Szukaj

Dlaczego pierwsza miłość dziecka bywa trudna dla rodziców?

Szybsze bicie serca, trzymanie się za ręce i przysłowiowe motyle w brzuchu – pierwsza miłość dla nastolatka to zawsze coś wyjątkowego. Zupełnie inaczej widzą to jednak rodzice, w których związek dorastającego dziecka budzi przede wszystkim obawy.

Dlaczego pierwsza miłość dziecka bywa trudna dla rodziców?

Gdy rodzice dowiadują się, że ich piętnastoletnia córka ma chłopaka, w ich głowach natychmiast zapala się czerwona lampka. A jeśli zaniedba szkolne obowiązki? A gdy nie daj Boże zajdzie w ciążę? Te pytania niejednokrotnie spędzają rodzicom nastolatków sen z powiek. Podczas gdy dziecko szaleje ze szczęścia, rodzice robią wszystko, by nakłonić je do zakończenia nowej znajomości. W ten sposób dochodzi do niekończących się konfliktów. 

Rosnące obawy rodziców przed przypadkową ciążą tłumaczy Beate Friese z niemieckiej organizacji Nummer gegen Kummer, wspierającej rodziny:

- Z upływem czasu w związku z uświadamianiem seksualnym zmienił się podział ról: rodzice wysłużyli się, więc dzieci zaczęły pozyskiwać informacje w Internecie. Z tego powodu rodzice nie są pewni, ile ich dziecko właściwie wie o antykoncepcji i seksualności.

W dzisiejszych czasach wielu nastolatków nie wyobraża sobie rozmów z rodzicami na temat seksu. Co więcej, czują się już na tyle dojrzali, że sami chcieliby decydować o swoim związku i ani myślą o wysłuchiwaniu rodzicielskich porad. Zdarza się nawet, że w obawie przed ingerencją rodziców nie zapraszają dziewczyny czy chłopaka do domu. W efekcie takich zachowań przestrach rodziców tylko się powiększa.


Pozwól wykazać się poczuciem odpowiedzialności!


- Wielu rodziców ma problem z tym, że ich dziecko staje się dorosłe. Kozłem ofiarnym w takim wypadku staje się najczęściej partner dziecka – twierdzi Heinz Thiery, dyplomowany pedagog. Jego zdaniem młody człowiek powinien świadomie stawić czoła rodzicom i spróbować obalić ich argumenty.


Podobnego zdania jest Beate Friese, według której młody człowiek powinien przekonać rodziców do swojej dojrzałości. Ważne jest, by dorośli zrozumieli, że zdobywanie doświadczeń oznacza również popełnianie błędów. – Jeśli rodzice raz zauważyliby, że ich dzieci są świadome odpowiedzialności, pozwoliliby im na więcej.

Znajdź podobieństwa!

Zdarza się, że rodzice nawet po kilku latach nie potrafią zaakceptować chłopaka swojej dorastającej córki. Franz Thiery uważa, że to nie partner powinien szukać porozumienia, gdyż może to zrodzić jeszcze większy dystans. Nie jest bowiem możliwe stworzenie luźnych relacji na siłę. Thiery podkreśla także, że powodem oziębłych stosunków może być fakt, że rodzice bardzo często wyrabiają sobie fałszywy obraz partnera dziecka, zanim w ogóle dojdzie do bliższego poznania. – W takim przypadku można zmniejszyć napiętą sytuację, gdy rodzice i partner zrobią coś wspólnie.

Zdaniem pedagoga w lepszej sytuacji są w takich wypadkach córki. Jest bowiem dużo łatwiej znaleźć podobne zainteresowania u ojca i partnera. Wówczas dziewczyna może spróbować zasugerować im jakieś wspólne zajęcie. Dzięki temu poznają się bliżej i istnieje większa szansa, że rodzic zmieni swoje nastawienie.

Pamiętajmy, że zarówno dla rodziców, jak i ich dzieci temat miłości i seksualności jest czymś niezwykle intymnym. Tylko wzajemne zaufanie i poszukiwanie kompromisowych rozwiązań pozwoli uniknąć konfliktów i stanie się podstawą wzajemnego zrozumienia. Niekiedy szczera i spokojna rozmowa może zdziałać więcej niż niejeden psycholog.

Autor:

Katarzyna Giętkowska

Komentarze do: Dlaczego pierwsza miłość dziecka bywa trudna dla rodziców?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz