Szukaj

Herbata i wino neutralizują szkodliwe wolne rodniki

Podziel się
Komentarze1

Zielona herbata i czerwone wino korzystnie wpływają na nasze zdrowie, ponieważ zawarte w nich przeciwutleniacze neutralizują szkodliwe wolne rodniki. Skuteczność działania przeciwutleniaczy demonstrował dr Marek Wasek z Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Warszawie podczas pokazu, który odbywał się w sobotę w ramach Dnia Nauki.Wolne rodniki (utleniacze) albo przedostają się do ciała z zewnątrz, albo powstają w organizmie, np. w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Zdolność wolnych rodników do utleniania związków takich jak tłuszcze, białka a nawet DNA sprawia, że są one przyczyną poważnych chorób, m.in. miażdżycy i niektórych nowotworów.


Aby zbadać, które substancje najlepiej zwalczają wolne rodniki, w Akademii Medycznej opracowano metodę dokładnego pomiaru liczby wolnych rodników w próbce cieczy. Dodając do próbki dwa testowane produkty i mierząc ubytek wolnych rodników można porównać, który z nich działa lepiej.

"Przez siedem lat - odkąd posługujemy się tą metodą - przebadaliśmy miliony substancji. Zajmowaliśmy się m.in. najbardziej znanym przeciwutleniaczem, czyli witaminą C. W naturze najbogatszym jej źródłem okazały się owoce dzikiej róży" - opowiadał badacz. Bardzo skuteczne w zwalczaniu wolnych rodników okazały się też czerwone wino i zielona herbata.

Komentarze do: Herbata i wino neutralizują szkodliwe wolne rodniki (1)

herrbeata
herrbeata 12-10-2010 14:19

herbata neutralizuje wolne rodniki

1

To wspaniała wiadomość dla wszystkich herbaciarzy, którzy spożywają spore ilości tego trunku:) Od niedawna pokrzepiam się irving roasted rice green, więc nie tylko wspomagam układ pokarmowy, ale robię także coś więcej dl... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze