Szukaj

Zabawy edukacyjne z dwulatkiem

Podziel się
Komentarze1

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” - liczne badania potwierdzają prawdę zawartą w tym znanym przysłowiu. Okazuje się, że pierwsze lata życia dziecka odgrywają zasadniczą rolę w jego rozwoju. Dlatego tak ważne są zabawy edukacyjne z dziećmi.

Zabawy edukacyjne z dwulatkiem

Jeżeli chcesz, by dwuletnie dziecko rozwijało się prawidło, aby wzrastały jego możliwości intelektualne, miało dobrą pamięć i koncentrację, powinieneś zająć się jego nauką już teraz. To właśnie w tym okresie życia tworzą się synapsy, czyli połączenia między komórkami nerwowymi mózgu. Stymulacja małego dziecka powoduje, że w jego mózgu tworzy się coraz gęstsza sieć połączeń nerwowych, które wspomagają proces uczenia się. Bardzo ważne jest więc, aby umożliwić dziecku przeżywanie wielu nowych doświadczeń. Dwuletnie dziecko uczy się przede wszystkim poprzez zabawę. Wybierając odpowiednie formy tej aktywności, możesz pozytywnie wpływać na jego rozwój

Zabawy ruchowe i sprawnościowe

Kiedy dziecko wkracza w drugi rok życia, otwiera się przed nim świat zupełnie nowych możliwości.  Nie tylko uczy się pewnie chodzić, ale zaczyna biegać, wspinać się na palcach, a nawet chodzić po schodach. Ruch ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju, dlatego należy zapewnić mu każdego dnia odpowiednią jego dawkę. Pomaga on wypracować równowagę, ćwiczyć koordynację ruchów, rozwija odwagę, przedsiębiorczość, a nawet inteligencję i osobowość. Dziecko wyrabia swoją sprawność motoryczną poprzez zabawy, które obejmują całe ciało lub poszczególne jego części. Aby wspomóc jego sprawność manualną, należy skupić się na tych, które polegają na lepieniu, ugniataniu czy wyklejaniu. Dla rozwoju dziecka równie ważne są zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju klocków, układanek, zabawek manipulacyjnych. Kształtują one precyzję ruchów, myślenie i wyobraźnię, a także wytrwałość i umiejętność pokonywania przeszkód.  Zabawy polegające na wkładaniu i wyjmowaniu mniejszych przedmiotów z większych, zamykaniu i otwieraniu pudełek, dopasowywaniu przedmiotów do odpowiednich otworów wspaniale stymulują myślenie przyczynowo-skutkowe. A oto kilka przykładów:

Bałwanki z papierowych kuleczek

Do tej zabawy potrzebna będzie kolorowa kartka, kredki, bibuła. Narysuj na kartce kształt bałwanka. Zadaniem dziecka jest wyklejenie go kuleczkami zrobionymi z bibuły. Ta prosta czynność wspomaga sprawność manualną oraz koordynację ręki i oka. Co więcej wspaniale rozwija kreatywność, cierpliwość i koncentrację.

Karmienie lwa

Na boku kartonowego pudła narysuj głowę lwa. W miejscu gdzie powinien mieć paszczę, wytnij dziurę. Ustaw pudło na środku pokoju i daj dziecku parę małych piłek lub kulek zrobionych z papieru. Zachęć je do wrzucania ich lwu do paszczy. Dzięki tej prostej zabawie, dziecko poprawi swoją koordynację wzrokowo-ruchową, precyzję, koncentrację i celność.

Zabawy rozwijające mowę

W drugim roku życia dziecko uczy się porozumiewać z otoczeniem za pomocą mowy. Ta umiejętność ma bardzo duży wpływ na całościowy rozwój dziecka. Jeśli dziecko rozumie znaczenie słów, może poznać otaczający go świat, intencje innych ludzi, a także lepiej wyrazić własne potrzeby. Aby pomóc dziecku odkryć język, należy jak najczęściej z nim rozmawiać, czytać mu bajki i śpiewać proste piosenki, którym powinny towarzyszyć również gesty. Warto kupić dziecku kartonową książkę składankę, która z pewnością spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony dziecka. Dzięki zabawie poszerza ono swoje słownictwo oraz uczy się poprawnego formułowania zdań.

Walizka z dźwiękami

Przygotuj walizkę na tyle dużą, by uniemożliwiła dziecku zobaczenie, co robisz z jej zawartością. Do środka włóż parę przedmiotów, które wytwarzają dźwięki rozpoznawalne przez dzieci. Mogą to być pokrywki, kieliszki, łyżki, garnki dzwonek czy budzik. Możesz również posłużyć się instrumentami muzycznymi czy zabawkami, które wydają dźwięki. Zadaniem dziecka, jest wskazanie przedmiotu, przy pomocy którego dorosły wydaje dźwięk.

Ślepe pudełko

Do przeprowadzenia tej gry, uwielbianej przez dzieci w wieku 2-3 lat, potrzebujesz kartonowego pudełka (45-50 cm szerokości), w którym należy wyciąć dwa otwory po  obu jego dłuższych bokach. Muszą być na tyle duże, by dziecko mogło włożyć do niego rękę i swobodnie nią poruszać. Do środka włóż parę dobrze znanych dziecku przedmiotów. Celem gry jest odgadnięcie, jaki przedmiot został schwytany przez dziecko. Ma ono 30 sekund na wybadanie go i podanie odpowiedzi. Później wspólnie wyciągnijcie ten tajemniczy przedmiot.

Mały smakosz

Połóż na stole kilka artykułów spożywczych i nazwij po kolei każdy z nich. Następnie powiedz dziecku, że za chwilę dostanie któryś z nich do spróbowania. Zawiąż mu oczy chustką i podaj mu kawałek do buzi. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, co zjadło. Pamiętaj o tym, aby w trakcie gry  parę razy powtarzać nazwy używanych produktów.

Zabawy rozwijające kreatywność

Kreatywność ma istotny wpływ na rozwój inwencji i samodzielności dziecka. Wzmacnia w nim myślenie krytyczne i umiejętność improwizacji. Co więcej, dziecko, które oddaje się zajęciom artystycznym, ma większa możliwość pozbywania się napięć psychicznych nagromadzonych w ciągu dnia. Poprzez swoją twórczość może wyrażać targające nim lęki, poznawać siebie lepiej i okazywać swoją osobowość. Dziecko pragnie eksperymentować i poznawać właściwości otaczającego go świata. Gdy sięgnie pierwszy raz po farbę, zafascynowane odkryje, że pozostawia ona  kolorowe ślady. Po jakimś czasie zapragnie stworzyć przy jej pomocy jakieś dzieło.  Należy umożliwiać dziecku rozwój również w tej dziedzinie, poprzez organizowanie mu odpowiednich zajęć.

Konstruktor

Do tej zabawy wykorzystaj przedmioty codziennego użytku, takie jak guziki, nasiona, makulatura. Przy ich pomocy wraz z dzieckiem możesz stworzyć prostą  grzechotkę. Aby ją otrzymać wrzuć guziki do rolki po ręcznikach papierowych i zaklej otwory po obu  jej stronach. Dwulatek z pewnością ucieszy się, gdy będzie mógł koncertować przy pomocy tego własnoręcznie stworzonego instrumentu. Należy pamiętać o tym, aby przy wykonywaniu grzechotki nie zostawiać dziecka samego, by nie połknęło żadnego z drobnych elementów.

Kolorowe lampiony

Dziecko ma za zadanie wydrzeć z papieru kolorowego jak najwięcej małych kawałeczków, a następnie okleić nimi  niepotrzebne pojemniczki po dżemie czy musztardzie. W taki sam sposób dzieci mogą ozdobić wydmuszki z jajek.

Zabawy manualne

Pozwól dziecku wymieszać ze sobą szklankę mąki, soli i 125 ml wody. Następnie ugniataj ciasto aż  do otrzymania gładkiej masy. Dziecko może odcisnąć w niej swoją rękę lub stopę, a po wyschnięciu pomalować ją farbami. Ta zabawa nie tylko rozwija kreatywność, ale ćwiczy sprawność ruchów rąk.

Dzieci w wieku dwóch lat uczą się świata poprzez naśladownictwo. Potrzebują instrukcji rodzica,  aby wiedzieć, w jaki sposób można wykorzystać dany przedmiot do zabawy. Jego zabawa powinna zawierać wiele nowych elementów, które pomogą mu w nabywaniu nowych umiejętności. Aranżując zajęcia powinno się pamiętać o tym, by były one ciekawe i stanowiły dla dziecka wyzwanie. Kiedy się z nimi upora, wzrośnie jego pewność siebie oraz chęć do sięgania po kolejne. Jeżeli dziecko nie wykazuje zainteresowania, oznacza to, że zabawa jest dla niego zbyt łatwa lub zbyt trudna. Należy szanować indywidualność dziecka i pamiętać, że każde ma swoje własne tempo rozwoju. Tym, co jest mu niezbędne do prawidłowego rozwoju to poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Wspólne zabawy z dzieckiem, stanowią doskonałą okazję do budowania mocnych więzi z rodzicami, które stanowią fundament potrzebny dziecku do zbudowania zaufania do siebie i świata.

Autor:

Beata Bryk

Komentarze do: Zabawy edukacyjne z dwulatkiem (1)

paulina.klimek
paulina.klimek 16-10-2013 14:30

Rozwój dzieci

1

Bardzo ciekawe zabawy dla maluchów :) ważne jest, aby poświecać dużo czasu swoim pociechom, szczególnie w okresie dorastania, fajny artykuł.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze