Szukaj

Jak nie dopuścić do odwodnienia w upalne dni?

Podziel się
Komentarze0

Na termometrach temperatura coraz wyższa, a nasze organizmy wręcz proszą o chwilę wytchnienia. Pamiętajmy więc o tym, aby pić odpowiednią liczbę płynów, które pomogą nam w uniknięciu odwodnienia.

Jak nie dopuścić do odwodnienia w upalne dni?

W czasie upałów tracimy dużo więcej wody niż w chłodniejsze dni, co związane jest ze wzmożoną potliwością. Co więc zrobić aby uniknąć odwodnienia, które wiąże się przecież z tak nieprzyjemnymi dolegliwościami jak chociażby biegunka czy wymioty? Nic bardziej prostszego.

Co pić?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby w ciągu całej doby spożywać minimum 2litry płynów, chociaż jeżeli warunki atmosferyczne są jeszcze bardziej ekstremalne, ta ilość może wzrosnąć. Nie każde napoje jednak nadają się do walki z upałami. Przede wszystkim w takie dni musimy odstawić wszelkie alkohole jak wódka, wino czy piwa. Zadanie to dla niektórych pewnie nie łatwe, zważywszy na przyjętą już samoistnie tradycję, o wspólnym wypiciu zimnego piwka gdzieś w cieniu podczas upalnych dni.

Mimo wszystko powinniśmy jak najbardziej ograniczyć spożywanie napojów wysokoprocentowych, jako że działają one moczopędnie, a więc dodatkowo pogłębiają deficyt płynów. Szkodliwe mogą się okazać również napoje zawierające kofeinę, tj. kawa czy napoje energetyzujące, które teoretycznie mają za zadanie postawić nas na nogi, a w praktyce, w upalne dni, niepotrzebnie obciążają nasz organizm, a także wypłukują z niego potrzebne elektrolity. Zamiast tego, możemy sięgnąć po coś równie orzeźwiającego i "napędzającego" nasz organizm, ale równocześnie zdrowego. Mogą to być ziołowe i zielone herbaty, czy koktaile owocowe i warzywne. Przede wszystkim, nie zapominajmy o najzwyklejszej wodzie mineralnej, która  jest znakomitym sprzymierzeńcem w walce z upałami.


Jeżeli już doszło do odwodnienia...

W momencie gdy zdajemy sobie sprawę, ze nasz organizm jest odwodniony, ponieważ pojawiła się biegunka czy wymioty, powinniśmy wypijać jeszcze więcej wody, nawet do 3 litrów na dobę. Szczególnie przy wymiotach pomocne może okazać się powolne picie chłodnej, przegotowanej wody. Pamiętajmy jednak o tym, że podczas zarówno biegunki jak i wymiotów, musimy nie tylko uzupełniać płyny, ale również wytracone elektrolity - przede wszystkim sód, potas i magnez. Domowym sposobem na zwalczanie podobnych dolegliwości, może być wypicie szklanki osolonej wody (2-3 łyżeczki soli/szklankę wody).  Jeżeli dręczy nas biegunka, warto przyrządzić sobie również napar z czarnej herbaty, zmieszany z cynamonem, kardamonem i miętą.


Objawy odwodnienia

Skąd jednak mamy wiedzieć, że jesteśmy odwodnieni? Przede wszystkim sygnały może dawać nam sam wygląd moczu. Alarmującym objawem jest ciemnożółty i zagęszczony mocz, który wydalamy w mniejszej niż zwykle ilości. Jak mówi Elżbieta Gilun, internista: Dzieje się tak za sprawą naszych nerek, które mają zdolność do zagęszczania moczu i zwiększania jego ciężaru właściwego.

Poza tym warto pamiętać również o innych symptomach niedoboru płynów. Najczęściej są nimi: zwiększone pragnienie, suchość skóry i błon śluzowych, wzrost częstosci akcji serca oraz temperatury ciała, a poza tym bóle głowy, drażliwość i zmęczenie

Ciężko określić jedną wartość płynów, jaką potrzebuje człowiek. Zmienia się ona bowiem w zależności od wielu różnych czynników: masy ciała, stopnia aktywnosci fizycznej, temperatury i wilgotności otoczenia. Dorosły człowiek powinien dostarczać od 30 d0 45mln płynów na każdy kilogram swojej masy ciała. Pamiętajmy również o tym, że duża ilość potrzebnej wody znajduje się w pożywieniu, dlatego też powinniśmy nie tylko pić, ale również jeść odpowiednie rzeczy w upalne dni.

W upalne dni zwiększa się również zapotrzebowanie na spożycie soli kuchennej, która zawiera sód, będący niezbędnym czynnikiem w utrzymywaniu prawidłowej gospodarki wodnej. Aby nie dopuścić do jej rozregulowania powinniśmy stale mieć na uwadze to, aby uzupełniać płyny. Niedobór wody obciąża bowiem nie tylko nerki, ale i układ krwionośny. W ten gorący czas, zaprzyjaźnijmy się więc z butelką wody mineralnej, która będzie nam towarzyszyć na każdym kroku.

Przykładowy napój orzeźwiający na upalne dni

Składniki:
  • 3 „kopiaste” łyżki świeżej mięty
  • 3 duże cytryny
  • 8 łyżek stołowych miodu
  • 2,5 litra wrzątku
  • kostki lodu

Autor:

Marta Płaza

Komentarze do: Jak nie dopuścić do odwodnienia w upalne dni?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz