Szukaj

Upławy - przyczyny, rodzaje, leczenie

Podziel się
Komentarze2

Upławy to nic innego jak nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Często zdarza się, że nieprawidłowy śluz jest oznaką infekcji. Nierzadko, jednak jest objawem naturalnych zmian w organizmie kobiety, zależnych od wielu czynników. W przypadku gdy nie jesteśmy w stanie rozpoznać objawów, powinnyśmy udać się do ginekologa, który precyzyjnie nas zdiagnozuje.

Upławy - przyczyny, rodzaje, leczenie

Najczęściej upławy charakteryzuje przykry zapach i gęstsza konsystencja, który często jest znakiem, że coś niewłaściwego dzieje się w organizmie kobiety. W przypadku gdy na bieliźnie zauważymy śluz o kolorze innymi niż mlecznobiały lub przezroczysty, a dokładniej szary, żółtozielony czy brązowy, należy sprawdzić u lekarza, czy nie mamy infekcji miejsc intymnych.

Główne rodzaje upławów

Białe upławy o gęstej „konsystencji twarożka”

Przeważnie są typową oznaką początkującej grzybicy pochwy. Głównym podłożem jest duża, rozwijająca się ilość grzybów z rodzaju Candida. Nieprawidłowa wydzielina może być rezultatem niewłaściwej higieny intymnej, stosowanie tabletek hormonalnych czy przebyta antybiotykoterapia.

Obfite upławy z szaro-białym zabarwieniu o „rybim zapachu”

Najczęściej są efektem początku występowania waginozy bakteryjenej, pod kątem którym należy się zbadać. Waginoza bakeryjna polega na zmniejszenia liczebności bakterii Lactobacillus spp., przy równoczesnym wzroście innych, głównie Gardnerella vaginalis.

Przy takim wzroście tej bakterii i spadku Lacrobacillus, który jest naturalnym składnikiem obronnym pochwy, tworzą się infekcje. Mogą być to również objawy rzęsistkowicy.

Ropno-śluzowa wydzielina

Upławy o śluzowatej gęstości są efektem zbliżeń płciowych. U kobiet, które są aktywnie seksualnie najczęściej dochodzi do zakażenia Chlamydia trachomatis (CT).

Najczęstszym następstwem infekcji jest dodatkowo pieczenie podczas oddawania moczu, bóle podbrzusza w przypadku rozszerzenia infekcji na jajowody, gorączka, mdłości, krwawienie między okresem i ból podczas zbliżeń.

Chlamydioza nierozpoznana bądź nieleczona prowadzi do innych chorób narządów płciowych i strefy okołowątrobowej. Nieleczona chlamydioza może być też ważną przyczyną w problemach z niepłodnością szyjkową i jajowodową u kobiety.

Należy pamiętać, że w procesie zmian w organizmie kobiety pojawia się naturalna wydzielina, która nie jest efektem infekcji. Kolor i śluz kobiety zmienia się w zależności od fazy cyklu miesięcznego. W pierwszych kilku dniach, większość kobiet odczuwa suchość pochwy. W fazie owulacji, wydzielina staje się obfita, bezbarwna, a w fazie lutealnej śluz jest gęsty i grudkowaty by bronić pochwę przed chorobami i drobnoustrojami.

Komentarze do: Upławy - przyczyny, rodzaje, leczenie (2)

peperonia321
peperonia321 01-07-2015 00:02

Upławy

2

u mnie nieprzyjemny zapach albo inny niż zwykle kolor upławów świadczy o tym że pojawiła się jakaś infekcja, wtedy stosuję dopochwowy lek probiotyczny by uzupełnić florę w bakterie kwasu mlekowego , najczęściej problemy ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze