Szukaj

Brak łaknienia – przyczyny

Podziel się
Komentarze1

Każdy z nas miał do czynienia z brakiem apetytu. Przyczyny są różne. Długotrwały brak łaknienia może być oznaką choroby fizycznej a nawet zaburzeń psychicznych. Należy dostarczać organizmowi wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Brak łaknienia – przyczyny

Niezadowolenie w czasie posiłku

Przyczyny niezadowolenia podczas posiłku

Jedną z przyczyn braku łaknienia może być niezadowolenie w czasie posiłku. Wiąże się to z wieloma czynnikami zewnętrznymi, np. ze stresem, ale też z samym jedzeniem i sposobem jego podawania. Niezadowolenie często możemy zaobserwować u dzieci, które marudzą i są niegrzeczne podczas spożywania posiłku. Należy pamiętać, że w szczególności dziecku potrzebna jest różnorodność w podawaniu posiłków.

Objawy niezadowolenia podczas posiłku

Przy monotonnym odżywianiu tracimy apetyt. Nasz organizm przyzwyczaja się do tych samych posiłków i odmawia przyjęcia kolejnej porcji. Również sposób podania ma wpływ na nasz apetyt. Estetyczne podanie smacznego posiłku sprawia, że organizm chętniej przyjmuje pożywienie. Stąd też tak ogromna dbałość kucharzy o każdy szczegół. Przy kunsztownym podaniu nawet ośmiornica wygląda smacznie.

Co zrobić?

Ważnym jest by odżywiać się racjonalnie. Monotonne posiłki powodują niedobór witamin. Mimo iż nasze upodobania kulinarne nie zawsze są zróżnicowane to należy pamiętać, żeby dostarczać organizmowi wszystkie witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania

Problemy psychiczne

Przyczyny problemów psychicznych

Problemy psychiczne dotyczą coraz większej liczby osób. Brak łaknienia w tym przypadku jest reakcją obronną organizmu przed cierpieniem psychicznym. Przyczyną zaburzeń psychicznych mogą być różnorodne czynniki. Czasem zwykły stres może doprowadzić do przemęczenia, czy depresji, a to wszystko może wpływać na stosunek naszego organizmu do jedzenia.

Objawy problemów psychicznych

Przy dużym obciążeniu psychicznym odczuwamy ogólne złe samopoczucie. Brakuje nam chęci do działania, chodzimy przygnębieni. Zmienia się również masa naszego ciała, mamy mdłości i wymioty.

Co zrobić?

Należy rozwiązywać wszystkie swoje problemy, skorzystać z pomocy bliskich, a kiedy to nie pomaga to udać się do specjalisty. Trzeba starać się jeść częściej, ale drobne i lekkie posiłki.

Używki

Przyczyny przyjmowania używek

Substancje szkodliwe negatywnie wpływają na organizm, wypłukują witaminy, a to powoduje osłabienie i brak apetytu. Kawa, która codziennie pobudza nas do życia również wpływa na łaknienie. Spożywana w dużych ilościach może osłabić nasz apetyt

Objawy przyjmowania używek

Brak łaknienia w takich sytuacjach jak: nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, zażywanie narkotyków.

Co zrobić?

Należy przestać palić lub ograniczyć liczbę papierosów spalanych dziennie. W przypadku picia alkoholu w nadmiernych ilościach lub zażywania narkotyków konieczna jest pomoc specjalisty. W przypadku kawy, ważne jest, aby przed wypiciem porannego kubka zjeść choćby małe śniadanie.

Anoreksja i bulimia

Przyczyny bulimii i anoreksji

Przyczyną mogą być różne czynniki. Wyróżnia się jednak trzy główne: biologiczne, psychologiczne, społeczne. Przeprowadzane badania na temat wpływu biologii na anoreksję wykazują, że na powstanie tego zaburzenia może mieć wpływ struktura mózgu. Według lekarzy, osoby cierpiące na anoreksję mają niższy poziom substancji odpowiadający za dobre samopoczucie, a wyższy poziom hormonu, który odpowiada za stres. Na anoreksję chorują osoby, które mają skłonności do perfekcjonizmu. Chcą one zadowolić otoczenie spełniając każą prośbę. Pomimo tego, że są w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom, to wymagają od siebie co raz więcej. Każde nawet najdrobniejsze potknięcie traktowane jest jako osobista porażka. Na anoreksję wpływ mają także czynniki społeczne. Jednym z nich jest powszechnie znany wszystkim kult piękna, szczupłej sylwetki. Promowane w mediach czasem wręcz wychudzone ciało modelki powoduje, że młode dziewczyny chcąc im dorównać popadają w zaburzenia odżywiania.

Objawy anoreksji i bulimii

Zdarza się, że kobieta nie wie, że cierpi na anoreksję. Jednak najczęstszym objawem jest spadek wagi ciała i wymioty. Choroba jest trudna do całkowitego wyleczenia, jest to proces trudny i długotrwały. W przypadku bulimii częstym objawem są napady obżarstwa. Chory nie potrafi się kontrolować. Trwa to do momentu, aż taka osoba zacznie odczuwać ból fizyczny spowodowany objedzeniem się. Symptomem tej choroby jest balansowanie pomiędzy obżarstwem a głodzeniem się. Bulimię możemy rozpoznać też po złym stanie włosów i paznokci u kobiet, lekko napuchniętych policzkach od torsji. Bulimicy w przeciwieństwie do anorektyków nie są wychudzeni, mają wahania masy ciała, ale nie są one duże.

Co zrobić?

Leczenie jest procesem długim i bardzo trudnym. W przypadku rozpoznania którejś z chorób konieczna jest pomoc specjalisty i rozpoznanie jej przyczyny. Należy pamiętać, że z zaburzeniami odżywiania trudno jest poradzić sobie samemu, zwłaszcza jeśli mają one podłoże psychologiczne.

Choroby żołądka

Przyczyny chorób żołądka

Przyczyną braku apetytu mogą być różne choroby żołądka. Na przykład zapalenie żołądka, żołądek drażliwy, wrzód lub w najgorszym przypadku rak żołądka. Zapalenie żołądka często można pomylić z zatruciem pokarmowym lub niestrawnością, ponieważ objawy są bardzo zbliżone.

Objawy chorób żołądka

Choroby żołądka objawiają się zazwyczaj bólem. Pojawiają się też nudności, zgaga, uścisk lub uczucie pełności.

Co zrobić?

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 14 dni  należy zgłosić się do lekarza. Tylko badania laboratoryjne umożliwiają właściwą diagnozę. Pamiętajmy, że im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na wyzdrowienie.

Skutek zaparcia

Przyczyny zaparć

Zdrowe osoby oddają zazwyczaj 1-2 stolce dziennie. Zaparcia są jedną z najczęstszych dolegliwości. Najczęściej pojawiają się u osób, które prowadzą siedzący tryb życia, u kobiet w ciąży, osób w podeszłym wieku, oraz osób które spożywają pokarmy z małą ilością płynów i błonnika. Zaparcia mogą mieć przyczyny mechaniczne: niedrożność jelit, stres, blizny; toksyczne: po podaniu niektórych leków, np. atropiny i opium; zatrucie lub psychiczne: silny stres, depresja.

Objawy zaparć

Pojawia się ucisk w brzuchu i chroniczne zaparcie.

Co zrobić?

Należy odżywiać się racjonalnie z dużą ilością substancji balastowych. Pić dostatecznie dużo płynów i spożywać posiłki z błonnikiem. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 5 dni, nie należy tego lekceważyć i zgłosić się do lekarza.

Działania uboczne leków

Przyczyny działania ubocznego leków

Często w lekach, który zażywamy pojawiają się składniki, powodujące niechęć do jedzenia. Na przykład antybiotyki zawierające metronidazol, leki przeciwgruźlicze zawierające pirazynamid, leki przeciwko zaburzeniom rytmu serca zawierające propafenon, leki przeciwko zaburzeniom przemiany tłuszczowej zawierające beta-sitosterol (w dużych dawkach), leki przeciwpadaczkowe zawierające barbeksaklon, fenobarbital i prymidon.  Wpływ na apetyt ma również przedawkowanie witaminy A  i D.

Objawy ubocznego działania leków

Głównym objawem jest osłabienie apetytu po zażyciu leków. Odczuwamy brak chęci do spożywania posiłków.

Co zrobić?

Należy sprawdzić w dołączonej do leku ulotki, czy zawiera on którąś z wymienionych substancji czynnych lub czy nie należy on do którejś z wymienionych grup. Jeżeli lek kupiliśmy bez recepty to należy zaprzestać zażywania. Natomiast jeżeli jest to lek wypisany na receptę, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista pomoże nam dobrać inny lek lub zleci badania, aby sprawdzić czy to on jest powodem braku łaknienia.

Jama ustna

Przyczyny urazów jamy ustnej

Drobne skaleczenia, odcisk od protezy, stany zapalne, choroby jamy ustnej i gardła – wszystko to może mieć wpływ na nasz apetyt. Każdy uraz jamy ustnej, który sprawia, że czujemy dyskomfort lub ból, powoduje, że odczuwamy niechęć do jedzenia. Jest to mechanizm obronny organizmu.

Objawy urazów jamy ustnej

W zależności od przyczyny objawy są często podobne. Zazwyczaj jest to ból w jamie ustnej lub gardle, uczucie urażania, czy dyskomfort.

Co zrobić?

W razie skaleczeń w jamie ustnej należy przepłukiwać naparem z rumianku lub szałwii. To złagodzi podrażnienie i doprowadzi do szybszego zagojenia się rany. Gdy po jednym dniu nie następuje poprawa, należy zgłosić się do lekarza. Ważnym jest, aby mimo odczuwanego dyskomfortu spożywać drobne posiłki, ponieważ to zapobiega rozregulowaniu naszego organizmu.

Żółtaczka

Przyczyny żółtaczki

Żółtaczka nie jest chorobą, a objawem wielu chorób o całkowicie odmiennej naturze. Znalezienie jej przyczyny wymaga wielokierunkowych badań specjalistycznych. Wyodrębnia się trzy główne przyczyny: nadmierne wytwarzania bilirubiny, zahamowania metabolizmu lub utrudnionego wydalania. Często u osób, które spożywają w nadmiernych ilościach marchew lub produkty z marchwi bogate w barwnik - karoten, zauważa się zmianę koloru skóry na bardziej pomarańczowy. Jest to efekt odkładania się karotenu w skórze. Jednak w przeciwieństwie do żółtaczki białkówki nie zmieniają koloru.

Objawy żółtaczki

Pierwsze objawy możemy zobaczyć na twardówkach oczu i błonie śluzowej jamy ustnej. Zwiększone stężenie bilirubiny w krwi, prowadzące do zażółcenia skóry i białkówek może być wynikiem jej nadmiernego wytwarzania, zatrzymania metabolizmu lub utrudnionego wydalania. W wyniku tego nasza skóra i oczy nabierają żółtego ubarwienia. Do powszechnych objawów zalicza się też zmianę koloru moczu na ciemniejszy, odbarwiony stolec a czasem nawet świąd skóry.

Co zrobić?

Osoba, która zauważyła u siebie zmianę koloru skóry powinna niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż może to być objaw żółtaczki. Specjalista wykona szereg badań niezbędnych do rozpoznania przyczyny. Ich wyniki pomogą określić dalszą diagnostykę lub ewentualne leczenie.

Zapalenie trzustki

Przyczyny zapalenia trzustki

Zapalenie trzustki to choroba trzustki o gwałtownym przebiegu. Przyczyną zapalenia  jest nadmiar nikotyny, nadużywanie alkoholu, kamica żółciowa lub uraz.

Objawy zapalenia trzustki

Najczęstszymi objawami są silny ból brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia, zaburzenia świadomości, duszność, przyspieszone tętno i bezmocz. Pojawia się również gorączka, która przekracza nawet 40 stopni. Chorzy na zapalenie trzustki odczuwają ulgę w pozycji siedzącej lub skulonej.

Co zrobić?

W przypadku takich objawów należy zgłosić się do lekarza. Leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych pod kontrolą specjalisty. Nie należy lekceważyć objawów ani samej choroby, ponieważ ostre zapalenie trzustki może prowadzić nawet do śmierci.

Komentarze do: Brak łaknienia – przyczyny (1)

matra88
matra88 03-06-2014 14:02

Brak łaknienia a stres

1

Najczęściej nie chce mi się nic jadać podczas dużego stresu, przed ważną rozmową, wydarzeniem albo po napiętym dniu. Trudno wtedy mi cokolwiek zjeść, czasem miałam długotrwały stres który nie pozwalał mi jeść przez kilka... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze