Szukaj

Małżeństwo dla kobiet nie jest już tak ważne jak kiedyś

Podziel się
Komentarze2

Życie w wolnym związku czy sformalizowanym - dla kobiet nie ma to znaczenia, jeśli brać pod uwagę stan zdrowia emocjonalnego i poczucia bezpieczeństwa. Z kolei, jeżeli chodzi o mężczyzn - dla nich w przypadku ich pierwszego poważnego związku - małżeństwo ma duży wpływ na ich samopoczucie.

Jak wykazuje nowe badanie naukowe, mieszkanie razem lub wzięcie ślubu przekłada się u młodych osób - zwłaszcza kobiet - na polepszenie stanu zdrowia emocjonalnego.

W przypadku młodych kobiet, które były do tej pory samotne, zdrowie emocjonalne poprawia się w takim samym stopniu, niezależnie od tego czy zamieszkają wspólnie z partnerem czy wyjdą za mąż po raz pierwszy. Dla mężczyzn, małżeństwo wydaje się być kluczem do poprawy ich zdrowia emocjonalnego.

W przypadku drugiego poważnego związku, zarówno mężczyźni, jak i kobiety reagują już w podobny sposób - ich samopoczucie polepsza się w takim samym stopniu, niezależnie od tego czy zamieszkają z kimś czy wezmą ślub.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 8,7 tys. Amerykanów, którzy urodzili się w latach 1980-1984 i z którymi przeprowadzany był wywiad co drugi rok w latach 2000-2010.

Badanie zostało opublikowane 03 grudnia 2015 roku w internetowym wydaniu czasopisma Journal of Psychology Family.

Jeszcze na początku lat 90 ubiegłego wieku, małżeństwo dawało ludziom większe poczucie bezpieczeństwa i spełnienia, niż życie z kimś bez ślubu.

Wyniki te sugerują, że mieszkanie razem bez ślubu nie jest już tak negatywnie odbierane przez społeczeństwo, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich pokoleń
- mówi współautor badania Claire Kamp Dush, profesor nauk humanistycznych w Ohio State University. W Stanach Zjednoczonych obecnie około dwie trzecie par mieszka ze sobą przed ślubem.

Także w Polsce zauważalny jest spadek liczby związków sformalizowanych. Dla coraz większej ilości osób małżeństwo wiąże się z nic nie znaczącym papierkiem, a młodzi często nie mają ani czasu, ani nie czują presji, żeby zalegalizować swój związek. Wyraźnie obniżyła się także granica, w której bierze się ślub - teraz najczęściej małżeństwo zawierane jest przez osoby 30-letnie. Odsetek kobiet, które zdecydowały się wyjść za mąż przed 25 rokiem życia wynosi około 40%.

Komentarze do: Małżeństwo dla kobiet nie jest już tak ważne jak kiedyś (2)

makao
makao 25-12-2015 00:39

znaczenie małżeństwa dla kobiet

2

Dla mnie małżeństwo ma sens. Poza oczywistymi dla mnie kwestiami religijnymi, to jednak sformalizowanie związku podkreśla jego znaczenie i wskazuje, że chce się być z kimś do końca życia. No chyba, że od razu bierze się ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze