Szukaj

W jaki sposób muzyka wpływa na zdolności uczenia się?

Troskliwe mamy chcące, by ich dziecko uzyskało jak najlepszą ocenę ze sprawdzianu, wyłączają muzykę na czas poświęcony nauce. Boją się, że otaczające pociechę dźwięki mogą ją rozproszyć i odciągnąć od nauki. Tymczasem naukowcy udowadniają, że muzyka nie tylko nie przeszkadza, ale także pomaga się uczyć!

W jaki sposób muzyka wpływa na zdolności uczenia się?

W połowie ubiegłego wieku dowiedziono, że ucho służy nie tylko do słuchania, ale także do pobudzania mózgu. Poza słuchaniem, utrzymywaniem wyprostowanej postawy ciała i równowagi, orientacji przestrzennej, odpowiada za  kontrolowanie mowy, języka i głosu. Bierze także udział w stymulacji kory mózgowej, dostarczając jej energii.

Muzyka oddziałuje na umysł

Najnowsze badania pokazują, że muzyka jest jednym z najskuteczniejszych sposobów oddziaływania na nasz umysł, w tym na proces uczenia się. Eksperymenty z dziećmi w wieku przedszkolnym pokazały, że kontakt z muzyką poprawia zdolności poznawcze, przetwarzanie danych wzrokowo – przestrzennych oraz umiejętność czytania i pisania. Efekty te utrzymują się nawet po skończeniu treningu. Mózgi dzieci, które mają kontakt z muzyką, już po kilku miesiącach zaczynają reagować inaczej niż mózgi dzieci niepoddawanych intensywnej stymulacji.

Trzeba jednak podkreślić, że nie każda muzyka jest pomocna w procesie uczenia się. Niskie dźwięki mogą zakłócić współpracę lewej i prawej półkuli mózgu. Dlatego też nie poleca się słuchania muzyki rockowej podczas nauki.


Barok wpływa pozytywnie


Muzyka, która pomaga nam się skupiać, a nawet uwolnić od stresu, to barokowe largo i andante utrzymane w rytmie 60 uderzeń na minutę. Tony tej muzyki równocześnie rozluźniają ciało i pobudzają mózg do działania. Dzieje się tak, ponieważ w chwili słuchania obniża się ciśnienie krwi i zmniejsza ilość liczby uderzeń serca. Ponadto, muzyka barokowa uaktywnia fale mózgowe odpowiedzialne za stan umysłowej aktywności. Dzięki temu wzmacnia się pamięć, wnioskowanie i myślenie logiczne, a nawet wyobraźnia przestrzenna.


W muzyce barokowej dominującym dźwiękiem jest wysoki dźwięk instrumentów strunowych. To one są odpowiedzialne za ładowanie baterii naszego mózgu. Psychologowie doradzają więc słuchanie muzyki klasycznej podczas intensywnej nauki. Ważne jednak, by nie dźwięki były jedynie przyjemnym tłem dla intelektualnego wysiłku.

Efekt Mozarta


„Efekt Mozarta” to określenie ogólnego wpływu muzyki na poprawę stanu psychicznego i intelektualnego. Termin wziął się stąd, że muzyka Mozarta obfituje w pomagające nauce wysokie dźwięki. Nie można jednak przyjąć, że samo słuchanie muzyki uczyni z nas geniuszy. Sprawi ona jednak, że będzie nam się dużo łatwiej i efektywniej uczyć. Badania przeprowadzone w ciągu ostatnich lat pokazują, że muzyka pomaga m.in. w nauce języków obcych, matematyki i czytania. Rozwija ona też nasze zdolności percepcyjno-motoryczne, poprawia samoocenę i kreatywność, a te zaś sprzyjają procesom zapamiętywania.

Nie dla każdego

Nie można stwierdzić, że słuchanie muzyki przy nauce będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego. Jeśli ktoś spróbuje tej praktyki i uzna, że mu to nie odpowiada, nie powinien zmuszać się do słuchania utworów Bacha czy Mozarta, tylko dlatego, że to prawdopodobnie zwiększa pracę jego mózgu. Nie należy natomiast uczyć się przy włączonym radiu czy telewizorze. Nawet gdy wybierzemy ulubiony program muzyczny, będzie on przerywany blokami reklamowymi, które odciągną naszą uwagę od tego, czego powinniśmy się nauczyć. Powinno się też uważać na piosenki  śpiewane w polskim, albo innym, dobrze nam znanym, języku. Zachęcą nas bowiem do nucenia, a nie do skupienia się na nauce.

Autor:

Angelika Szkuta

Komentarze do: W jaki sposób muzyka wpływa na zdolności uczenia się?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz