Szukaj

Jak bezsenność wpływa na działanie mózgu?

Bezsenność  (z łac. insomnia) to zaburzenia snu w postaci jego niedoboru lub jakość. Krótkotrwałe problemy ze snem nie są traktowane jako choroba, ponieważ mogą być wynikiem codziennego stresu, nierozwiązanego problemu lub kłopotów w życiu uczuciowym.

Jak bezsenność wpływa na działanie mózgu?

Natomiast jeżeli bezsenność utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie, organizm próbuje powiedzieć nam, że w jego wnętrzu dzieje się coś niepokojącego – po tym czasie bezsenność uważana jest za chorobę.  Podzieloną ją na trzy rodzaje: pierwszy to bezsenność przygodna trwająca kilka dni.

Najczęściej wywołują ją reakcje na długotrwały stres, zmiany strefy czasowej lub zmian pracy z dziennej na nocną. Drugi rodzaj to bezsenność krótkotrwała występująca najczęściej do trzech tygodni; jest przedłużającą się reakcją na stres lub zaburzeniem adaptacyjnym.

W przypadku wystąpienia bezsenności trwającej dłużej niż trzy tygodnie mówimy o bezsenności przewlekłej (długotrwałej) – jest uznawana za chorobę. Jej przyczyny mogą być różnorodne od nadużywania alkoholu, nikotyny, kawy, problemy psychiczne, stres lub przeciążenie organizmu, przez infekcje, gorączkę, bóle lub duszności, po uboczne skutki działania niektórych leków.

Dodatkowo bezsenność mogą wywołać choroby endokrynologiczne, zaburzenia metaboliczne, nowotwory, choroby układowe, depresja i stany lękowe, zespół bezdechu w czasie snu. Na bezsenność cierpi również większość osób w podeszłym wieku.

Lekarze ostrzegają: bezsenność – podobnie jak ból – jest objawem. To sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Przede wszystkim niedobór snu wpływa na działania naszego mózgu, a co za tym idzie całego organizmu sterowanego przez mózg. Udowodniono, że osoby cierpiące na długotrwałą bezsenność mają zmniejszoną korę w niektórych obszarach mózgu.


Badania przeprowadzono na 24 osobach cierpiących na przewlekłą bezsenność, ale nie wykazujących zaburzeń psychicznych. Pacjenci mieścili się w przedziale wiekowym od 54 do 74 lat i nie brali w ostatnim czasie żadnych leków na zaburzenie snu. Utworzono również drugą grupę, 13 osób w wieku od 50 do 79 lat, którzy nie uskarżali się na bezsenność. Wyniki pokazały, że grupa chorująca na bezsenność miała znacznie zmniejszoną ilość istoty szarej w korze oczodołowo – czołowej lewej półkuli. Jest to obszar odpowiedzialny m. in. za odczuwanie przyjemnych bodźców. Im częstsze były zaburzenia snu, tym kora była mniejsza.


Negatywny wpływ bezsenności na mózg ma również swoje odzwierciedlenie w funkcjonowaniu naszego organizmu. Z powodu niedoboru snu możemy odczuwać zmęczenie w ciągu dnia, pojawiają się zaburzenia nastroju, zmniejszona koncentracja, rozdrażnienie, ogólne obniżenie sprawność ruchowej. W skrajnych przypadkach zaburzenia snu prowadzą do psychozy, halucynacji, stanów paranoidalnych. U osób z bezsennością zwiększa się wydzielanie hormonów stresu, produktów przemiany katecholamin i kortyzolu. Przyspieszone zostaje również tempo metabolizmu oraz podwyższona ciepłota ciała. Bezsenność zwiększa również ryzyko zakażenia organizmu ze względu na osłabienie układu odpornościowego.

Problemy ze snem dotyczą przede wszystkim osób starszych, ale mogą również wystąpić u dzieci. Badania wykazały, że niewyspane dzieci są nadpobudliwe i cierpią na zaburzenia emocjonalne. To może prowadzić z kolei do pojawienia się agresji wśród młodzieży. Wielu lekarzy twierdzi, że bezsenność jest tak samo groźna jak nadużywanie alkoholu lub narkotyków. Skutki nieleczonej bezsenność mogą być bardzo podobne lub takie same. Amerykańskie badania dowiodły, że najtragiczniejsze wypadki ,jakie spotykały ludzi w minionym wieku, wydarzyły się w późnych godzinach wieczornych.

Sen jest bardzo ważny dla funkcjonowania i regeneracji całego organizmu. Jedni potrzebują kilku godzin snu inni znacznie więcej. Wszystko zależy od zmęczenia ciała i organizmu. Sen płytki zwalnia tempo pracy naszego serca, obniża ciśnienie, co w oczywisty sposób prowadzi do zaoszczędzenia energii. Dzięki temu odpoczywamy, a nasz mózg się regeneruje.

Sen jest spontaniczną utratą świadomości, spadkiem aktywności, dzięki której regenerowane są uszkodzone komórki nerwowe, spada ciepłota ciała, wolniej przebiega metabolizm i następuje naprawa uszkodzonych organów. Sen jednak nie jest stanem biernym. To sterowany przez pień mózgu rodzaj szczególnej aktywności organizmu. Podświadomość przetwarza wtedy wiele bodźców dostarczanych w dzień przez świat zewnętrzny. Badania dowiodły, że potrzeba snu jest u człowieka silniejsza niż potrzeba jedzenia.

Komentarze do: Jak bezsenność wpływa na działanie mózgu? (2)

Ekotka
Ekotka 16-12-2015 11:33

na sen

2

jakie są dobre metody na zaśnięcie?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze