Szukaj

Zakwaszony organizm

Podziel się
Komentarze0

Niepokojące objawy, niezidentyfikowane bóle, apatia to niekoniecznie objaw rozpoczynającej się grypy, przyczyna może leżeć głębiej i być związana z równowagą w ciele oraz dietą.

Zakwaszony organizm

Równowaga kwasowo-zasadowa

Świat działa na zasadach równowagi, która jest niezbędna w każdej sferze naszego życia. Odnosi się to również do naszego organizmu, w którym niezbędne jest utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Na co dzień rzadko myślimy, że akurat coś takiego może mieć wpływ na nasze życie i gdy pojawiają się pierwsze objawy nie wiążemy ich z czymś takim. Nie pamiętamy, że organy wewnętrzne mają odczyn kwaśny np. żołądek, skóra, pochwa, a pozostałe zasadowy. Natomiast prawidłowe pH krwi to 7,35 – 7,45 czyli odczyn obojętny. Wbrew pozorom utrzymanie równowagi jest konieczne aby prawidłowo działało całe ciało, łącznie z naszym umysłem oraz samopoczuciem.

Objawy zakwaszenia

Do zakwaszenia dochodzi, kiedy pojawiają się problemy z regulacją procesów oczyszczających organizm ze zbędnych produktów przemiany materii, toksyn, oraz problemy z układem oddechowym i wydzielaniem hormonów. Gdy ciało nie jest w stanie wydalić ani zobojętnić kwasów wówczas zalegają one w organizmie powodując zarówno złogi w tkance łącznej jak i inne dolegliwości. Złogi mogą doprowadzić do problemów z funkcjonowaniem narządów wewnętrznych, a sam nadmiar kwasów doprowadzić do objawów utrudniających życie. Ciągła senność, nawet po wstaniu z łóżka, zaburzenia koncentracji oraz pamięci, częste bóle głowy niewiadomego pochodzenia, problemy skórne, nadciśnienie, opuchnięcia i zwyrodnienia stawów, a także przyrost wagi mogą być wskazówką, że organizm ma zaburzoną równowagę, i należy jak najszybciej podjąć środki zaradcze.

Jak sprawdzić czy to zakwaszenie?

Wbrew pozorom nie trzeba poddawać się skomplikowanym badaniom aby ocenić czy organizm jest zakwaszony, czy nie i istniejące objawy to objaw czegoś innego. Wystarczy albo odpowiednie badanie krwi, które pozwoli ustalić jaka jest równowaga kwasowa w ciele, albo sposób domowy. Można kupić w aptece papierki lakmusowe, na które należy oddać mocz, a uzyskany kolor porównać z paletą kolorów. Jeśli odpowiada zakwaszeniu należy zastanowić się co może je powodować oraz jak temu zapobiegać, chociaż najczęstszą przyczyną zaburzenia jest po prostu nieodpowiednia dieta.

Co zakwasza?

Produktami, które najczęściej prowadzą do zakwaszenia organizmu są rzeczy często wykluczane przy wszelkiego rodzaju dietach. Wybija się tutaj nadmiar białego pieczywa, wołowiny, wieprzowiny, białe makarony, wyroby cukiernicze, napoje gazowane, alkohol, a nawet ziemniaki oraz pistacje i dżemu. Wszystko spożywane w nadmiarze lub mieszane ze słodkim oraz tłustym może sprawić, że organizm będzie miał problemy z zachowaniem równowagi i regulacją wydalania zbędnych produktów. Poza nieodpowiednią dietą wpływ na pojawienie sie tego problemu ma również brak aktywności fizycznej, długotrwały stres, szybkie jedzenie, małe ilości płynów przyjmowane na co dzień, a także zaburzenia w pracy nerek odpowiedzialnych za filtrowanie ciała.

Co odkwasza?

Aby uniknąć zakwaszenia albo żeby pokonać taki stan organizmu należy zmienić dietę wprowadzając do niej urozmaicenia w postaci produktów, które odkwaszają. Zrównoważoną dietą czyli dietą alkaiczną jest taka, w której 80% produktów to produkty zasadotwórcze, natomiast 20% jest kwasotwórczych czyli owoce, nabiał, pieczywo pełnoziarniste, warzywa. Natomiast do produktów odkwaszających zaliczane są czosnek, cebula, szparagi, oliwa z oliwek, arbuz. Należy także ograniczyć cukry w diecie, jadać powoli, z umiarem nie opychając się przesadnie oraz ograniczyć kawę, nikotynę i alkohole. Używki nie są dobre przy żadnej z diet, jednak czasami dobrze jest odstawić je na jakiś czas lub znacznie ograniczyć aby poprawić swoje samopoczucie.

Zadbać o siebie

W parze z dietą powinny iść również dodatkowe czynności, które pozwolą organizmowi zregenerować nadwątloną równowagę. Warto zacząć więcej sypiać, minimum 7 godzin w nocy, dzięki czemu ciało będzie miało czas na regenerację. Dobrze pamiętać o aktywności fizycznej, nawet zwykłe spacery sprawiają, że ciało jest w lepszej kondycji, lepiej przyswaja składniki mu niezbędne, łatwiej wydala to czego nie potrzebuje, zwiększa odporność, a także jest dotlenione co w procesie oczyszczania z toksyn jest bardzo istotne.

Zakwaszenie organizmu to nie tylko złe samopoczucie, to także przyczyna poważniejszych chorób łącznie z problemami z przewodem pokarmowym, z trzustką i stawami, dlatego warto poświęcić swojemu ciału zainteresowanie i czas aby służyło nam w zdrowiu jak najdłużej.

Karolina Skrzek

Komentarze do: Zakwaszony organizm

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz