Szukaj

Jak pokonywać przeszkody, by odczuwać satysfakcję z życia?

Życie każdego z nas przypomina poruszanie się po drodze. Ścieżki są rożne, niektóre przejrzyste, szerokie i bezpieczne, a inne bywają kręte i niebezpieczne. Niejednokrotnie napotykamy się na przeszkody i nierówności. Te „zdradliwe” wyboje powodują, iż zwyczajna, prosta droga staje się skomplikowana...

Jak pokonywać przeszkody, by odczuwać satysfakcję z życia?

Tymczasem, zawsze pozostajemy tym, kim jesteśmy i nieustannie będziemy dążyć do osiągnięcia satysfakcji oraz marzyć i pragnąć tego, co jest niejako poza naszym zasięgiem. Nie osiągnięte cele zawsze czekają na urzeczywistnienie, a ich realizacja może czekać za zupełnie innym zakrętem. Niestety, prawie każda droga życiowa ma niewyraźny kierunek i nie pozwala nam ruszać po prostu „przed siebie”.

Czym jest satysfakcja?


Stan satysfakcji związany jest w dużej mierze z jakością życia człowieka, co składa się na zadowolenie z całości egzystencji: stanu zdrowia, pozycji społecznej, pomyślności w życiu, aspiracji oraz marzeń. Aktywność człowieka w różnych aspektach życia, łącząca fizyczność, stan emocjonalny, duchowy, intelektualny oraz relacje społeczne znajduje ścisły związek z poczuciem satysfakcji z życia.

Zadowolenie jest źródłem szczęścia, dlatego chcąc je osiągnąć musimy umieć omijać codzienne przeszkody i ruszać dalej. Pokonując te ograniczenia, przetniemy nową ścieżkę, a każdy następny raz będzie łatwiejszy, przyjemniejszy i otworzy zupełnie nowe możliwości. Jeżeli ich nie pokonamy, odczujemy brak radości i sensu egzystencji, co będzie wynikało z nie akceptacji tego, co życie nam oferuje.

Chcę odczuwać satysfakcję!

Przede wszystkim, skup się na działaniu. Zamiast mówić, że coś musisz zrobić – zrób to! Obranie konkretnego celu pomoże ci nabrać rozpędu i otworzyć się na nowe możliwości. Sukces nadejdzie wtedy, gdy skoncentrujesz się na realizacji swoich dążeń. Nic przecież się nie zmieni, jeśli wciąż będziesz w kółko powtarzać, co robić i czego się podjąć.


Oczywiście, stawiając każdy kolejny krok, zawsze możesz napotkać się na przeszkody i tak naprawdę nie masz gwarancji na powodzenie i spełnienie oczekiwań. Jednak każdy następny ruch sprawia, że stajesz się mądrzejszym i będziesz w stanie robić wszystko, by pokonać kolejne etapy na swojej ścieżce i w rezultacie, osiągnąć sukces i satysfakcję ze swojego zwycięstwa.


Nie boj się marzyć!


Każdy z nas ma pewne plany i dążenia w różnych aspektach naszego życia. Jeden chce uzyskać wymarzony awans, a drugi pragnie jak największej ilości potomstwa. Jednak często mając pewne marzenia, stoimy w miejscu, ponieważ nie wiemy, jak ruszyć dalej z punktu, w którym się znajdujemy. Dlatego nie bój się podjąć wyzwania i postaw krok na przód, a rzeczywiście możesz osiągnąć to, czego pragniesz.

Bądź silny i odpowiedzialny, nie użalaj się i nie rezygnuj w momencie, gdy coś cię zatrzyma. Taki sygnał może ci wskazać, w którą stronę pójść. Bądź więc otwarty na przeszkody! To one przecież wskazują alternatywną drogę do osiągnięcia celu. Dlatego gdy napotkasz przeszkodę na drodze – skorzystaj z „objazdu” i działaj dalej!

Nie zwlekaj!

Jeżeli masz wrażenie, że podróżujesz „we mgle” i nie wiesz dokąd twoja droga cię prowadzi – nie poddawaj się zniechęceniu, bo z czasem pojawią się kolejne jej fragmenty, które w końcu doprowadzą cię do celu. Nie zwlekaj swoich decyzji z obawy przed porażką. Pamiętaj, że w takich sytuacjach opór, siła woli i determinacja są twoim najlepszym przyjacielem. Jeżeli czegoś bardzo pragniesz, to nie ma takiej mocy, która powstrzymałaby cię przed realizacją celów. Wszystko zależy więc od tego, jak bardzo jesteś zdeterminowany, by osiągnąć sukces.

Jakie więc podejmować kroki w życiu i jak pokonywać przeszkody, by odczuwać satysfakcję? Najważniejsze jest to, aby się nie poddawać, niezależnie od tego, na jakie przeszkody natrafimy w swoim życiu – każde zwycięstwo i pokonanie trudności jeszcze bardziej zbliża nas do osiągnięcia celu. Czasami idąc na „całość” może okazać się, że coś pójdzie nie tak, będziemy musieli zawrócić, zwolnić lub zatrzymać się. Wówczas porażka jest dotkliwa i przykra. Wówczas musimy być zawsze przekonani co do słuszności podejmowanych działań. To zmobilizuje pokłady silnej woli i pozwoli na ponowną próbę osiągnięcia celu, a co za tym idzie – poczucia satysfakcji.

Komentarze do: Jak pokonywać przeszkody, by odczuwać satysfakcję z życia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz