Szukaj

Jakie są przyczyny nerwowości?

Podziel się
Komentarze0

Bywają takie momenty, kiedy po prostu chcielibyśmy krzyczeć przez jedną, dwie, a nawet pięć minut. Nie dlatego, że coś nas boli, bądź że czegoś się boimy. Powód jest jeden: nadmierna nerwowość. Jakie są jednak jej przyczyny? Nerwowość jest chorobą, z którą trzeba walczyć!

Jakie są przyczyny nerwowości?

Jednakże, aby wiedzieć jakie leczenie należy podjąć, musimy na początku jeszcze dane objawy zidentyfikować, jako nadmierną nerwowość. Łatwo pomylić lęk przed wystąpieniami publicznymi czy egzaminami z nerwicą. Jednakowoż mimo pewnych podobieństw, nie są one przejawem nadmiernej nerwowości. Dopiero w momencie, gdy podobny strach towarzyszy nam na co dzień, w przypadku każdej sytuacji, nawet w minimalny sposób stresującej lub gdy każda kłótnia wytrąca nas z równowagi, powinniśmy się zastanowić nad kondycją naszego zdrowia psychicznego.

Na początku leczenia musimy zadać sobie podstawowe pytanie: co wywołuje w nas takie a nie inne emocje? Dlaczego tak często dajemy naszym nerwom dojść do głosu? Możemy w tym momencie wyszczególnić szereg różnych powodów, które mogą rozwijać stan nadmiernej nerwowości. Są to m.in.:
  • obawa przed nieoczekiwanym wydarzeniem,
  • nadmierne napięcie emocjonalne,
  • reakcja na stres,
  • presja środowiskowa, trudne sytuacje życiowe,
  • nasz charakter – jego choleryczny skład,
  • nadczynność tarczycy, depresja,
  • problemy ze zdrowiem psychicznym, choroby układu nerwowego,
  • stosowanie źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych,
  • nieregularny sen,
  • spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu, kawy.
Przyczyny nadmiernej nerwowości są różne, a wyjściem z sytuacji może okazać się wizyta u psychologa czy psychoterapeuty. Niestety jednak żyjemy w tak stresujacych czasach, że większość osób, nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na nadmierną nerwowość. Objawy tej nerwicy interpretując jako efekt prowadzenia stresującego trybu życia, a nie chorobę. Jak sobie radzić z podobnym stanem?


Przede wszystkim powinniśmy spróbować obniżyć swoje oczekiwania względem siebie, jaki innych. Dzięki temu przestaniemy irytować się, za każdym razem, gdy coś nie pójdzie po naszej myśli. Kolejnym rozwiązaniem – bardzo zresztą przyjemnym i pożytecznym – może stać się tzw. „euforia biegacza”. Ten stan da się osiągnąć w przypadku każdego rodzaju ćwiczeń – nie ma znaczenia, czy to będzie bieganie, czy pływanie, czy może taniec. Najważniejsze, że dzięki wysiłkowi fizycznemu zapomnimy o swoim gniewie i innych negatywnych emocjach.

Znakomitym sposobem walki z nadmierną nerwowością, może stać się także bardziej pasywny odpoczynek, na przykład kąpiel i słuchanie w tym czasie przyjemnej i uspokajającej muzyki, czytanie książki czy oglądanie filmów. Jeśli nawet takie metody nie pomogą, chociaż ich powodzenie w dużej mierze zależy od naszego osobistego nastawienia, możemy udać się do apteki, w celu zakupienia odpowiednich środków farmakologicznych, które mogą nam pomóc w walce z naszym schorzeniem.

Autor:

Iryna Kukharuk

Komentarze do: Jakie są przyczyny nerwowości?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz