Szukaj

Sonoterapia – leczenie ultradźwiękami

Podziel się
Komentarze0

Terapia ultradźwiękami, zwana także pod nazwą „sonoterapia” to jedna z najnowszych metod stosowana do leczenia różnego rodzaju dolegliwości ze strony m.in. układu nerwowego. Jej stosowanie przynosi zadowalające rezultaty.

Sonoterapia – leczenie ultradźwiękami

Istota ultradźwięków

Ultradźwięki to drgania mechaniczne o wysokiej częstotliwości w granicach od 800 do 24000 kHz, czyli takie, które nie są słyszalne dla ludzkiego ucha. Powodują mikrowibracje, które posiadają działanie lecznicze. Z tego względu bywają często używane w ortopedii i rehabilitacji.

Korzyści z ultradźwięków

Ultradźwięki mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także rozluźniające. Dzięki swoim właściwościom korzystnie działają na ukrwienie narządów wewnętrznych, a więc także poprawiają ich natlenienie i detoksykację. Ponadto ultradźwięki przyspieszają gojenie się ran i oczyszczają skórę ze zbędnych produktów organicznych. Tak szerokie możliwości tych fal, przy jednoczesnej bezbolesności (a nawet przyjemności) zabiegów uczyniły z nich, jedne z najchętniej wykonywanych zabiegów leczniczych.

Dualizm działania ultradźwięków

Warto pamiętać, że ultradźwięki działają w dwóch etapach. Najpierw pojawiają się zmiany miejscowe tzw. pierwotne, z kolei następnie uwidaczniają się zmiany ogólne, zwane wtórnymi. W przypadku pierwszych, symptomy ustępowania dolegliwości występują w miejscu i momencie nadźwiękawiania i dzieli się je na zmiany mechaniczne, zmiany termiczne oraz zmiany fizykochemiczne. Drugie natomiast powstają w momencie nadźwiękawiania korzeni splotów, czy zwojów nerwowych, powodując na drodze odruchowej odpowiedzi w narządach objętych procesem chorobowym.

Ultradźwięki w walce z cellullitem

Ultradźwięki produkują energię, która przenika przez tkanki i mięśnie, uaktywniając błonę komórkową. Wywołują w ten sposób zmiany fizyczne i chemiczne w miejscu działania na tkanki. Dlatego też tak chętnie wykorzystywane są w gabinetach kosmetycznych. Szczególnie cenione są w walce z cellullitem. Siła miliona drgań na sekundę, emitowana przez głowicę, umożliwiają niezakłócone przenikanie ultradźwięków w głąb tkanki. Dzięki tym wibracjom, w skórze, tkance podskórnej i mięśniach, cząsteczki masy tkankowej są wprawiane w drgania i rozgrzewają się. Podczas tego procesu rozszerzają się naczynka krwionośne, wzrasta zaopatrzenie komórek w krew, a wraz z nią w tlen i składniki odżywcze. Zwiększa się też przepuszczalność błon komórkowych, co umożliwia efektywniejsze wchłanianie się kosmetyku antycellullitowego. Dodatkowo wibracje wprawiają w ruch cząsteczki tłuszczu dzięki czemu są one przesuwane do kanałów limfatycznych, a stamtąd przy pomocy drenażu limfatycznego, usuwane na dobre.

Ultradźwięki w kosmetyce twarzy

Mikromasaż ultradźwiękowy bywa często wykorzystywany w walce z problemami cery. Ma działanie liftingujące i złuszczające. Peeling ultradźwiękowy uważany jest za najbezpieczniejszą formę złuszczania martwego naskórka, dlatego też jest tak chętnie i często stosowanym zabiegiem kosmetycznym. Działa na skórę poprzez naturalne wibracje, regeneruje skórę, oczyszcza pory i wygładza skórę, wzmacnia i uszczelnia naczynia włosowate, doskonale nawilża i stymuluje naturalne nawodnienie oraz zmiękcza naskórek.

Ultradźwięki w depilacji

Doświadczenia salonów kosmetycznych pokazują, że ultradźwięki są doskonałą (choć długotrwałą) metodą depilacyjną. Schemat jej działania opiera się na ułatwieniu, poprzez mikrowibracje, wniknięcia preparatu z enzymami w głąb mieszka. W wyniku tego struktura włosa, a w szczególności jego cebulka, ulegają znacznemu osłabieniu, a po kilkunastu zabiegach znikają zupełnie. Dodatkową zaletą tego typu metody jest jej bezbolesność i nieinwazyjność. Jedynymi przeciwwskazaniami do stosowania ultradźwięków są żylaki, choroba nowotworowa, ciąża oraz metalowe elementy w ciele pacjenta.

Ultradźwięki w stymulacji owłosienia

Kuracja ultradźwiękowa może zarówno niszczyć jak i stymulować cebulki włosowe. Tyczy się to szczególnie przedłużania i zagęszczania włosów. Fale ultradźwiękowe aktywizują miejsca połączeń włosa bez wpływu na włosy naturalne i skórę głowy. Nawet przy częstym stosowaniu ultradźwięków włos pozostaje w pełni zdrowy i nieuszkodzony.

Najczęstsze dolegliwości leczone ultradźwiękami

Kuracji ultradźwiękowej najchętniej poddają się osoby z nerwobólami, przykurczami mięśni, bólami stawów i kręgosłupa, problemami skórnymi jak np. trądzik, zmarszczki, czy blizny, a także wszyscy ci, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i skuteczność stosowanych metod leczniczych. Dodatkowo nie ma tutaj mowy o pojawieniu się reakcji alergicznych, bólu, zsinień czy długiego okresu rekonwalescencji. Co więcej zabieg jest niezwykle przyjemny i odprężający.

Widać zatem szeroki wachlarz zalet leczenia ultradźwiękami. Nie dość, że są skuteczne, to jeszcze bezbolesne i małoinwazyjne, a do tego stosunkowo tanie (1 zabieg, czyli 6-8 min to koszt ok. 15 zł). Leczenie ultradźwiękami co roku zyskuje sobie większą rzeszę zwolenników i wszystko wskazuje na to, że w przyszłości stanie się nieodłączną metodą walki z dolegliwościami.

Komentarze do: Sonoterapia – leczenie ultradźwiękami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz