Szukaj

Korzyści z picia mleka

Podziel się
Komentarze2

Wokół tematu picia mleka wytworzyło się wiele mitów, które cały czas funkcjonują w społeczeństwie. Największym z nich jest ten, że powoduje ono tycie. To absurd. Korzyści zdrowotnych pochodzących z picia mleka jest naprawdę mnóstwo, o czym przekonasz się, czytając ten artykuł.

Korzyści z picia mleka

Wzmacnia kości

Mleko zawiera wiele wapnia, który pozytywnie wpływa na twoje kości i zęby. Szczególnie ważny jest w diecie dzieci, których kości dopiero się rozwijają. Człowiek dorosły również go potrzebuje, by zapobiec ich łamliwości i kruchości kości. Dzięki piciu mleka unikniesz próchnicy i zachowasz białe, zdrowe i mocne zęby.

Działa na układ krwionośny

Wapń zawarta w mleku ułatwia także krzepnięcie krwi i utrzymanie prawidłowego ciśnienia oraz przyspiesza gojenie się ran. Pewnie nie raz też widziałaś, że kremy przeznaczone do cery naczynkowej, wytwarzane są na bazie mleka koziego. To dlatego, że działa wzmacniająco na naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Jedna filiżanka chudego mleka zawiera 306 miligramów wapnia, czyli około 30 procent dziennego zapotrzebowania dla dorosłego człowieka.

Obniża ryzyko chorób

Potas zawarty w mleku znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania w przyszłości na nadciśnienie oraz choroby serca. Natomiast witamina D, znajdująca się w mleku, zapobiega osteoporozie, uczuciu przewlekłego zmęczenia, a nawet depresji. Znacznie zmniejsza ryzyko zachorowań na raka piersi lub jelita grubego.

Wpływa na mózg

Zawarta w mleku cholina wpływa korzystnie na nasz mózg i poprawia pamięć, dzięki czemu szybciej zapamiętasz różne informacje. Jest to ważne szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży, które w okresie adolescencji stale uczą się nowych rzeczy. Mleko także uspokaja organizm, dlatego często przed snem polecane jest wypicie szklanki mleka. Ten zwyczaj powoli ci wewnętrznie się wyciszyć, dzięki czemu szybciej zaśniesz.

Pij mleko, będziesz… chudsza

To nie żart – mleko pomaga w utracie wagi. Badania dowiodły, że osoby, które całkowicie wykluczyły ze swej diety mleko, chudły wolniej niż te spożywające szklankę dziennie. Utratę wagi gwarantuje zawarta w mleku duża dawka witaminy D, a im wyższe jej stężenie w organizmie, tym szybciej chudniesz. Poza tym, mleko poskramia apetyt, więc pomoże ci powstrzymać się od podjadania w przerwach między posiłkami, co jest zazwyczaj głównym powodem przybierania na wadze.

Wydłuża życie

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że picie dużych ilości mleka, szczególnie w dzieciństwie, gwarantuje dłuższe życie. Mleko jest doskonałą ochroną od udaru mózgu, który dotyka dużą część osób w wieku podeszłym. Również sam fakt, że mleko zapobiega zapadnięciu na wiele chorób przyczynia się do tego, że będziesz żyła dłużej i zdrowiej.

Ile i jakie mleko wybrać?

Zalecane jest picie jednej szklanki mleka dziennie – nieważne, czy wypijesz ją rano, w południe, czy wieczorem. Co do wyboru rodzaju mleka, to kwestia twojego gustu. Najpopularniejsze mleko to krowie, później kozie i owcze. Co ciekawe, to wcale nie pełnotłuste mleko zawiera najwięcej wapnia, tylko to odtłuszczone. To dobra wiadomość, bo dostarczysz organizmowi mniej kalorii, a zyskasz naprawdę mnóstwo witamin i minerałów.

Wiedza to podstawa

Teraz, kiedy już wiesz, jak dużo możesz zyskać, pijąc mleko, powinnaś na stałe wprowadzić je do swojej diety. Jeśli nie przepadasz za mlekiem, staraj się do swojego jadłospisu włączyć produkty mleczne, takie jak jogurty, sery i twarożki. Jeśli nie lubisz mleka pod żadną postacią, to zawsze możesz się w nim… wykąpać. W mleku kąpała się sama Kleopatra – tego typu relaks doskonale wpływa na skórę i samopoczucie.

Paulina Padzik

Komentarze do: Korzyści z picia mleka (2)

oliwka32
oliwka32 02-07-2019 08:33

Ważny składnik odżywczy

1

Mleko to ważny składnik diety. Nie wyobrażam sobie, żebym miała pić czarną kawę. Niby takie drobnostki, a wszędzie się je dodaje. Na przeziębienie polecam mleko z miodem ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
oliwka48
oliwka48 12-03-2014 11:29

Mleko z czosnkiem

1

Czasem na przeziębienie robimy w domu mleko z czosnkiem. Bardzo łatwo je przyrządzić i naprawdę pomaga. Wystarczy do ugotowanego mleka przecisnąć czosnku i dodać miodu. Smakuje nie najgorzej. Pomaga na kaszel i drapanie ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze