Szukaj

Od czego zależy zmienność nastroju?

Zmienny nastrój zapewne dotknął każdego. Jednej godziny energia Cię przepełnia, a następnej wpadasz w depresję. Myślenie i sądy każdego z nas w danej chwili podlegają bardzo silnym wpływom emocjonalnym.

Od czego zależy zmienność nastroju?

Wyimaginowane fantazje oraz percepcja różnych aspektów życiowych często mają charakter subiektywny. Co na to wpływa?

Pamięć emocjonalna


Według badań dr Gordona H. Bowera ze Stanford University, pewnie informacje i wspomnienia przechowujemy zgodnie z naszymi uczuciami. Zmiana nastroju może nastąpić w momencie, gdy podświadomie przywołujemy wspomnienie poprzez wprowadzenie się w nastrój podobny do tego, w którym określone wspomnienie powstało.

Na przykład, siedząc ze znajomą w kawiarni, wesoło rozmawiacie o wczorajszej imprezie, aż nagle zamiast czuć słodycz popijanej kawy, odczuwasz gorycz. Nagle Twój nastrój zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni, ponieważ umysł przywołał wspomnienie podobnej sytuacji sprzed 3 lat – z różnicą, że wtedy, mąż poprosił Cię o rozwód. W tym momencie czujesz się tak samo beznadziejnie jak wówczas, a wszystko przez tę ulubioną kawę, która przywołała pamięć emocjonalną. Proces ten powoduje, że w naszym mózgu istnieją dwa „katalogi” uczuć – pozytywnych i negatywnych.

Stres i problemy zatuszuj pozytywnym myśleniem!

Po tym spotkaniu, wracasz do domu i rozmyślasz nad rzeczami, które dawno straciły aktualność. Rozczulasz się nad utraconym związkiem i zastanawiasz się, co dalej. Dopadają Cię zbędne problemy i stres, a to prowadzi do złego samopoczucia i zmiany nastroju na gorsze. Ważne jest, aby w takiej sytuacji wyrazić swoje emocje, a nie czekać do momentu, aż nazbierane napięcie emocjonalne doprowadzi do wybuchu płaczu czy nawet agresji.

Staraj się rozmawiać o swoich trudnościach z innymi i przede wszystkim – myśl pozytywnie! Mając poczucie zadowolenia szybko wróci pewność siebie i ułatwisz dostęp do wszystkich pomyślnych doświadczeń. Będąc negatywnie nastawionym przed rozwiązaniem problemu przetrząsasz wtedy wspomnienia porażek. Zatem zmiennością Twojego nastroju rządzi przede wszystkim TWOJA postawa!


Depresja i poczucie odtrącenia

Czasami nie potrafisz zrozumieć, skąd to przygnębienie? W stan oskarżenia możemy postawić noradrenalinę i serotoninę, to one głównie wpływają na nasze samopoczucie. Kiedy mamy do czynienia z niewystarczającym lub nieprawidłowym połączeniem tych substancji z odpowiednimi receptorami na neuronach, możemy być podatni na depresję a nawet stany maniakalno-depresyjne. Kiedy jesteśmy w takim stanie, mamy wówczas dostęp do „katalogu” z negatywnymi zapisami pamięciowymi. Te wspomnienia, które jesteśmy w stanie sobie przywołać, dotyczą jedynie smutnych doświadczeń. Praktycznie wszystko może wpłynąć na zmienność nastroju w danej chwili: prosta negatywna informacja taka jak migawka w telewizji, nagłówek w gazecie czy ulubiona niegdyś piosenka. Może się wówczas wyzwolić negatywne myślenie i uczucie wobec wszystkiego i każdego.


Problemy natury psychicznej

Zwłaszcza okres dojrzewania jest czasem, w którym dochodzi do burzliwych problemów związanych z psychiką. Wówczas wymagana jest szczególna uwaga rodziców, by w odpowiednim momencie zdążyli zauważyć problem i odpowiednio zacząć działać. Zaburzenia zachowań i emocji jest często występującym problemem. Z pozoru nastolatek może nie wykazywać symptomów związanych z negatywnymi emocjami, natomiast często ukrywają to przez starszymi. Często mogą przeżywać nasilony lęk, depresję, wahania nastroju oraz unikanie kontaktu ze światem zewnętrznym. Ważne jest wsparcie rodziców w tym bardzo ważnym dla nich okresie.

Wpływ hormonów


Zauważa się zwłaszcza u kobiet w ciąży. Maja na to wpływ w szczególności hormony – wzrost stężenia progesteronu, estrogenu i prolaktyny. Wszystko to wpływa na zachcianki kobiet, nagłe zmiany w reakcjach, nastrojach i emocjach. W okresie ciąży ich produkcja znacznie wzrasta, gdyż są potrzebne w prawidłowym rozwoju zarodka. To szaleństwo hormonów – często nieznośne dla mężów – nie jest mile widziane przez kobiecy organizm, dlatego zaczyna się on (wraz z kobietą) buntować. A objawem tego buntu są oczywiście zachcianki kulinarne, zmienne nastroje, kłótnie o byle co i często też rzucanie garnkami.

A co z facetami?

Oni również potrafią być bardzo zmienni w swoim nastroju! W ich przypadku działa testosteron i, paradoksalnie, zarówno mężczyźni o wysokim jego poziomie jak i niskim są skłonni popadać w stany depresyjne. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że najlepiej dla mężczyzny jest posiadać średni poziom testosteronu, ze skłonnością do jego podwyższania i obniżania – tak, by móc dostosowywać się do zmieniających się okoliczności. Wahania tego poziomu, według naukowców, pozwalają dostosować mężczyzn do jednej z najważniejszych ról w życiu – roli ojca.

Aby panować nad swoim nastrojem, ważne jest, abyś przyjął odpowiednią postawę i dostosować się do otoczenia. Stosuj natychmiastową zmianę postawy we wszystkich sferach nacechowanych negatywizmem, które wyznaczały bądź wyznaczają Twój styl życia i w których pragniesz dokonać zmian. Musimy potrafić rozwiązywać poszczególne problemy i wyzwania, które stawia nam życie.

Autor:

Paulina Poznańska

Komentarze do: Od czego zależy zmienność nastroju?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz