Szukaj

Dlaczego kłamiemy?

Każdy z nas kłamie. Jedni robią to w sposób notoryczny, inni w bardziej umiarkowany. Często do swoich wypowiedzi wprowadzamy nutkę przekłamania. Koloryzujemy swoje opowieści czyniąc je ciekawszymi i bardziej barwnymi. Jak wynika z badań kłamstwa dopuszczamy się średnio trzy razy w ciągu 10 minut!

Dlaczego kłamiemy?

Większość z nich (bo aż 80%) stanowią tzw. "kłamstwa czyste" polegające na świadomym mijaniu się z rzeczywistym stanem rzeczy. Do pozostałych 20% należą różnego rodzaju deformacje prawdy. Deformacjami są przede wszystkim przemilczenia, podstępy, intrygi, a także upiększanie pewnych zdarzeń.

Powodów dla których kłamiemy jest wiele. Często wychodzimy z założenia, że kłamstwo pomoże nam rozwiązać pewne problemy, a także wyjść z opresji. Jest ono narzędziem, które pomaga tuszować niewygodną dla nas prawdę.

Kłamiemy przez strach?

Kłamiemy zawsze wtedy, gdy czegoś się boimy. Jest to sposób na uniknięcie niezręcznych sytuacji oraz następstw, jakie mogą one wywołać. Okazuje się, że kłamstwo to nasza obrona. Często jest ono wynikiem obaw, z którymi stykamy się każdego dnia.

Jest również częścią naszej autoprezentacji. Opowiadając o sobie często koloryzujemy niektóre wydarzenia z naszego życia. Robimy to, aby stać się częścią danej grupy oraz zbudować swoją pozycję w określonych kręgach. Jest to wynik naszego strachu przed odrzuceniem oraz brakiem akceptacji ze strony innych.


Częstym powodem jest również ochrona uczuć innych osób. Dopuszczamy się kłamstwa, bo boimy się zranić bliskie nam osoby. Uważamy, że dzięki temu uchronimy bliskich przed cierpieniem. Zazwyczaj jest to tylko przykrywka mająca na celu usprawiedliwić nasze działanie.

W życiu boimy się wielu rzeczy i często nie potrafimy stawić czoła pewnym problemom, które nas otaczają. Poprzez kłamstwo oddalamy cierpienie i tym samym chronimy samych siebie.

Kłamstwo sposobem na budowanie relacji z innymi?


Jak się okazuje kłamstwo pomaga w budowaniu wzajemnych relacji. Oczywiście dotyczy to tylko relacji pozornych! Należy pamiętać, że każdy trwały związek wymaga obustronnej szczerości, która jest jego podstawowym fundamentem.

Kłamstwo ma swoje szczególne zastosowanie na płaszczyźnie pracownik - szef. Można nawet rzec, że ułatwia w tym przypadku również komunikację między tymi dwoma podmiotami. Kłamiemy nie tylko podczas rozmowy o pracę, ale także, gdy po raz kolejny się spóźniamy bądź chcemy uzyskać upragnioną podwyżkę lub awans. Ułatwia nam wiele rzeczy i jest swego rodzaju przepustką. Niestety trzeba liczyć się z tym, że kiedyś może wyjść na jaw.

Uczymy się kłamać od dzieciństwa

Kłamstwa uczymy się od najmłodszych lat. Już nasi rodzice nauczyli nas, że niektóre sytuacje wymagają zniekształcenia prawdy. Zazwyczaj dotyczyło to nieudanego prezentu, za który musieliśmy uprzejmie podziękować i gorąco zapewnić o jego trafności.

Uczyli nas bycia grzecznymi i kulturalnymi kłamcami, choć zapewne nie zdawali sobie z tego sprawy. Były to niewielkie kłamstewka, które nie miały większego wpływu na dalszy rozwój wydarzeń czy bieg naszego życia. Miały tylko na celu nie przysporzyć zmartwień osobom, na których nam zależy. Jedyne szkody, jakie mogły spowodować to przekonanie "cioci Jadzi" o tym, że jest świetną kucharką. Mimo wszystko zaszczepiły w nas nawyk omijania niewygodnej prawdy.

Głównym powodem kłamstwa jest strach, który nami kieruje. Boimy się odrzucenia oraz pokazania swojej prawdziwej twarzy. Dlatego często pozujemy na kogoś kim wcale nie jesteśmy. Jeśli kłamiemy sporadycznie, a kaliber wypowiadanych przez nas kłamstw jest umiarkowany to z pewnością możemy spać spokojnie. Problem zaczyna się wtedy, gdy przestajemy kontrolować wypowiadane przez siebie słowa, które odbiegają od rzeczywistości.

Autor:

Paulina Krawiec

Komentarze do: Dlaczego kłamiemy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz