Szukaj

Botoks - nie tylko na zmarszczki

Podziel się
Komentarze1

Nieustraszony pogromca zmarszczek, który od ponad dwóch dekad szybko i bezboleśnie odejmuje lat. Botoks to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej wszechczasów. Staje się też coraz bardziej wszechstronny – lekarze odkrywają nowe zastosowania dla tej metody.


Na zmarszczki


Botoks – to szybki i bezpieczny zabieg antystarzeniowy, polegający na ostrzykiwaniu odpowiednich tkanek mięśniowych toksyną botulinową, czyli rodzajem oczyszczonego białka. Preparat powoduje zatrzymanie przewodnictwa nerwowego pomiędzy nerwem i mięśniem. W efekcie następuje relaksacja mięśnia, skóra przestaje się w tym miejscu intensywnie zagniatać, a zmarszczki zostają wygładzone - tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska, dermatolog z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. Najczęściej za pomocą botoksu likwiduje się zmarszczki na czole, wokół oczu (tzw. kurze łapki), pionowe zmarszczki między brwiami (tzw. lwia zmarszczka). Efekt zabiegu utrzymuje się ok. 4–6 miesięcy. Po tym czasie białko naturalnie się wchłania, a zabieg można powtórzyć. Trzeba pamiętać, że efekt w ogromnej mierze zależy od kompetencji osoby, wstrzykującej preparat. Tylko profesjonalista wie, jaką dawkę toksyny dobrać, by efekt był naturalny, ładny i bez efektu „maski”.

Na poty


Botoks jest najskuteczniejszą spośród znanych dziś metod niechirurgicznego leczenia nadpotliwości.  Najpierw lekarz określa pole nadmiernej potliwości w okolicy dłoni, stóp czy pach - tłumaczy dr Bliżanowska. Następnie preparat podajemy w kilkanaście wybranych miejsc, w odstępach ok. 1,5 cm. Cały zabieg trwa około kwadransa. Już jedna wizyta u lekarza-dermatologa przynosi widoczną ulgę, bo znacznie zmniejsza się pocenie. Aby zminimalizować ewentualny dyskomfort zabiegu, stosuje się miejscowe znieczulenie. Dla pełnego efektu zabieg należy powtórzyć 2-3 razy. Dzięki temu gruczoły potowe dadzą nam odetchnąć nawet na cały rok.


Na ból

Pionierami w stosowaniu botoksu nie są jednak wcale dermatolodzy, lecz neurolodzy i okuliści. Początkowo tą metodą likwidowano zeza. Dziś znamy znacznie więcej zastosowań dla toksyny botulinowej, np. w leczeniu bruksizmu, czyli chorobliwego zgrzytania zębami. Choć niektórym tego typu schorzenie może wydać się błahe, to nieleczony bruksizm powoduje silne bóle głowy i twarzy, problemy z kręgosłupem, a nawet słuchem oraz wzrokiem. W ostatnich latach naukowcy przeprowadzili też szereg badań, potwierdzających skuteczność botoksu w zmniejszaniu bólu. Już teraz tę metodę wykorzystuje się w leczeniu migreny. Dowiedziono, że gdy osoby cierpiące na tę dolegliwość poddadzą się zabiegowi, rzadziej miewają napady migrenowe, a wstrzyknięcie toksyny botulinowej przynosi im natychmiastową ulgę. Przeprowadzono również testy, które dowiodły, że botoks skutecznie leczy nawet… depresję. Brytyjscy naukowcy idą jeszcze dalej. Prowadzą badania, dzięki którym już niedługo toksyna botulinowa może stać się lekiem m.in. dla cierpiących na chorobę Parkinsona i porażenie mózgowe.

O WELLDERM

Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm to gabinet medyczny zapewniający nie tylko terapię chorób dermatologicznych, ale także zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej. Medyczną ofertę Centrum uzupełniają profesjonalne usługi kosmetyczne o działaniu leczniczym, pielęgnującym i upiększającym. O komfort każdego pacjenta Centrum dba zespół doświadczonych lekarzy i specjalistów, a wszystkie zabiegi wykonywane są po konsultacji i pod ścisłą kontrolą lekarza dermatologa gwarantując tym samym bezpieczeństwo i wysoką jakość. Centrum WellDerm korzysta z nowoczesnego sprzętu i najnowszych technologii.

Komentarze do: Botoks - nie tylko na zmarszczki (1)

galganka
galganka 13-12-2010 21:20

A moze najpierw łagodniej?

1

Uważam ze nie ma sensu od razu sięgać po botox. Wystarczy odpowiednio wcześniej pomyśleć o profesjonalnych zabiegach u kosmetyczki, nie tak ingerujących Ja korzystam z usług Pani Anny Zajdel w Warszawie (http://zadbajosi... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze