Szukaj

Kompresy impregnowane i kombinowane

Podziel się
Komentarze0

Kompresy impregnowane mogą być wykorzystywane są do zaopatrywania skaleczeń i otarć. Świetnie nadają się jako opatrunek w przypadku owrzodzeń podudzi i powierzchniowych oparzeń o niewielkim stopniu sączenia. Stosowane są również w miejscach pobrań i przeszczepów skóry. Jeśli nasączone są substancją leczniczą mogą być używane także do ran zainfekowanych.


Opatrunki impregnowane są najczęściej nasączone środkami, które charakteryzują się właściwościami hydrofobowymi, np. parafiną ciekłą (Adaptic), wazeliną (Jelonet, Grassolind neutral), silikonem (N-A Ultra) czy podłożem węglowodorowym (Atrauman). Mogą zawierać również substancje o działaniu odkażającym (np. octan chlorheksydyny - Bactigras; jodowany powidon - Inadine) lub antybiotyki.

Kompresy impregnowane przede wszystkim nie wysychają po nałożeniu na ranę, dzięki czemu nie ma problemu z ich przywieraniem. Właściwość ta sprawia, że zmiana opatrunku jest łatwa i bezbolesna. Nie ma też ryzyka uszkodzenia gojących się tkanek. Kompresy impregnowane zapobiegają również maceracji zdrowej skóry wokół rany, która może spowodować jej powiększenie i sprzyjać zakażeniom.

Jest to możliwe dzięki siatce stanowiącej materiał nośny opatrunku. Ma ona bowiem strukturę, która przeciwdziała hamowaniu odpływu wysięku. Ponadto kompresy impregnowane wpływają korzystnie na wygląd blizn, poprzez zapobieganie ich kurczeniu. Opatrunki te nie są jednak bez wad. Możliwe jest bowiem pozostanie w ranie niewielkich ilości, trudnego do usunięcia impregnatu. Ponadto nie chronią one przed wodą i bakteriami (jeśli impregnat nie ma właściwości antyseptycznych).

Zakładane są bezpośrednio na ranę. Ze względu na brak właściwości chłonnych wymagają chłonnego opatrunku wtórnego. Całość powinna być mocowana za pomocą bandaża lub przylepca. Nie wymagają częstego zmieniania.

Przykłady opatrunków impregnowanych:

 • ATRAUMAN jest kompresem, którego materiałem nośnym jest tiulowa siatka poliestrowa o hydrofobowych właściwościach. Jej gładka powierzchnia zapobiega przywieraniu do rany i wrastaniu tworzącej się tkanki w materiał kompresu. Siatka impregnowana jest rozpuszczalną w wodzie, niezawierającą czynnych składników maścią na triglicerydowym podłożu. Ma ona na celu pielęgnowanie brzegów rany i zapewnienie im elastyczności. Zapobiega również maceracji skóry wokół rany oraz przyklejaniu się opatrunku.
 • GRASSOLIND NEUTRAL jest wykonany z siatki bawełnianej o dużych oczkach impregnowanej maścią na bazie wazeliny białej. Maść nie zawiera składników czynnych, chroni ranę przed wysychaniem i zapobiega obkurczaniu się blizny. Dzięki niej opatrunek nie przykleja się do rany.
 • N-A ULTRA to opatrunek, w którym na wiskozowej tkaninie będącej warstwą kontaktową impregnowany jest silikon, który zapobiega przywieraniu kompresu do powierzchni rany.
 • ADAPTIC zawiera impregnat w postaci specjalnej parafinowej emulsji. Działa ona nawilżająco i natłuszczająco oraz przeciwdziała przyklejaniu się kompresu do rany. Materiałem nośnym jest w tym przypadku wiskozowa dzianina, której gładka powierzchnia i odpowiedniej wielkości oczka dodatkowo zapobiegają przywieraniu i wrastaniu opatrunku.
 • JELONET stanowi impregnowany opatrunek z gazy bawełnianej lub bawełniano-wiskozowej o splocie leno, impregnowanej wazeliną białą. Podobnie jak w innych tego typu opatrunkach pełni ona funkcję natłuszczającą i chroni przed przyklejaniem się kompresu.
 • BACTIGRAS jest opatrunkiem podobnym do Jelonetu, jednak posiada dodatkową substancję jaką jest octan chlorheksydyny (0,5%). Działa on bakteriobójczo przede wszystkim wobec bakterii Gram-dodatnich i w mniejszym stopniu Gram-ujemnych. Kompresu tego nie można jednak stosować w przypadku ran zajmujących ponad 10% powierzchni ciała.
 • INADINE wykonany jest z wiskozowej dzianiny impregnowanej podłożem makrogolowym z 10% jodowanym powidonem, który działa antyseptycznie. Ze względu na obecność jodu nie może być stosowany u osób uczulonych na jod lub leczonych jodem radioaktywnym. Przeciwwskazaniem jest także okres ciąży, laktacji oraz choroby nerek. Opatrunek zmienia barwę wraz ze zmniejszaniem działania odkażającego, co ułatwia to kontrolę skuteczności kompresu. Zmiana opatrunku powinna mieć miejsce nie rzadziej, niż co drugi dzień.


KOMPRESY KOMBINOWANE

Opatrunki kombinowane, jak sama nazwa wskazuje mają złożoną budowę. Składać się bowiem mogą nawet z sześciu warstw: zewnętrznej, nieprzemakalnej, rozdzielającej, chłonnej, odprowadzającej wysięk i kontaktowej, która przylega do skóry. Mają dobre właściwości chłonne, a zastosowane materiały zapewniają właściwą wymianę gazową i parowanie nadmiernych ilości wysięku z rany. Dzięki tym własnościom dobrze sprawdzają się do opatrywania ran sączących.

Przykłady opatrunków kombinowanych

 • ZETUVIT składa się z czterech warstw materiału. Warstwę przylegającą do rany stanowi hydrofobowa włóknina poliamidowa. Nie ma ona właściwości chłonnych, ale zapobiega przywieraniu opatrunku. Dużą chłonnością cechuje się natomiast warstwa miękkiej rozwłóknionej celulozy. Dodatkowo sprawia ona, że opatrunek ma dobre właściwości wyścielające. Pomiędzy tymi warstwami znajduje się hydrofilowa bibułka celulozowa, która ma za zadanie odprowadzać wydzielinę, by zapewnić maksymalne wykorzystanie właściwości absorpcyjnych warstwy chłonnej. Najbardziej zewnętrzną warstwą, przepuszczalną dla gazów jest również materiał celulozowy, który chroni ranę przed zanieczyszczeniem.
 • COMPRIGEL - warstwa kontaktowa tego kompresu zawiera polisacharydowy żel, który poprzez chłodzenie uśmierza ból oraz zapobiega wysychaniu rany. Ponadto ułatwia umocowanie kompresu, jednocześnie przeciwdziałając jego przywieraniu. Warstwę chłonną stanowi w Comprigrelu sprasowana wata.
 • RELEASE ma postać otwartego na końcach, dziurkowanego rękawa. Złożony jest z EMA (kopolimeru etylenu i kwasu metakrylowego), który stanowi zarówno warstwę kontaktową i zewnętrzną. Nie zostawia wolnych włókien w ranie i zapobiega przywieraniu do jej powierzchni. Perforacje z kolei zapewniają odprowadzenie wysięku. Między warstwami włókniny znajduje się włókno wiskozowe o właściwościach absorpcyjnych.
 • ABSORBA - opatrunek zbudowany podobnie jak Release - arstwą kontaktową i zewnętrzną jest włóknina, a znajdująca się między nimi pulpa celulozowa odgrywa rolę chłonnego wkładu.

Źródła:
•    Jachowicz R. (red.): Farmacja praktyczna. PZWL, Warszawa 2010,
•    Mrozowski T: Opatrunki nowej generacji. OPM 2008; 8: 51-59,
•    www.hartmann.pl.

Autor: Marta Grochowska

Czytaj również:
Kompresy z węglem aktywnym i pokrywane metalami
Opatrunki hydrożelowe

Komentarze do: Kompresy impregnowane i kombinowane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz