Szukaj

Jak dbać o małżeństwo?

Małżeństwo to niestety nie bajka, która kończy się słowami „i żyli długo i szczęśliwie”, a związek o który trzeba dbać, pracować nad nim, a także bardzo często walczyć o jego przetrwanie. Zobacz, jak dbać o więź małżeńską, aby obydwie strony były ze sobą szczęśliwe.

Jak dbać o małżeństwo?


Rozmawiajcie!

Osoby z długim stażem małżeńskim oraz te, które znały się bardzo długo przed ślubem, mogą mieć poczucie, że wiedzą o drugiej osobie już wszystko i że niczym nie jest ona ich w stanie zaskoczyć. Takie podejście jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do sytuacji, w której dwoje ludzi przestaje uważać siebie nawzajem za interesujące i warte poznania. Jednocześnie małżonkowie uważają błędnie, że znają się na tyle dobrze, że druga osoba może wielu rzeczy się domyślić i że w związku z tym rozmowa jest zbędna.

Nic bardziej mylnego. Brak rozmowy prowadzi do konfliktów, niedomówień oraz powoduje, że druga osoba czuje się lekceważona przez małżonka oraz zaczyna wątpić w jego uczucia. Niestety nie każdy z nas umie rozmawiać o swoich problemach, uczuciach, czy obawach, jednak nie znaczy to, że nie można się tego nauczyć. A jak wiadomo – trening czyni mistrza, dlatego nie lekceważcie znaczenia szczerej rozmowy dla kondycji waszego małżeństwa.

Nie dajcie się rutynie

Rutyna jest wrogiem każdego uczucia. Codzienne obowiązki i problemy mogą sprawić, że każdy dzień, tydzień i miesiąc wyglądają tak samo, ale wcale nie musi tak być – wszystko zależy od was. Starajcie się organizować sobie nawzajem momenty, które ożywią wasz związek. Może to być romantyczna randka, na którą mąż zabierze żonę, lub kolacja przy świecach, którą ona przygotuje dla niego. Pamiętajcie także, aby te wyjątkowe spotkania odbywały się w miarę regularnie – możecie na przykład umówić się, że jeden wieczór w tygodniu będzie zarezerwowany tylko dla was.

Kłótnie także są ważne


Nie oszukujmy się – nie jest możliwe stworzenie związku bez sporadycznych kłótni. Kiedy dwoje ludzi się kłóci, nie znaczy to, że ich miłość słabnie, lub że w ich relacji jest coś nie tak. Wręcz przeciwnie – kłótnia to coś naturalnego, możliwość wyrażenia swoich racji oraz sposób na ekspresję emocji. Pamiętajcie jednak, aby pilnować przy tym swojego języka, gdyż słowa wypowiedziane w złości, które często nie mają pokrycia z tym, co myślicie, mogą bardzo drugą osobę zranić.

Jeśli mimo wszystko kłótnia doprowadziła do zadry między wami, a któraś ze stron czuje się skrzywdzona, nie czekajcie w nieskończoność ze słowem „przepraszam” oraz z przebaczeniem. Często do tych słów trzeba po prostu dojrzeć, przemyśleć swoje postępowanie, ale pamiętajcie, że czas w tym wypadku działa na waszą niekorzyść. Dlatego schowajcie dumę do kieszeni i wyciągnijcie rękę na zgodę, najlepiej już w kilka minut po kłótni.


Brak czasu?

Problemem w małżeństwie może stać się także brak czasu dla siebie nawzajem. Pojawiają się dzieci, dwójka rodziców ma swoje zajęcia zawodowe, trzeba także zająć się domem, ogródkiem oraz przygotowywaniem posiłków... Jak w takim szaleństwie wygospodarować chwilę dla pielęgnowania waszego uczucia?

Rzeczy ważne i ważniejsze

Już na początku małżeństwa powinniście skupić się na ustaleniu priorytetów waszego wspólnego życia. Na przykład praca jest ważna, bo pozwala zarabiać pieniądze, które są niezbędne do utrzymania dzieci oraz domu. Ale co, jeśli może ona doprowadzić do rozpadu rodziny? Pamiętajcie, że nie braliście ślubu po to, aby zarabiać pieniądze, ale po to, żeby stworzyć wspólnie trwałą i kochającą rodzinę.

W ten sposób musicie uporządkować całe swoje wspólne życie, zawsze zaczynając od pytania „po co?”. Bardzo ważne jest, aby nie przyjmować czegokolwiek za rzecz umowną, ale powiedzieć to sobie głośno, tak aby każda ze stron wiedziała, jak ma postępować.

Planujcie czas

Niestety w planowaniu nie ma miejsca na spontaniczność i romantyczność, jednak jest ono często niezbędne, aby wygospodarować czas dla siebie oraz nie dać się zwariować codziennym obowiązkom. Ustalcie godziny na pracę, obowiązki, posiłki oraz wspólny odpoczynek, a szybko przekonacie się, że taki system może sprawnie działać i przynosić wiele korzyści. Przede wszystkim zyskacie czas na rozmowę, która jest podstawą zdrowego funkcjonowania każdego związku.

Okazujcie swoje uczucia

To, że jesteście po ślubie, nie znaczy, że możecie przestać mówić „kocham”. Owszem, zawarcie związku małżeńskiego jest równoznaczne z tym, że bardzo się kochacie i chcecie być razem na zawsze, jednak słowa słowa są niezbędne w codziennej pielęgnacji waszych uczuć. Bez tego niestety łatwo jest zwątpić w miłość małżonka, a właśnie to jest źródłem większości nieporozumień.

To tylko kilka porad, które mogą okazać się przydatne w pielęgnacji uczucia pomiędzy małżonkami, resztę z nich każdy z nas powinien dopisać we własnym zakresie. Każdy związek jest inny i każdy wymaga innego sposobu dbania o więź pomiędzy dwojgiem ludzi, jednak zawsze należy pamiętać, że o miłość trzeba się troszczyć – inaczej zwiędnie.

Komentarze do: Jak dbać o małżeństwo?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz