Szukaj

Jak osiągnąć szczęście?

Jednym z naszych największych  celów życiowych jest osiągnięcie szczęścia i bycie szczęśliwym. Jednak recepta na to, jak można zostać szczęśliwym jest niemożliwa do ułożenia. Do tego stanu prowadzi wiele dróg. W artykule zostaną przytoczone dwie, jakże odmienne możliwości, jak osiągnąć szczęście.

Jak osiągnąć szczęście?

Pierwsza teza została przedstawiona przez autora, który jest pisarzem z Francji. Zajmuje się literaturą dziecięcą, ale zapewnia, że może ona z całą pewnością konkurować z naukowymi prezentacjami, przede wszystkim dlatego, że również prezentuje ciekawy model szczęścia. Pisarz przytacza tytuł książki Francois’a Lelodra pt. „Podróże Hektora czyli poszukiwanie szczęścia”.

Autor opowieści, zanim został pisarzem, był praktykującym psychologiem i psychoterapeutom. W swoim rozumieniu szczęścia uznał za najważniejszą zmienną, porównanie. Uczucie bycia szczęśliwym może powstać poprzez trzy rodzaje porównań:

1. Porównanie przeszłości
– uzmysłowienie sobie, że teraźniejszość lub zaplanowana przyszłość są leprze, ponieważ możemy spodziewać się pojawienia się szczęścia rozumianego jako uczucie. 

2. Porównanie otoczenia – posiadany stan jest lepszy, niż znaczących, ważnych osób, ponieważ nadal mamy szansę na szczęście.

3. Porównanie ideału
– posiadamy już stan idealny albo odpowiadający idealnemu, wtedy powstają największe uczucia szczęścia.


Istnieją przynajmniej dwa wyobrażenia stanu: wcześniejszy i teraźniejszy, ja i inni, mój ideał i moja rzeczywistość – są one najpowszechniejsze. Przykładem może być nasze zadowolenie z pracy. Nie będziemy z niej zadowoleni dopóki nie będzie odpowiadać naszemu ideałowi pracy. Mówimy: „Mój sąsiad ma więcej szczęścia. On pracuje cały czas w tym samym zawodzie, ale w innych firmach, jego miejsce pracy pozostaje merytorycznie to samo.”


Teza druga: Viktor E. Frankl jest lekarzem, który pracował w obozie pracy. Swoje przemyślenia o szczęściu i byciu szczęśliwym zawarł w dziele Człowiek w poszukiwaniu sensu. - Uważam, że to czego chce człowiek, to w ostateczności nie jest szczęście, ale powody by być szczęśliwym. Kiedy je dostaniemy, wtedy naprawdę czujemy się szczęśliwymi, jesteśmy zadowoleni z siebie. Wg Frankl’a ludzie czynią dobrze, gdy szukają swoich osobistych, konkretnych powodów, dzięki którym są w stanie odczuwać uczucie szczęścia. Te powody do szczęścia zakładają, że człowiek ma z góry ustalone wyobrażenie lub koncepcje odnoszące się do jego życia.

W praktyce większość terapeutów skłania się ku pierwszej tezie. Dzięki niej mogą wpływać na zrozumienie samego siebie i otoczenia przez ich pacjentów, tak aby znowu mogli być szczęśliwymi. Wiele problemów, które prowadzą nas do poczucia nieszczęścia, nie są problemami, które doczekają się ostatecznego rozwiązania. Tłumaczy się je wtedy jako „życiowe wyzwania” lub zadania rozwojowe: pozostanie zdrowym, samodzielnym, mieć własne dochody, życiowego partnera, wychować dobrze dzieci, utrzymać znajomości, żyć z chorobami, cały czas się kształcić, poznawać nowe miejsca, zostać zwolnionym z pracy czy stracić partnera – życiowe wyzwania mogą prowadzić do napięć czasami większych, czasami mniejszych, ale nie są problemami, przez które odczucie bycia szczęśliwym jest zablokowane. Uczucia nie tylko wyrażają nasze życie, ale są również jego wyznacznikiem, a tym samym nas samych.

Komentarze do: Jak osiągnąć szczęście?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz