Szukaj

Co to jest hirsutyzm?

Podziel się
Komentarze0

Hirsutyzm i hipertrichoza: hirsutyzm jest zdefiniowany jako pojawianie się nadmiernego owłosienia w tych regionach, gdzie normalnie jest ono nieobecne u kobiet. Czyli chodzi tutaj właśnie o twarz, o klatkę piersiową, o pośladki oraz o pojawiające się owłosienie w linii pionowej, idącej od pępka do spojenia łonowego.Jeśli chodzi o hipertrichozę, charakteryzuje się ona również anormalnie rosnącym owłosieniem. Ale, w odróżnieniu do hirsutyzmu, owłosienie to pojawia się w strefach, gdzie generalnie włosy występują normalnie. Takich jak wzgórek łonowy oraz pachy, czyli dwa regiony najbardziej wrażliwe na działanie androgenów.

Około 6%-8% kobiet w wieku prokreacyjnym jest tymi dolegliwościami dotkniętych, jeśli uwierzymy w badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych oraz w Hiszpanii (inne badania, niestety, nie są dostępne).


Androgeny

Generalnie, włosy rosną pod wpływem działania androgenów, czyli hormonów męskich. Kiedy wydzielanie tych hormonów jest zbyt duże, regiony skórne związane z hirsutyzmem, pokryją się owłosieniem, jak wyjaśnia nam doktor Neraud (Szpital BICHAT w Paryżu, Francja). Zadaniem lekarza w takiej sytuacji będzie określenie przyczyny tego nadmiernego wydzielania androgenów. A przyczyny mogą być naprawdę różne, jak wyjaśnia dalej doktor Neraud.

W niektórych przypadkach, przyczyną nadmiernego wydzielania androgenów mogą być dolegliwości jajników albo gruczołów nadnerczy. Zażywanie leków również może je wyjaśnić. Leczenie androgenowe (przeciwko endometriozie, przede wszystkim), także może być w to zamieszane. Doktor Neraud przywołuje również leki anaboliczne oraz inne leki, takie jak kwas walproinowy, lekarstwo antyepileptyczne.

A więc, jeśli stwierdzicie anormalny wzrost swojego owłosienia, porozmawiajcie o tym ze swoim lekarzem ogólnym albo z ginekologiem.

Komentarze do: Co to jest hirsutyzm?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz