Szukaj

Samotne macierzyństwo powód do wstydu czy dumy?

Wychowanie dziecka to bardzo odpowiedzialne zadanie. Niekiedy zdarza się tak, że kobieta zostaje z nim sama - z wyboru bądź z konieczności. Samotne macierzyństwo nie musi być gorsze od normalnej rodziny. Samotne matki również są w stanie zapewnić swoim dzieciom szczęśliwe życie.

Samotne macierzyństwo powód do wstydu czy dumy?

Co czuje dziecko wychowywane tylko przez jednego rodzica?

Według statystyk co piąte dziecko w Polsce wychowuje się tylko z jednym rodzicem.

Przyczyn może być wiele. Czasami jest to spowodowane śmiercią jednego z rodziców, rozwodem, wyjazdem. Niekiedy zdarza się też tak, że matki decydują się na samotne macierzyństwo. Wolą same wychowywać dziecko, niż tkwić w patologicznej rodzinie, w której czują się zagrożone.

Uważa się, że taki układ jest szkodliwy dla dziecka. Psycholodzy jednak temu zaprzeczają: samotne macierzyństwo może być bardziej korzystne dla dziecka, niż dorastanie w pełnej, ale nieszczęśliwej rodzinie, obciążonej różnymi patologiami.

Co czeka samotną matkę?


Według stereotypu samotna matka to kobieta miła, nadopiekuńcza, kochająca nad życie swoje dziecko, pragnąca za wszelką cenę zapewnić mu szczęście. Tak jest, jednak pamiętać należy, że wiążę się to z ogromnym trudem i poświęceniem ze strony matki, na którą spadają obowiązki dwóch osób – ojca i jej własne.
Musi ona nie tylko zająć się wychowaniem, ale także utrzymać rodzinę.

Pułapki samotnego macierzyństwa


Matki przede wszystkim pragną, aby dziecku niczego nie brakowało. Nie chcą, aby ta sytuacja negatywnie wpłynęła na rozwój pociechy. Często przez to wpadają w tzw. pułapkę samotnego macierzyństwa (pułapkę perfekcjonizmu) – muszą być matkami idealnymi, aby wynagrodzić brak ojca. Często czują się winne, że są same, dlatego starają się zastąpić ojca dziecku. Nie tędy jednak droga. Nie można być idealną pod każdym względem. Nie dasz rady na dłuższą metę samotnie być perfekcjonistką w każdej dziedzinie.

Prośba o pomoc to nie wstyd!


To normalne, że jedna osoba nie jest w stanie spełnić obowiązków dwóch osób. Świadomość tego, że możesz na kogoś liczyć i że nie wszystko jest na Twojej głowie bywa bardzo pomocna. Dobrze, jeśli możesz polegać na wsparciu rodziny bądź przyjaciół. Nie bez powodów mówi się, że babcie to najwspanialsze istoty na świecie. Chętnie zajmą się pociechą, a ty będziesz mogła w tym czasie zająć się innymi obowiązkami lub zyskasz chwilę tylko dla siebie.

A co jeśli nie ma do kogo się zwrócić?


Często zdarza się też tak, że kobieta zostaje sama – bez przyjaciół i rodziny. W takim przypadku warto zwrócić się do organizacji wspierających samotne matki. W Polsce działa kilka takich organizacji, np. OŚKA, ProVita, czy Centrum Praw Kobiet. Wsparcie i pomoc znaleźć można także na coraz bardziej popularnych forach internetowych. Znajdziemy tam kobiety, które borykają się z podobnymi problemami. Rozmowa z osobami w takiej samej sytuacji jak nasza, uświadamia, że inni ludzie też mają podobne problemy, że nie tylko nas spotyka takie doświedczenie. Na forach znajdziemy tez mnóstwo porad, którymi wymieniają się matki, można też zawiązać realne przyjaźnie.

Szczęśliwa samotna matka – to możliwe?

Oczywiście, że tak! Twoje życie leży w Twoich rękach. Konieczne jest, abyś przede wszystkim zaakceptowała swoją obecną sytuację i nikogo nie obwiniała za nią. Nie warto rozpamiętywać przeszłości. Lepiej zająć się kreowaniem lepszego jutra. Zacznij cieszyć się życiem! Nie zamykaj się w domu, siedząć przed telewizorem i płacząc w poduszkę. Spotykaj się z przyjaciółmi, chodź do kina, na spacery. Bądź otwarta na nowe znajomości, bo przecież nie musisz do końca życia być sama! Na miłość jest czas w każdym wieku.

Samotne macierzyństwo wcale nie musi być szkodliwe dla matki i dziecka. Jeśli zaakceptujesz i pogodzisz się z sytuacją, w której się znalazłaś, uda Ci się wspaniale wychować swoją pociechę!

Komentarze do: Samotne macierzyństwo powód do wstydu czy dumy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz