Szukaj

Niedobór magnezu - objawy, skutki i sposoby uzupełnienia

Podziel się
Komentarze2

Magnez to pierwiastek, który pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Ma znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego, kostnego, oddechowego i nerwowego.

Niedobór magnezu - objawy, skutki i sposoby uzupełnienia

Pełni także ważną rolę w systemie hormonalnym i stanie psychicznym. Większość magnezu, bo ponad połowa,  znajduje się w kościach, jedna czwarta w całym organizmie i jedna czwarta w mięśniach szkieletowych. Dzienne zapotrzebowanie na magnez u osób dorosłych wynosi ok. 300-400 mg.

Przyczyną niedoboru tego składnika w naszym organizmie jest głównie nadużywanie alkoholu, częste picie kawy, ciągły stres lub zła dieta -  bogata w tłuszcze.

Objawy niedoboru magnezu

Do najczęstszych objawów niedoboru magnezu zalicza się między innymi: zahamowanie wzrostu, skurcze mięśni, nadciśnienie, miażdżycę, drgnie powiek, oczopląs, kołatanie serca - arytmię, astmę, migrenę oraz drgawki. U osób z niedoborem tego składnika może także występować pogorszenie koncentracji, biegunka, częste zmęczenie i osłabienie, a także mdłości i zaburzenia snu.

Oprócz tego występują bardzo często: zespół niespokojnych nóg, skurcze w łydkach, zwłaszcza nocą, a także próchnica zębów. Objawem niedoboru magnezu jest także wzmożone wypadanie włosów i łamanie paznokci. W tym wypadku ilość magnezu w tkance zrogowaciałej jest zbyt niska, aby włosy i paznokcie były wystarczająco mocne. Ponadto zbyt mała ilość magnezu w naszym organizmie często objawia się złym samopoczuciem, apatią, lękiem, rozdrażnieniem i dekoncentracją.

Skutki niedoboru magnezu

Znaczny niedoboru magnezu w naszym organizmie może prowadzić do nerwicy, depresji i migreny. Oprócz tego niedobór tego składnika generuje procesy chorobowe tj. osteoporozę, czy niewydolność nerek. Co więcej, może prowadzić do anemii - około 10 % przypadków niedokrwistości związana jest z niedoborem magnezu.

Sposoby uzupełniania niedoboru magnezu

Gdy występuje u nas niedobór magnezu, przede wszystkim należy pamiętać o zmniejszeniu spożycia kawy, alkoholu oraz napojów gazowanych. Fosforany, które znajdują się w tych napojach przyczyniają się do wypłukiwania magnezu z naszego organizmu.

Warto zwiększyć spożywanie produktów bogatych w tłuszcze oraz w witaminę D. Do naturalnych źródeł magnezu – produktów, które zawierają jego duże dawki, należą: kasza gryczana, groch, fasola biała, brązowy ryż, orzechy, płatki owsiane, szpinak, czekolada gorzka, kakao gorzkie oraz soczewica, ciecierzyca.

Duże ilości tego składnika możemy tez znaleźć w owocach morza, rybach, bananach, migdałach, rodzynkach, awokado i kiwi.

Aby uzupełnić niedobór magnezu w naszym organizmie zaleca się także zażywanie witaminy B1 i B6, które ułatwiają wchłanianie magnezu. Lecz należy pamiętać, że witamina B6 w dużych ilościach może być szkodliwa dla naszego organizmu. Magnez jest również bardzo dobrze wchłaniany przez skórę, dlatego dobrym pomysłem na jego uzupełnienie może być kąpiel w siarczanie magnezu.

Roksana Dorocicz

Komentarze do: Niedobór magnezu - objawy, skutki i sposoby uzupełnienia (2)

dominika c.
dominika c. 21-05-2014 17:51

Co zależy od magnezu?

1

Tak jak było w artykule napisane - przewlekłe zmęczenie, kłopoty z pamięcią i koncentracją, kurcze mięśni nocne to początkowe objawy niedoboru. Na szczęście magnez można w łatwy sposób suplementować np. fortimagiem, któr... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
zieleniutka
zieleniutka 08-05-2014 13:56

Magnez poprawia koncentracje

1

Dużo kawy, papierosy, mało snu i tak moja koncentracja oraz motywacja do pracy po prostu przepdała, znikła... nie miałam sił w ogóle nic robić i co się okazało?! brak mangezu mi w tym pomagał, jak zaczęłam jadać więcej p... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze