Szukaj

Jak mądrze gospodarować czasem?

Czas, który dany jest każdemu z nas to bardzo cenny nabytek, staje się jednak jeszcze cenniejszy, kiedy potrafimy mądrze nim zagospodarować. Marnotrawienie go jest postrzegane przez innych jako lenistwo, ale czy odpoczynek albo popołudniowa drzemka to już marnotrawstwo?

Jak mądrze gospodarować czasem?

To, co zrobimy z danym nam czasem, jest naszą indywidualną sprawą i tylko od nas samych zależy, jak go spożytkujemy.

Każdy z nas ma swoje priorytety, czy marzenia, które chciałby zrealizować. Często jednak tłumaczymy sobie samym, że to tylko mrzonki, na które nie mamy chwili. Pochłaniają nas codzienne obowiązki, które zajmują nam większość dnia i po których wykonaniu nie mamy już siły na nic innego. Są to tak zwane „powinności” - czyli zajęcia, które niekoniecznie lubię, ale muszę wykonać. Dlaczego jednak nie zorganizować sobie planu tygodnia tak, aby załatwić wszystkie ważne sprawy i mieć jeszcze czas dla siebie? Niemożliwe?

Zamiast ciągle narzekać przestudiujmy swój plan zajęć od góry do dołu, zastanówmy się, gdzie popełniamy błąd i dlaczego ten czas ucieka nam przez palce. Zapoznanie się z własnymi błędami to już połowa sukcesu, później już tylko prosta droga do poprawy sytuacji. Niestety, na przeszkodzie w realizowaniu się stanąć nam mogą tzw. pożeracze czasu.

W związku z tempem zmian technologicznych i urządzeń, których możliwości są nieograniczone, przeszkoda ta zdaje się być czasami trudna do przeskoczenia. Trudna jednak nie znaczy niemożliwa. Wystarczy mieć hierarchię wartości, którą będziemy się kierować, a wszystko uda się zrobić.


Nie odkładajmy wszystkiego na później. Piętrzące się, niepozałatwiane sprawy będą nas jedynie stresować i przygnębiać. Bądźmy konsekwentni i wykreślmy ze swojego słownika twierdzenie „zrobię to jutro”. Załatwianie wszystkich sprawunków na bieżąco da nam poczucie kontroli nad swoim życiem i dodatkowego kopa do działania.


Zamiast setny raz zastanawiać się nad tym, czy zapisać się na kurs języka francuskiego, po prostu zrób to! Gdybanie jeszcze nigdy nikomu nie przyniosło nic dobrego, w przeciwieństwie do konkretnych działań. Zapisując się udowodnisz sobie, że stać cię na zrobienie czegoś dla siebie, i że realizacja pragnień nie jest taka trudna, jaką mogłaby wydawać się na początku.

Przestań użalać się nad sobą! Udowodnij, że nie jesteś jednym z tych Polaków, którzy od rana do wieczora potrafią tylko narzekać na wszystko dookoła, obwiniając o własne niepowodzenia innych a w sobie nie widząc żadnej winy. Weź życie w swoje ręce, w końcu to twoje życie i twój czas. Pomyśl przede wszystkim o sobie, o własnych pragnieniach i zamiast na siłę uszczęśliwiać innych czy robić dobrą minę do złej gry – zrób coś ze sobą.

Błędem jest wyrzucanie sobie chwilowego lenistwa. Każdy z nas ma przecież do niego naturalne prawo! W swoich napiętych grafikach zawsze powinniśmy znaleźć miejsce na odpoczynek, czy chwilę relaksu. Przyjemności nie są przecież zakazane, a mają zbawienny wpływ na samopoczucie i nastawienie.

Ważne jest, zadanie sobie pytanie – czy ludzie, z którymi spędzam czas wnoszą do mojego życia coś produktywnego? Niestety często bywa tak, że z przyzwyczajenia, bądź sentymentu spędzamy czas na bezsensownej paplaninie, zamiast zająć się czymś, co będzie dla nas satysfakcjonujące i sprawi, że poczujemy się lepiej.

Pamiętajmy, że mamy tylko jedno życie i tylko od nas zależy, jak przez nie przebrniemy. Czy będzie to wyboista droga, którą sami sobie zafundujemy, czy też przeważać będą chwile pełne pasji.
Bierzmy z niego jak najwięcej się da, czerpmy garściami, realizujmy się i nie pozwólmy na to, żeby pokonał nas własny czas.

Komentarze do: Jak mądrze gospodarować czasem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz