei prowadzi do powstawania niedoskonałości.

Woski w kosmetykach naturalnych i zwykłych kosmetykach

Kosmetyki naturalne bazują na woskach pochodzenia roślinnego (ryżowy), a także zwierzęcych (wosk pszczeli, lanolina). Natomiast w kosmetykach konwencjonalnych woski pochodzą z ropy naftowej, są to też polimery etylenu i propylenu, estry syntetyczne czy polietylenoglikole.

Faza wodna w kosmetykach naturalnych i zwykłych kosmetykach

W kosmetykach naturalnych faza wodna to hydrolaty roślinne lub oczyszczona woda, a w kosmetykach konwencjonalnych często aż 90% składu to sama woda.

Emulgatory w kosmetykach naturalnych i zwykłych kosmetykach

Ich zadaniem jest połączenie fazy wodnej z tłuszczową. W kosmetykach naturalnych to składniki pochodzące z roślin - olej palmowy lub kukurydziany, a w kosmetykach konwencjonalnych to m.in. glikol polietylenowy, mogący powodować osłabienie naturalnych funkcji skóry.

Składniki zapachowe w kosmetykach naturalnych i zwykłych kosmetykach

W kosmetykach naturalnych są to olejki eteryczne pochodzenia roślinnego, a w konwencjonalnych ich sztuczne zamienniki, będące często przyczyną reakcji alergicznych.

Konserwanty w kosmetykach naturalnych i zwykłych kosmetykach

Ze względu na organiczny skład kosmetyki naturalne bardzo ciężko jest zakonserwować. Dopuszczalne jest jednak użycie kwasu sorbowego, kwasu salicylowego czy alkoholu benzylowego, który jest składnikiem wielu olejków eterycznych. Kosmetyki konwencjonalne wykorzystują wiele składników konserwujących, takich jak parabeny, pochodne mocznika czy formaldehydu. Są to substancje bardzo szkodliwe dla skóry, powodujące alergię i podrażnienia.

Barwniki w kosmetykach naturalnych i zwykłych kosmetykach

W kosmetykach o wyłącznie naturalnym składzie nie stosuje się barwników. Kolor kosmetyku wynika z zastosowania składniku o intensywnej barwie. Kosmetyki konwencjonalne wykorzystują szereg sztucznych substancji barwiących, często będących powodem problemów skórnych.

Kolejność składników w kosmetykach naturalnych

Na pierwszym miejscu w składzie kosmetyków naturalnych pojawia się woda, której jest najwięcej. Na drugim miejscu znajdują się substancje aktywne, nawilżające. Następnie pojawiają się wyciągi roślinne, antyoksydanty i składniki łagodzące. Na samym końcu powinny się znajdować konserwanty i barwniki. Takie zestawienie składników w kosmetykach naturalnych sprzyja skutecznemu działaniu produktu.

Jak przechowywać kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne ze względu na brak silnych konserwantów powinny być przechowywane w odpowiedni sposób. Wystarczy zastosować kilka prostych wskazówek, aby dłużej cieszyć się ich właściwościami.

Przede wszystkim dbajmy o to, aby po każdym użyciu szczelnie zamknąć opakowanie, ochroni to nasz kosmetyk przed wilgocią i zabrudzeniami. Pamiętajmy także o tym, aby nie pozostawiać ich w nasłonecznionym miejscu. Najlepiej będzie jeśli kosmetyki naturalne będziemy trzymać w lodówce, - to znacznie przedłuży ich świeżość, a także aplikacja zimnego kremu nada naszej cerze zdrowego kolorytu.

Autor: Joanna Madej

Komentarze do: Kosmetyki naturalne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz