Szukaj

Kaszel - przyczyny

Podziel się
Komentarze0

Kaszel jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych ludzi. Jak się okazuje, jego przyczyny mogą być zarówno fizyczne (np. podrażnienia dróg oddechowych), jak i mentalne. Okazuje się, że człowiek może kaszleć również z powodu skrywanych emocji.

Kaszel - przyczyny

Tłumione uczucia

Przyczyny tłumionych uczuć

Depresja, stany lękowe, poczucie nieużyteczności społecznej to główne przyczyny tłumienia uczuć. Osoby, którym wydaje się, że są zbędne na tym świecie, bardzo często nie uzewnętrzniają swoich emocji. Przez to ich organizm może wytwarzać mechanizm obronny w postaci kaszlu.

Objawy i dolegliwości tłumionych uczuć

Częstym objawem tłumionych uczuć jest nerwowe pokaszliwanie. Jest to reakcja obronna organizmu. Również kaszel w momentach gniewu i agresji jest podstawą do stwierdzenia, iż dana osoba skrywa swoje uczucia. W ten sposób wypełnia swoje wnętrze negatywną energią, którą rozładowuje przez pokaszliwanie.

Co robić?

Należy znaleźć sposób na to, by żyć w równowadze. Efekty nie muszą być natychmiastowe. Nie zawsze uprawianie sportu, czy zdrowe odżywianie zapewnią taki stan. Trzeba osiągnąć przede wszystkim równowagę wewnętrzną (psychiczną i fizyczną). Sprzyja temu, m.in. dobra atmosfera w miejscu pracy, swobodne zachowanie w grupie znajomych. Trzeba też być świadomym tego, które z naszych narządów wewnętrznych zasługują na szczególną uwagę i specjalne traktowanie. Jeśli twój żołądek źle reaguje na pieczone mięso, oszczędź mu tego.

Podrażnienie dróg oddechowych

Przyczyny podrażnienia dróg oddechowych

Na podrażnienia dróg oddechowych często wpływają czynniki zewnętrzne, niezależne od osoby, której dotyczą. Negatywnie działa dym tytoniowy, więc przebywanie w towarzystwie osób, które palących może zaostrzyć problem. Również wszelkie toksyny, które rozprzestrzeniają się w mieszkaniu, miejscu pracy, a nawet środowisku niszczą nasze drogi oddechowe.

Objawy i dolegliwości podrażnienia dróg oddechowych

Bardzo często osoby, które mają problem z drogami oddechowymi zmagają się z nagłym, suchym kaszlem. Z upływem czasu objaw ten nasila się, sprawiając coraz więcej problemów. Działa destrukcyjnie na drogi oddechowe, coraz bardziej je wysuszając i zwiększając podrażnienia.

Co robić?

W myśl zasady, że trzeba zacząć od siebie, należy rzucić palenie (jeśli chory jest palaczem).  Kolejnym krokiem jest zaprzestanie przebywania w miejscach, w których wyczuwamy obecność dymu tytoniowego. Trzeba też zwrócić uwagę na substancje, które rozchodzą się w naszym otoczeniu. Nie warto chodzić na spacery w miejsca, które znajdują się w pobliżu fabryk chemicznych. Jeśli naturalne sposoby eliminacji suchego kaszlu nie dadzą rezultatu, należy udać się do lekarza.

Choroby okresowe

Przyczyny chorób okresowych

Przyczynami kaszlu mogą być po prostu choroby okresowe. Przeziębieniu, grypie, zapaleniu oskrzeli czy krtani bardzo często towarzyszy kaszel. Może też być obecny przy ostrym zapaleniu oskrzeli i zapaleniu płuc. Choroby te są wywoływane przez przeciążenia organizmu, mogą też być przenoszone z osoby na osobę.

Objawy i dolegliwości chorób okresowych

Jeśli kaszlowi towarzyszy katar, chrypka lub gorączka, można być prawie pewnym, że jest to związane z rozwijającą się infekcją. Dodatkowo, przy zapaleniu krtani może wystąpić zanik głosu. Warto dodać, iż w tych przypadkach kaszel w zasadzie zawsze jest mokry, wraz z nim z organizmu wydostaje się wydzielina śluzowa. Czasem też pojawiają się duszności, pory oraz dreszcze.

Co robić?

We wszystkich wymienionych przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza. Specjalista przepisze leki, dostosowane do indywidualnych potrzeb danego organizmu. Zaleci też, by przez określony czas zostać w domu, bowiem niewyleczenie tych chorób może powodować powikłania. Oczywiście można pomagać sobie, pijąc herbatę z miodem i cytryną (co nieco łagodzi ból).

Choroby przewlekłe

Przyczyny chorób przewlekłych

Powodem kaszlu może być też przewlekłe zapalenie oskrzeli, czy astma. Choroby te mogą być spowodowane paleniem tytoniu lub nadwrażliwością błony śluzowej oskrzeli.

Objawy i dolegliwości chorób okresowych

Przewlekłemu zapaleniu oskrzeli towarzyszy nawracający kaszel z żółtawozieloną wydzieliną, mogą również pojawić się duszności. Niekontrolowane ataki kaszlu z dusznością są też objawem astmy.

Co robić?

Należy niezwłocznie udać się do lekarza i być pod jego stałą kontrolą.

Działanie uboczne leków

Przyczyny działania ubocznego leków

Podstawą do przypuszczania, iż kaszel jest związany z przyjmowaniem określonych leków jest zawartość w nich: kwasu acetylosalicylowego, kwasu mefenamowego, związków salicylamidu. Również niesteroidowe leki przeciwreumatyczne, leki przeciwkaszlowe i przeciwastmatyczne, leki przeciwko nadciśnieniu zawierające inhibitory ACE oraz leki przeciwko schorzeniom pęcherza moczowego, w których skład wchodzą: dystygmina, mesalazyna, neostygmina, pisydostygmina, mogą powodować kaszel.

Objawy i dolegliwości działania ubocznego leków

Jeśli kaszel występuje tylko po zażyciu określonych leków, jego występowanie może być związane z ich przyjmowaniem. Najczęściej mamy wtedy do czynienia z kaszlem suchym, może dochodzić nawet do napadów astmy.

Co robić?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy lek nie zawiera substancji, które zostały wymienione powyżej lub nie należy do którejś z grup. W przypadku, gdy lek został kupiony bez recepty, trzeba przestać go używać. Gdy został on przepisany przez lekarza, należy ponownie udać się do specjalisty i skonsultować słuszność jego zażywania.

Gruźlica i rak płuc

Przyczyny gruźlicy i raka płuc

Najczęstszą przyczyną są bakterie, które rozprzestrzeniają się w środowisku, w którym przebywamy. Za przyczynę rozwoju raka płuc uznaje się też palenie tytoniu.

Objawy i dolegliwości gruźlicy i raka płuc

Powodem do obaw jest podwyższona przez dłuższy czas temperatura oraz spadek masy ciała. Również nocne pocenie może być objawem gruźlicy i raka płuc.

Co robić?

W tych przypadkach należy być pod stałą opieką specjalisty, który dla każdego indywidualnie dobiera drogę leczenia.

Ciało obce w drogach oddechowych

Przyczyny ciała obcego w drogach oddechowych

Gwałtowne dostanie się niepożądanego organizmu do naszych dróg oddechowych może skutkować zachłyśnięciem się. Ciało obce może znaleźć się w naszym organizmie przede wszystkim przez nieuwagę, zaleca się więc ostrożność.

Objawy i dolegliwości ciała obcego w drogach oddechowych

Nagły i gwałtowny atak kaszlu występujący po zachłyśnięciu się oznacza obecność ciała obcego w drogach oddechowych.

Co robić?

Jako pierwszą pomoc zaleca się pochylenie głowy i próbę wykrztuszenia ciała obcego. Jeśli to nie skutkuje, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

Natalia Kuchta

Komentarze do: Kaszel - przyczyny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz