Szukaj

Czym jest perswazja?

Każdy z nas wywiera wpływ na ludzi wokół siebie niemal każdego dnia. Czasami intuicyjnie, niekiedy świadomie. Perswazja jest pewnego rodzaju sztuką, którą może opanować w zasadzie każdy. Warto więc znać niektóre techniki i instrumenty wywierania wpływu na innych, by móc stosować je w różnych sytuacjach dnia codziennego.

Czym jest perswazja?

Czym jest perswazja?

Perswazja, jak zapewne każdy z nas się domyśla, to zdolność wywierania wpływu na innych. To każda aktywność, która ma na celu zmianę w systemie postaw, przekonań, a nawet zachowania adresata. Jednak nie każdy wie, że w przeciwieństwie do manipulacji, sztuka ta oparta jest na czystych intencjach i wykorzystuje narzędzia pozwalające na stworzenie sytuacji, w której obie strony będą zadowolone. Dlatego też, atuty perswazji są co raz częściej wykorzystywane w roli narzędzia służącego do wywierania wpływu na opinię innych.

Znając sekrety języka i manipulacji podświadomości, jesteśmy w stanie przekonać innych niemal do wszystkiego. Wbrew pozorom, znajomość tych zasad jest przydatna na różnych polach życia codziennego – zarówno w pracy, domu, jak i szkole.

Kilka zasad stosowanych w sztuce perswazji

W sztuce perswazji ważne jest nie tylko odpowiednie formułowanie zdań i prawidłowy dobór słów, które tworzą niemal drugi, nie każdemu znany język podświadomości. Istotne są również inne, uniwersalne zasady i „sztuczki”, którymi powinno się kierować. Pierwszą z zasad, jest zasada wzajemności. Jeżeli ktoś zrobił nam przysługę, czujemy się zobowiązani, by się odwdzięczyć. W takiej sytuacji jest nam zdecydowanie łatwiej wpływać na osoby, którym wcześniej pomogliśmy, gdyż będą one miały na uwadze chęć rewanżu – ulegając naszemu wpływowi będą chciały odwzajemnić naszą wcześniejszą dobroć.


Kolejną, jest zasada podobieństwa. Zawsze lubimy tych, którzy w jakiś sposób są do nas podobni – maja takie same poglądy, zbliżony wygląd, zainteresowania. Okazuje się, że aspekt ten jest szczególnie ważny, gdy chcemy wywierać wpływ w relacjach biznesowych czy koleżeńskich. Dlatego też istotą skutecznej perswazji jest podobieństwo ludzi do siebie.

Zasada autorytetu ma także istotne znaczenie w sztuce perswazji. Dlaczego? Znacznie łatwiej jest zaufać tym, którzy posiadają jakieś doświadczenie i autorytet. Chętniej ulegamy osobom, które rekomendują takie, a nie inne rozwiązania. Technika ta z dużym powodzeniem stosowana jest przez twórców reklam, którzy w swoich projektach wykorzystują np. wizerunki osób znanych czy specjalistów w danej dziedzinie.


Jeżeli komuś ufamy i darzymy sympatią, łatwiej będziemy ulegać jego wpływom. Dlatego, jeśli chcemy przekonać kogoś zupełnie obcego do swoich racji, musimy sprawić, aby nas polubił. Jesteśmy podatni na perswazje w takim stopniu, w jakim lubimy osobę, której ulegamy. Tak więc zasada sympatii wobec drugiej osoby jest bardzo istotna.

Co jeszcze?

W sztuce wywierania wpływu na innych bardzo ważne jest nawiązywanie kontaktu, odpowiednia gestykulacja, ruchy i postawa ciała. Rzecz jasna, ważny jest też sposób, w jaki mówimy - ton głosu czy tempo mówienia. Budowanie dobrego wrażenia sprawia, że będziemy postrzegani jako osoby kompetentne, specjalizujące się w danej dziedzinie, posiadające szeroką wiedzę. Warto także znać imię naszego rozmówcy, nawet jeśli dopiero go poznaliśmy. Taka sztuczka niejednokrotnie stosowana jest w relacjach biznesowych, gdyż skutecznie przełamuje to oficjalny charakter i pomaga zjednać sobie odbiorców.

Skuteczna perswazja działa tak, że nadawca kieruje myśli adresata ku swojemu punktu widzenia. Podaje informacje w taki sposób, aby wywołać w odbiorcy określone uczucia, np. że decyzja jaką podejmuje jest nie tylko jego własną, ale też jedyną właściwą. Wywierając wpływ na innych, staramy się konstruować nasze komunikaty tak, by skierować uwagę odbiorcy na to, do czego chcemy go przekonać. 

Perswazje stosujemy tak naprawdę zawsze, na różnych płaszczyznach, zarówno w relacjach biznesowych, koleżeńskich i towarzyskich, jak i w życiu codziennym. Skuteczna perswazja zaczyna się na poziomie budowania odpowiednich relacji z otoczeniem. Dlatego jeśli chcemy wywierać na innych wpływ, powinniśmy najpierw zdobyć sympatię i zaufanie, by inni byli w stanie nam się poddać.

Autor:

Paulina Poznańska

Komentarze do: Czym jest perswazja?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz