Szukaj

Zioła na dobre trawienie

Przed wprowadzeniem chemicznych medykamentów zioła były głównym środkiem leczniczym. Lekceważone przez niektórych zioła mają mniej niepożądanych działań, niż leki syntetyczne. Odpowiednie umiejętności poparte wiedzą pozwolą wybrać środki, biorąc pod uwagę ich dostępność, skuteczność i łatwość użycia, które pomogą w procesie trawienia.

Zioła na dobre trawienie

Czosnek pospolity

Nie bez powodu cieszy się dużą popularnością. Wykazuje silne działanie antybakteryjne, rozkurczowe i żółciopędne. Spożywanie czosnku wspomaga organizm na wielu płaszczyznach, również w kwestiach trawiennych. Działa na pasożyty, wirusy i bakterie, wspomaga rozwój naturalnej flory bakteryjnej jelit, zabijając jednocześnie florę chorobotwórczą. Można go stosować w zakażeniach układu pokarmowego, ale też oddechowego.

Imbir lekarski

Stosuje się, jako środek wiatropędny i środek silnie pobudzający apetyt. W krajach indyjskich, gdzie występuje gorące i wilgotne powietrze, imbir spożywany jest nadzwyczaj często, jako środek łagodzący trawienne dolegliwości. Aby przygotować odpowiedni napar zalewamy łyżeczkę świeżego imbiru wrzątkiem, pozostawić pod przykryciem na 5 minut, pic w razie potrzeby. Pamiętaj! Łączenie imbiru z alkoholem może zbytnio pobudzić perystaltykę jelit.

Mięta pieprzowa

Wykazuje działanie przeciwwymiotne, wiatropędne i przeciwbakteryjne. Rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego, zapobiega wzdęciom, może pobudzać wytwarzanie żółci i soków trawiennych. Stosowana w przypadkach kolki jelitowej. Eteryczne olejki wpływają znieczulająco na ścianę żołądka, co zapobiega chorobie lokomocyjnej i łagodzi nudności kobiet w ciąży. Napar z mięty pieprzowej można pic w razie potrzeby bez ograniczeń.

Mniszek lekarski

Popularny mlecz czy dmuchawiec. Zielarskim surowcem są korzenie i liście. Mniszek stymuluje trawienie i ma silne działanie moczopędne. Korzeń mniszka jest zalecany, jako środek wątrobowy i żółciopędny w razie zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym. Skutecznie poprawia proces trawienia pokarmów, polecany dla osób walczących z nadwagą. Mlecz wiąże spożywane tłuszcze, obniżając wchłanianie, co przekłada się na zmniejszone odkładanie tkanki tłuszczowej.

Koper ogrodowy

Koper może okazać się sposobem na wzdęcia i kolkę wywołaną nadmiernym wytwarzaniem gazów. Może być stosowany przy kolce u małych dzieci. Jest pomocny dla karmiących matek, gdyż wpływa na wydzielanie pokarmu. Żując nasiona kopru zlikwidujemy nieprzyjemny zapach z ust.

Melisa lekarska

Melisa (suszone lub świeże części nadziemne) skutecznie likwiduje skurcze układu pokarmowego, z powodzeniem stosowana w niestrawności, łagodzi wzdęcia i nadmierne oddawanie gazów. Skutecznie działa w przypadku dolegliwości na tle nerwowym. Przygotowując napar użyj 2 do 3 łyżeczek suszonej melisy, lub 4-6 świeżych liści, zalej wrzątkiem i odstaw pod przykryciem n a 15 minut. Staraj się wypić filiżankę tego naparu 2 razy dziennie, rano i wieczorem.

Kozłek lekarski

Zielarskim surowcem są kłącza, rozłogi i korzenie. Badania wskazują na rozluźniające działanie kozłka, również na mięśni gładkie. Kozłek lekarski bywa stosowany w leczeniu kolki jelitowej. Niektóre osoby zapewniają o przeciwbólowych właściwościach, zauważano efekt rozluźniania, już przy małych dawkach. Kozłek może okazać się świetnym sposobem na skurczowe dolegliwości układu pokarmowego.

Rabarbar dłoniasty

Nie jest to powszechnie spotykany rabarbar ogrodowy. Rabarbar dłoniasty ma właściwości przeczyszczające (pomocne w leczeniu zaparć). Wzmacnia żołądek, w małych ilościach może być skuteczny przy biegunce. Oczyszcza i reguluje pracę jelit, usuwając zaległe masy kałowe. Surowcem są kłącza. Należy pamiętać, że rabarbar może powodować czerwone zabarwienie moczu, należy go także unikać w ciąży.

Rumianek pospolity

Surowcem rumianku są jego kwiaty. Olejki eteryczne zawarte w rumianku wspomagają funkcjonowanie układu trawiennego. Pobudza wydzielanie soków trawiennych. Rumianek działa także kojąco, rozluźnia ścianki jelit, zapobiega nadmiernym procesom fermentacyjnym (pomaga usunąć jelitowe gazy). Najpopularniejszą postacią leku jest napar z suszonych kwiatów.

Komentarze do: Zioła na dobre trawienie (6)

meffii
meffii 05-12-2015 23:49

Zioła na balkonie

6

czy myślicie, że warto uprawiać zioła na balkonie? czy to ma sens jak się mieszka w mieście?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze