Szukaj

Infekcje intymne – jak im przeciwdziałać?

Podziel się
Komentarze2

Każda kobieta przynajmniej raz w życiu stała się ofiarą infekcji intymnej. Kobiece ciało jest bardzo wrażliwe i delikatne, więc wszystkie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne mogą doprowadzić do zakażenia. Za zdrowie układu rozrodczego odpowiada równowaga między szczepami bakterii w pochwie.

Infekcje intymne – jak im przeciwdziałać?

Istnieje wiele sposobów na to, aby zachować odpowiedni balans między szczepami bakterii i zapobiec tym nieprzyjemnościom. Infekcje mają tendencję do nawrotów. Niektóre zakażenia są niegroźne, a organizm sam jest w stanie sobie z nimi poradzić. Inne wymagają wizyty u ginekologa i specjalnych leków.

Najczęściej spotykane infekcje to grzybica pochwy i zakażenie bakteryjne pochwy. Grzybicę łatwo rozpoznać po wydzielinie, która swoim wyglądem przypomina twarożek, ale także po bólu i swędzeniu okolic intymnych. Podczas współżycia i oddawania moczu kobieta czuje dyskomfort. W przypadku zakażenia bakteryjnego – wydzielina przybiera odcień szary i  ma charakterystyczny rybi zapach.

Zatem... jak przeciwdziałać infekcjom intymnym?

1. Dbanie o higienę intymną to kluczowy punkt zapobiegania infekcjom. Należy podmywać się dwa razy dziennie – rano i wieczorem – delikatnymi preparatami o neutralnym pH, najlepiej bezzapachowymi i bezbarwnymi. Istotny jest też sposób dbania o higienę: mycie okolic intymnych i ich wycieranie powinno odbywać się „od przodu do tyłu”. Zapobiega to przenoszeniu bakterii z odbytu w okolice pochwy. Do mycia dobrze używać dłoni – na gąbkach gromadzą się duże ilości bakterii, które mogą zaszkodzić okolicom intymnym.


2. Korzystając z toalet w miejscach publicznych należy używać specjalnych jednorazowych nakładek, a jeśli nie ma takiej możliwości – to starajmy się nie siadać na sedesie.


3. Środki higieniczne trzeba wymieniać odpowiednio często, gdyż bakterie na nich zgromadzone mogą prowadzić do poważnych infekcji. Teoretycznie maksymalny czas stosowania tamponu to 6 godzin, jednak warto zmieniać go częściej obserwując intensywność krwawienia i chłonność środków higienicznych. Częstych zmian wymagają również podpaski i wkładki.

4. Kiedy czujemy dyskomfort w okolicach intymnych, dobrze jest stosować probiotyk  Dopochwowy. Pomaga on utrzymać równowagę flory bakteryjnej, co jest istotne zwłaszcza podczas menstruacji. Okolice intymne często są narażone na wszelkiego rodzaju infekcje właśnie w tym momencie.

5. Dużą rolę w przeciwdziałaniu infekcji odgrywa odpowiednia bielizna. Ta, która nie przepuszcza powietrza może spowodować namnażanie się bakterii. Idealna będzie bawełna. Bielizna powinna być wygodna i nieobcisła.

6. Osoby, u których infekcje pochwy nawracają, powinny po każdej wizycie w miejscu publicznym takim jak basem czy jacuzzi używać specjalnego preparatu regulującego florę bakteryjną. Preparat działa profilaktycznie, ale też radzi sobie z niewielkim dolegliwościami.

7. Regularne wizyty u ginekologa są podstawą zapobiegania poważnym infekcjom. Specjalista zobaczy zmiany w okolicach intymnych, których kobieta nie jest w stanie zauważyć gołym okiem i zaleci odpowiednie leczenie.

8. Należy pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne bardzo często zaburzają naturalną florę bakteryjną, co prowadzi do różnego rodzaju infekcji intymnych.

9. Ostrożność we współżyciu to także działanie profilaktyczne. Uprawiając przygodny seks z różnymi partnerami zwiększamy prawdopodobieństwo złapania infekcji, albo co gorsza, choroby przenoszonej drogą płciową.

Autor: Natalia Ul

Komentarze do: Infekcje intymne – jak im przeciwdziałać? (2)

otylka
otylka 02-12-2013 13:13

infekcje

1

kiedy byłam w ciąży ginekolog zaleciła mi stosowanie ..., żeby zapobiec infekcjom. trafiła w 10, bo infekcje ustąpiły. teraz kiedy czuję jakikolwiek dyskomfort stosuję probiotyk i na ogół problem znika.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
magdaabiofem
magdaabiofem 18-06-2013 16:21

Infekcje

1

Bardzo pomocne rady. Zgadzam się z tym, że odpowiednia higiena i profilaktyka może zaoszczędzić nam wielu przykrych dolegliwości. Lepiej działają preparaty stosowane miejscowo (dopochwowo, np w formie żelu) niż doustne.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze