Szukaj

Czym kierujemy się w wyborze partnera życiowego?

Wielu mężczyzn podczas wybierania swojej partnerki życiowej zdaje się na stereotypy romantycznych zachowań. Ale badania pokazały, że są o wiele lepsze strategie, aby znaleźć wielką miłość. Stefan, 42 – letni architekt, przystojny i zabawny mężczyzna od dwóch lat jest singlem.

Czym kierujemy się w wyborze partnera życiowego?

Wg Stefana nie znalazł on jeszcze nikogo właściwego. - Możliwe, że jestem zbyt wybredny – komentuje.

Trener związków Christian Thiel uważa, że wielu mężczyzn za bardzo poddaje się, podczas poszukiwania partnerki, romantycznym stereotypom. Kobiety wprawdzie oglądają hoolywodzkie wyciskacze łez, ale  nie wierzą w nie – w przeciwieństwie do mężczyzn. Dlatego wielu z nich, poznając kobietę, uważa że jest to miłość od pierwszego wejrzenia. Mężczyźni czekają na prawdziwą, dużą miłość, która razi ich piorunem.

- Ale przecież miłość od pierwszego wejrzenia nie jest żadną miłością, ale kombinacją erotycznego uroku i wysokiego ego - mówi Thiel.  Dzieje się tak, ponieważ jeżeli zauważymy w oczach drugiej osoby pożądanie, czujemy się zaszczyceni, że jesteśmy tak atrakcyjnym. Pojawia się jednak pewien problem: mężczyźni w takich przypadkach nie zwracają uwagi w kim się zakochują, najważniejsze, aby emocje były silne.


Stefanowi też znane jest to uczucie, chętnie przyspiesza po pierwszym spotkaniu. - Kiedy mam dobre przeczucia do danej kobiety, wtedy okazuje jej to – mówi. Generalnie to mężczyźni szybciej mówią „kocham cię”. 


Wg badań, podczas pierwszej randki 7% mężczyzn otwarcie mówi, że jest „śmiertelnie” zakochanym. Natomiast tylko 1%b kobiet zachowuje się podobnie w takiej sytuacji. Mężczyźni wpadają w szał miłości 5-10 razy więcej niż kobiety, których wybór jest bardziej racjonalny – dlatego o wiele bardziej selektywnie i ostrożnie podejmują decyzje.

Mężczyźni nie tylko chętnie i często wyrażają swoje uczucia, ale również ufają w swój wybór wymarzonej kobiety. Dla ok. 80% wszystkich mężczyzn ważne są dwa kryteria. Pierwsze: Czy ona wygląda dobrze? I drugie: Czy jest dla mnie miła? Pod pojęciem miła rozumieją okazanie im zrozumienia, uwagi, zachwytu. Kobiety mają więcej kryteriów, nie tylko zewnętrznych, ale również takich jak: status społeczny, wykształcenie czy pochodzenie i oczywiście charakter.

Thiel radzi, aby szukać kogoś, kto jest podobny do nas pod względem charakteru. - Gdy ktoś jest całkowicie odmienny od nas, w związku zaczynają pojawiać się pewne niedociągnięcia. Czasami kierując się mottem „przeciwieństwa się przyciągają” można się niemiło rozczarować, co do wyobrażenia funkcjonowania związku.

Wielu doradców popiera kierowanie się racjonalizmem i pragmatyzmem w poszukiwaniu partnera życiowego. To obowiązuje zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Dlatego zaleca się aktywne i przemyślane poszukiwania. Poleca się, aby rozpocząć szukanie partnerki/partnera od własnego kręgu znajomych, ponieważ statystycznie jedna kobieta musiałaby poznać 100 przypadkowych mężczyzn, aby trafić na tego właściwego.

Komentarze do: Czym kierujemy się w wyborze partnera życiowego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz