Szukaj

Kalendarz płodności - jak go prowadzić?

Menstruacja, owulacja, dni płodne i niepłodne - wszystkie te hasła oraz związane z nimi daty są podstawą do opracowania kalendarza płodności. Odpowiednich danych, które powinny znaleźć się w takim kalendarzu, dostarczy obserwacja zmian, jakie zachodzą podczas cyklu miesiączkowego w ciele kobiety.

Kalendarz płodności - jak go prowadzić?

Prowadzenie kalendarza płodności jest szczególnie ważne w przypadku kobiet, które planują zajść w ciążę. Dzięki niemu łatwiej będzie im kontrolować przebieg swojego cyklu. Kalendarz płodności można prowadzić w sposób tradycyjny, zapisując w notesie wszystkie ważne informacje lub nowoczesny, korzystając z internetowych kalkulatorów płodności, komputerów cyklu lub testów owulacyjnych.

Zalety prowadzenia kalendarza płodności

Kalendarz płodności może prowadzić każda kobieta. Obserwacja i notowanie najważniejszych momentów w cyklu menstruacyjnym pozwala zgłębić wiedzę na temat swojej płodności. Dzięki temu szybciej można zauważyć, kiedy ciało daje sygnał, że coś jest nie tak.

W wielu przypadkach zaburzenia owulacji są wynikiem stresu lub złego odżywiania, wówczas jest to znak, że należy zwolnić tempo i lepiej o siebie zadbać. Niestety czasem mogą one alarmować o rozwijającej się w ciele kobiety infekcji lub chorobie, dlatego jeśli w skrupulatnie prowadzonym kalendarzu płodności pojawiają się niepokojące anomalie, należy skonsultować się z lekarzem.

Prowadzenie kalendarza płodności będzie szczególnie przydatne podczas planowania ciąży. Uważna obserwacja cyklu miesiączkowego pomoże w wyznaczeniu dni, w których możliwość poczęcia dziecka wzrasta.

Co notować w kalendarzu płodności?

Najważniejszą datą, od której należy zacząć prowadzenie kalendarza jest dzień pojawiania się miesiączki. Wystąpienie krwawienia rozpoczyna pierwszą z czterech faz cyklu menstruacyjnego. Na podstawie danych z kilku miesięcy można określić długość swojego cyklu, dlatego ważne jest, aby za każdym razem zaznaczać dzień, w którym wystąpiło krwawienie.

Kolejną informacją, jaka powinna znaleźć się w kalendarzu płodności jest czas trwania miesiączki. Wiele kobiet notuje tego typu dane w swoim notesie i na tym poprzestaje. W przypadku, kiedy cykle są regularne, te informacje mogą okazać się wystarczające. Jednak w sytuacji, kiedy kobieta planuje zajście w ciążę, ma zaburzenia miesiączkowania lub z innego powodu chce wnikliwej przyjrzeć się przebiegowi swojego cyklu, zapisywanie wyłącznie dat występowania krwawienia może nie wystarczyć.

Prowadzenie kalendarza płodności powinno wiązać się z dokładną obserwacją własnego ciała. Aby prawidłowo wyznaczyć poszczególne fazy cyklu miesiączkowego, a zwłaszcza okres owulacji, ważna będzie obserwacja śluzu szyjkowego oraz ułożenia szyjki macicy, a także regularne mierzenie temperatury.

Czasem warto notować również uwagi na temat swojego samopoczucia. Przykładowo: u niektórych kobiet w momencie jajeczkowania pojawia się ból w podbrzuszu, inne tuż przed pojawieniem się menstruacji uskarżają się na wrażliwość piersi lub cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Kalendarz płodności: testy owulacyjne

Testy LH

Aby przekonać się, czy jajeczkowanie rzeczywiście występuje w przewidywanym terminie, można wykonać test owulacyjny. Działanie większości z nich polega na stwierdzeniu w moczu hormonu luteinizującego (LH), którego stężenie osiąga największą wartość 24-36 godzin przed owulacją. W sprzedaży są dostępne testy paskowe, płytkowe i strumieniowe. Różnią się one jedynie sposobem wykonywania. Producenci zalecają, aby wykonywać testy późnym wieczorem, ponieważ wtedy uwalnia się najwięcej hormonu luteinizującego.

Mikroskop owulacyjny

Można także zaopatrzyć się w test owulacyjny na ślinę, czyli mały mikroskop, który kształtem przypomina pomadkę i na pewno zmieści się do każdej damskiej torebki. Działanie urządzenia zostało oparte na bardzo prostej zasadzie - próbka śliny obserwowana w dużym powiększeniu daje różny obraz w zależności od fazy cyklu. Warto dodać, że jest to urządzenie wielokrotnego użytku.

Jak prowadzić kalendarz płodności?

Kalendarz płodności można powadzić w tradycyjny sposób, zaznaczając w notesie daty i informacje, które są istotne przy wyznaczaniu prawdopodobnego wystąpienia dni płodnych lub kolejnej miesiączki. Współcześnie jednak nie trzeba prowadzić odręcznych notatek. Panie mogą skorzystać np. z internetowego kalendarza płodności lub zaopatrzyć się w profesjonalny komputer cyklu.

Internetowe kalendarze płodności

Na wielu stronach internetowych można odnaleźć kalendarze, które automatycznie obliczają dni płodne i niepłodne. Jedyne dane, które należy do nich wprowadzić to: data ostatniej miesiączki i długość cyklu. Taki kalkulator cyklu będzie najbardziej przydatny u kobiet, które miesiączkują regularnie.

Największą zaletą internetowego kalendarza płodności jest to, że na podstawie wprowadzonych danych, kobieta szybko uzyska informacje, w jakim momencie cyklu właśnie się znajduje i kiedy może spodziewać się kolejnej miesiączki. Natomiast panie, u których występują zaburzenia cyklu nie powinny za bardzo ufać wyliczeniom tego typu programów lub aplikacji.

Komputer cyklu - profesjonalny kalendarz płodności

Komputer cyklu to nowoczesna i coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnego kalendarza płodności. Takie urządzenie jest łatwe w użytkowaniu, wystarczy tylko codziennie mierzyć za jego pomocą temperaturę. Komputer gromadzi dane użytkowniczki, a następnie na ich podstawie monitoruje przebieg jej cyklu menstruacyjnego i w precyzyjny sposób wyznacza jego fazy.

Autor: Alicja Gajdowska

Komentarze do: Kalendarz płodności - jak go prowadzić? (2)

Natka88
Natka88 03-12-2019 14:28

kontrola dni płodnych

1

Ja używam testera owulacyjnego ze śliny, tani, łatwy w użyciu i mogę go mieć zawsze przy sobie... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
blackravenxx
blackravenxx 14-01-2019 14:18

Sprawdzone

1

Hej, ja używam cyclotestu już od jakiegoś czasu i mogę wam go polecić z całego serca :D... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze