Szukaj

Przepuklina brzuszna - przyczyny, objawy, leczenie

Podziel się
Komentarze2

Przepuklina brzuszna, to jeden z bardzo częstych problemów, dotyczący przedstawicieli każdej grupy wiekowej oraz obu płci. Przepuklina jest to nienaturalne uwypuklenie jamy ciała (przepuklina brzuszna, to uwypuklenie dotyczące jamy brzusznej).

Przepuklina brzuszna - przyczyny, objawy, leczenie

Powstaje na skutek otworów w powłokach, w miejscach, gdzie te powłoki są najsłabsze. Najczęściej wiąże się to z dużym bólem oraz widocznym wybrzuszeniem. Chociaż na ogół nie wiąże się ona z zagrożeniem życia, to niezdiagnozowana lub zbagatelizowana, może doprowadzić do sporych problemów zdrowotnych. Ważne, aby pamiętać, iż o przepuklinę, bardzo łatwo. Nawet prace codzienne mogą doprowadzić do uszkodzenia powłok.

Przyczyny przepukliny brzusznej

Dość częstą przyczyną, występowania przepuklin brzusznych, są wrodzone defekty powłok, mające za zadanie utrzymywać narządy jamy brzusznej we właściwym miejscu. Czasami są to wady wrodzone, np. zwiększone ciśnienie w tkankach ciała lub zaburzenia budowy tkanek. Niekiedy też, osłabienie powłok może być wywołane rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi, jak na przykład uraz okolic brzucha we wczesnym dzieciństwie.

Istnieją również rozmaite przyczyny występowania przepuklin w późniejszym wieku. Zaliczają się do nich między innymi ciążę – dodatkowe obciążenie brzucha kobiety, może spowodować uszkodzenie powłok. Dodatkowo ciężka praca fizyczna, może stopniowo nadwyrężać, a na dłuższą metę doprowadzić do zupełnego przerwania powłoki. Również jednorazowy wysiłek fizyczny, przekraczający nasze możliwości, może doprowadzić do powstania przepukliny. Innym czynnikiem są również przewlekłe choroby, powodujące uporczywy kaszel lub parcie na mocz, czy stolec.

Dość popularną przyczyną powstawania przepukliny jest blizna pooperacyjna. Mamy wówczas do czynienia z tak zwaną przepukliną pooperacyjną. Dzieje się tak za sprawą naruszenia i osłabienia powłok, przez przeprowadzoną operację. Dlatego warto zwracać szczególną uwagę na miejsca, gdzie znajdują się blizny pooperacyjne. Nawet niewielkie wybrzuszenie (nie musi być bolesne) może świadczyć o wystąpieniu przepukliny.

Objawy przepukliny brzusznej

Objawy przepukliny są bardzo łatwe do rozpoznania. Pojawia się bolesne wybrzuszenie, najczęściej w okolicy nadbrzusza, pępka, pachwiny lub też blizny pooperacyjnej, ponieważ tam błony są najsłabsze. Jeżeli jednak osoby dorosłe, potrafią same zdiagnozować sobie objawy, warto przyglądać się naszym pociechom, gdyż w początkowych stadiach przepukliny, gdy ból nie jest jeszcze uporczywy, maluchy mogą go ignorować, co prowadzi do pogłębienia się problemu. Zalecane jest więc regularne oglądanie brzucha dzieci, ponieważ nieleczona przepuklina może prowadzić do powikłań. U dzieci do drugiego roku życia, może pojawić się niewielka przepuklina pępkowa, która w późniejszym czasie sama się zamknie. Jeżeli jednak pojawi się ona u dziecka starszego lub też w innym miejscu niż okolice pępka, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Leczenie przepukliny brzusznej

Aby mieć 100% pewności, czy wybrzuszenie jest skutkiem przepukliny, lekarz przeprowadzi szereg badań. Na ogół udaje się zdiagnozować problem już przy badaniu fizykalnym, polegającym na opukiwaniu, które ma na celu zbadanie elastyczności oraz osłuchiwanie wybrzuszenia. Jeżeli jednak pozostaną jakieś wątpliwości, powinno zostać wykonane badanie USG jamy brzusznej. Jeżeli przepuklina zostanie zdiagnozowana, zostaną zastosowane odpowiednie kroki. Istnieje kilka metod leczenia przepuklin. Jednym z nich jest tak zwane leczenie zachowawcze. Jest to metoda nieinwazyjna, lecz również w wielu przypadkach nieefektywna. Polega na noszeniu pasa przepuklinowego. Jego zadaniem jest podtrzymywanie i wzmocnienie powłoki. Metoda ta jest rzadko stosowana przez lekarzy, ponieważ nie rozwiązuje ona problemu, zapobiega tylko powiększaniu się przepukliny. Jednak na dłuższą metę, stan i tak ulega pogorszeniu, konieczna więc jest operacja.

Operacja tradycyjna, jest jedną z najczęstszych metod leczenia przepukliny. Po uprzednim znieczuleniu pacjenta (dozwolone jest znieczulenie, przy zachowaniu świadomości pacjenta, lub narkoza – sposób wybrany indywidualnie, podczas rozmowy z anestezjologiem) lekarz wykonuje cięcie przez skórę, oraz tkankę podskórną, aż do przepukliny. Powłoka może zostać zszyta tradycyjnym szwem, lub co praktykuje się częściej, w miejsce ubytku zostaje wstawiona syntetyczna siatka, co powoduje trwałe zamknięcie powłoki. Dodatkowo wzmacnia ją i zapobiega powstawaniu kolejnych przepuklin w tym samym miejscu, oraz w miejscach, gdzie sięga siatka.

Kolejna metoda, to metoda laparoskopowa. Zabieg polega na wykonaniu szeregu niewielkich nacięć jamy brzusznej. Wykorzystując specjalistyczne narzędzia, wprowadza się przez nie syntetyczną siatkę, i umieszczenie jej w miejscu ubytku. Metoda ta jest stosowana znacznie rzadziej, niż klasyczna operacja.

Operacja przepukliny, nie jest ciężkim, ani niebezpiecznym zabiegiem. Jest ona wykonywana zwykle w ciągu 24 godzin od momentu przyjęcia do szpitala. W przypadku braku powikłań, pacjent może opuścić szpital dobę po wykonaniu operacji. Do 2 dni mogą jeszcze występować bóle okolic pooperacyjnych, jednak okres rekonwalescencji trwa zdecydowanie dłużej. Drobne dolegliwości bólowe mogą występować jeszcze przez około 2 tygodnie, jednak wystarczają niewielki ilości środków przeciwbólowych. Po powrocie ze szpitala, należy przez 2 tygodnie maksymalnie ograniczyć aktywność ruchową. Zwykle praktykowane jest również miesięczne zwolnienie z pracy, aby osoba zoperowana mogła całkowicie odzyskać siły.

Leczyć, czy nie?

W wypadku podejrzenia wystąpienia przepukliny, często zadajemy sobie pytanie, czy musimy zgłosić się do lekarza, czy też nie ma takiej potrzeby. Odpowiedź jest jednoznaczna – z nawet najmniejszą przepukliną, należy skontaktować się ze specjalistą. W przeciwnym przypadku możemy doprowadzić do rozmaitych powikłań. Jeżeli zignorujemy przepuklinę, możemy mieć pewność, że z czasem zacznie się ona powiększać. Dodatkowo,  w momencie powstania przepukliny tworzy się tak zwany balon przepuklinowy – to on jest odpowiedzialny za powstałe wybrzuszenie. Jeżeli dojdzie do uwięzienia np. części jelita we wcześniej wspomnianym worku, może wystąpić bardzo poważny problem, wymagający natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Komentarze do: Przepuklina brzuszna - przyczyny, objawy, leczenie (2)

TomaszM
TomaszM 28-02-2016 14:53

Zajście w ciążę a przepuklina brzuszna

2

Zajście w ciąży mając niewyleczona przepukline brzuszna czy mozna urodzic jakie są zagrożenia... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze