Szukaj

Brak Magnezu

Podziel się
Komentarze0

Magnez to jeden z najczęściej występujących pierwiastków chemicznych. W ludzkim organizmie występuje on również w postaci minerałów. Jest jednym z najbardziej wartościowych pierwiastków, który pomaga człowiekowi w prawidłowym funkcjonowaniu.

Brak Magnezu


Funkcje Magnezu


Magnez posiada ogromną ilość funkcji, które korzystnie wpływają na organizm. Na przykład pomaga w zachowaniu równowagi psychicznej jak i fizycznej. Ponadto zmniejsza ryzyko zawału oraz przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego, co jest szczególnie ważne jesiennym i zimowym okresem. Jedną z najbardziej znanych cech jakie posiada magnez, jest jego dobre działanie na koncentrację i skupienie. Innymi funkcjami magnezu są:

- metabolizm witaminy C w organizmie,
- regulacja poziomu potasu,
- poprawia krzepnięcie krwi,
- zapobiega skurczom i nadciśnieniu,
- uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych.


Niedobór magnezu

Kawa i alkohol to używki, które w największej mierze pozbawiają organizm magnezu. Nadmierne spożywanie może spowodować coraz większe problemy z koncentracją, bóle głowy, rozkojarzenie i brak skupienia. Również palenie papierosów w dużej mierze przyczynia się do niedoboru magnezu. Związki chemiczne takie jak np. fosforan, które zawarte są w napojach gazowanych mogą spowodować wypłukiwanie tego związku chemicznego z organizmu.


Brak magnezu może objawiać się kłopotami z koncentracją, a także nerwowością. Kolejnym symptomem mogą być problemy z zasypianiem i wiążące się z tym nocne pocenie, a dodatkowym skutkiem jest uczucie ciągłego i notorycznego zmęczenia. Ponadto objawy mogą być bardzo podobne do anemii, ponieważ zjedzenie czegoś słodkiego na chwilę może poprawić stan koncentracji. U kobiet miesiączkowanie może być bardzo bolesne i pojawić się może migrena, która poważnie uprzykrza codzienne obowiązki. Innymi objawami niedoboru magnezu mogą być:

- łamliwe paznokcie,
- nadmiernie wypadające włosy,
- zawroty i bóle głowy,
- nudności,
- senność,
- problemy z koncentracją,
- biegunki,
- rozdrażnienie,
- próchnica zębów,
- nieprzyjemne mrowienie.

W jakich produktach jest magnez?

Jak podają statystyki piramidy zdrowego żywienia, najwięcej magnezu można znaleźć w chlebie, jednak trzeba pamiętać, że liczy się jakość pieczywa, czyli najlepiej wybierać pełnoziarnisty lub razowy chleb. Kolejnym krokiem w uzupełnieniu magnezu jest zamienienie batonów i słodyczy na owoce i warzywa. Najwięcej magnezu występuje w grochu, jego spore ilości można również znaleźć w fasoli, kukurydzy, groszku, pietruszce, szczypiorku czy ziemniakach. Z pośród owoców warto wybrać daktyle - zawierają one największą ilość magnezu, ale i w bananach, ananasach można znaleźć sporą dawkę, tego nie zastąpionego związku chemicznego.

Komentarze do: Brak Magnezu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz