Szukaj

Jak dbać o zdrowie w czasie lata?

Podziel się
Komentarze0

Lato to przede wszystkim dla każdego z nas czas relaksu, odpoczynku i zabawy. Jednak nie wielu z nas zdaje sobie sprawę, że okres upalnych dni to także czas różnego rodzaju zagrożeń dla naszego zdrowia, a nawet życia. Sezon letni przynosi takie zagrożenia jak: poparzenia słoneczne, udary, alergie, odwodnienie lub ugryzienia i ukąszenia przez różne owady.

Jak dbać o zdrowie w czasie lata?

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pozwolą cieszyć się bezproblemowym i spokojnym sezonem letnim.

Picie wody

Bardzo ważne jest, aby w czasie gorących dni pić dużo płynów, najlepiej wody.  W lecie jesteśmy bardziej aktywni, a co za tym idzie bardziej narażeni na odwodnienie, ponieważ w tym okresie nasz organizm traci najwięcej wody. Odwodnienie organizmu może objawiać się bólami i zawrotami głowy, wycieńczeniem, nudnościami, a nawet omdleniami. Dlatego starajmy się pić jak największe ilości płynów, napoje słodkie nie są zalecane. W gorące, upalne dni warto zaopatrzyć się w naturalne wody mineralne lub wody wysoko zmineralizowane. Spożywanie dużej ilości wody i innych płynów nie tylko uchroni nasz organizm od odwodnienia, ale pomoże utrzymać zdrową i zgrabną sylwetkę. Co więcej, regularne uzupełnianie płynów w naszym organizmie może pozytywnie wpłynąć na nasze serce, samopoczucie, koncentrację, wzrok i kondycję fizyczną.

Ochrona przed słońcem

W lecie każdy z nas lubi odpoczywać i wygrzewać się na słońcu. To doskonały czas na relaks i zabawę. Niestety słoneczne dni często mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. W czasie upałów najbardziej jesteśmy narażeni na udary słoneczne, oparzenia, odwodnienia lub nawet groźne nowotwory skóry (czerniak).

Zatem warto pamiętać o odpowiedniej ochronie przed słońcem. Jednym z najlepszych sposobów ochrony przed słońcem w okresie wakacji są kremy z wysokim filtrem. Zawsze przed wyjściem z domu należy odpowiednio zabezpieczyć naszą skórę przed promieniami słonecznymi. Oprócz tego przy wyborze odzieży na lato starajmy się stawiać na kolory jasne, najlepiej biel. Podczas wyjścia na zewnątrz pamiętajmy o zakryciu głowy czapką, chustką lub kapeluszem. Odpowiednie nakrycie głowy ochroni nas przed udarem słonecznym. Nie zapominajmy także okularach, które uchronią nas przed uszkodzeniem spojówek. Najlepsze są te pokryte filtrem UV.

Owady i insekty

W okresie lata owady i inne insekty są najbardziej dokuczliwe i natrętne. Dlatego podczas wakacji jesteśmy najbardziej narażeni na ugryzienia i ukąszenia. Tego typu ukoszenia często mogą być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia (alergie, infekcje, duszności). Zatem należy pamiętać, aby podczas upalnych dni odpowiednio chronić się przed owadami i insektami.

Najlepszym sposobem unikania owadów i insektów w domu jest szczelne zamykanie okien i drzwi. Oprócz tego pomocne mogą być lepy, świece i lampy zapachowe odstraszające owady, a także specjalne siatki ochronne na okno lub drzwi. Pamiętajmy także o regularnym i częstym wyrzucaniu śmieci, ten sposób z pewnością uchroni nas od nieproszonych gości w naszym domu. Omijajmy także gniazda owadów, a jeśli mamy z nimi problem w mieszkaniu, warto wezwać odpowiednie służby do usunięcia ich (np. straż pożarną).

Ponadto w sezonie letnim należy pamiętać, aby nosić buty i smarować się odpowiednimi kremami i sprayami od owadów.  Warto wspomnieć, aby środki odstraszające owady zawierały takie składniki jak: DEET (30-50%) lub picaridin (do 15%). Gdyż one najbardziej odstraszają i zniechęcają insekty do ataku.

Aktywność fizyczna

W sezonie letnim nie zapominajmy także o swoim ciele.  W okresie wakacji znajdźmy sobie hobby lub sport, który będziemy mogli uprawiać jak najczęściej. Ciepłe dni to doskonały czas na kajaki, jazdę rowerem, rolki, pływanie, wspinaczkę lub zwykły spacer.
Dzięki ćwiczeniom fizycznym nie tylko poprawimy nasz stan psychiczny, ale także zmniejszymy ryzyko zachorowania na raka, otyłość lub łuszczycę. Co więcej osoby, które prowadzą aktywny tryb życia nie mają problemów ze snem, z chorobami serca i nadciśnieniem tętniczym. Podczas aktywności fizycznej na świeżym powietrzu pamiętajmy o odpowiedniej porze dnia. Na uprawianie różnych sportów najlepsze jest przedpołudnie lub wczesny wieczór. W okresie letnim nigdy nie uprawiajmy sportu w południe, może to być niebezpieczne dla naszego zdrowia i kondycji.

Roksana Dorocicz

Komentarze do: Jak dbać o zdrowie w czasie lata?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz