Szukaj

Skutki uboczne psychoterapii

Jak każde leczenie, czasem psychoterapia, również może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Niekiedy istnieją przeszkody, które mogą zaburzyć przebieg takiej terapii. Poniżej zostaną zaprezentowane możliwe skutki uboczne psychoterapii, zaczerpnięte z doświadczeń innych pacjentów, jakie mogą mieć miejsce.Zbyt duże wymagania wobec terapii

Terapia nie może przekształcić nas w inną osobę lub sprawić, że poczujemy się całkowicie spełnieni. Nie odizoluje nas także od wszelkiego bólu, cierpienia. Pozwoli nam jednak znaleźć odpowiedni sposób w walce z różnymi lękami i zmartwieniami, jakie nękają nasz umysł i dusze. Tym samym krok po kroku sami nauczymy się panować nad emocjami i unikać stwarzania przez siebie problemów.

Romans lub inna relacja poza psychoterapeutyczną z terapeutą


Wszelkie bliższe kontakty poza terapeutycznymi są naruszeniem etyki zawodowej i mogą być bardzo szkodliwe dla pacjenta. Wszelki flirt, uwodzenie podczas terapii pozostaje w bardzo dużej odległości od zamierzonych celów, jakie na początku powinien postawić sobie każdy terapeuta. Niektórzy twierdzą, że bliższa relacja może przyśpieszyć polepszenie stanu zdrowia pacjenta. Ale oto solidny argument, który zaprzecza takiemu obrotowi sprawy. W leczeniu terapeuta całą swoją uwagę ma koncentrować na Tobie co w rezultacie może powodować mylne uczucie ogromnego zainteresowania i wpadnięcie przez pacjenta w  obsesje. Nie odwzajemniona miłość jest bardzo dotkliwym  przeżyciem, a uczucie nawet nieświadomie podsycane jeszcze trudniejsze do uporania się.


Poczucie, że Twój terapeuta jest Twoim kreatorem


Terapeuta nie jest człowiekiem który posiadł jakieś tajemne moce, które Cię uleczą. Musisz mieć tego świadomość! On sam doskonali swoją wiedzę przez całe życie, aby pomagać innym. Dlatego musisz być wyczulony na sposób w jaki jesteś traktowany, jeżeli poczujesz że coś jest nie tak otwarcie porozmawiaj z osobą, która Cię leczy. W wypadku, gdy nadal nie będziesz czuł się komfortowo poszukaj pomocy, gdzie indziej.


Użalanie się nad sobą


Może zdarzyć się, że terapeuta będzie zachęcał nas do ciągłego analizowania naszych bolesnych wydarzeń. Tym sposobem może przekształcić się to w nawyk i tym samym spowodować, że będziemy chcieli cały czas o tym rozmawiać co dla innych odbiorców może okazać się nie do zniesienia.

Poczucie deprecjonowania Twojego problemu

Zdarza się czasem tak, że terapeuta nie potrafi zrozumieć problemu który Cię dotyczy. Zaczyna on bagatelizować lub umniejszać jego wartość. Jeżeli poczujesz sygnały mówiące właśnie o tym problemie, powinieneś zastanowić się nad sensem kontynuowania terapii.

Poczucie wrogości, zastraszania

W momencie w którym czujesz w terapeucie wroga, masz poczucie że zamiast zrozumienia spotykasz się z twardym osądem lub zauważasz inne nieprofesjonalne zachowanie. Powinna być to dla Ciebie czerwona kartka i pora zastanowienia się nad zmianą terapii.

Nie możesz opuścić terapii

Uważasz, że powinieneś zakończyć sesje spotkań ale Twój terapeuta mówi inaczej. To Twoje życie i leczenie. Jeżeli czujesz, że chcesz zakończyć terapię, zrób to lub poszukaj pomocy gdzie indziej, tak aby utwierdzić się w słusznej decyzji.

Terapia nie pomogła

Niestety, czasem leczenie po prostu nie działa. Jest to tym bardziej bolesne jeżeli weszliśmy w terapię z ogromnymi nadziejami. Jest wiele czynników, które mogą być odpowiedzialne za takie obrót sprawy. Warto pamiętać, że na pewno dzięki terapii zagłębiliśmy się bardziej w nasze wnętrze i bardzo prawdopodobne, że ułatwi nam to rozwiązywanie niektórych problemów.

Komentarze do: Skutki uboczne psychoterapii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz