Szukaj

Młodsze rysy twarzy dzięki... prostym zębom

Podziel się
Komentarze0

Stłoczone, nakładające się i obrócone zęby trudno jest wyczyścić, co może prowadzić do rozwoju próchnicy. Prostowanie powinno się zacząć już w wieku 7-10 lat - radzi dr n. med. Jarosław Doliński z katowickiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.Pierwszy raz powinniśmy zaprowadzić swoje dziecko do ortodonty w wieku ok. 7 lat. Ortodonta ocenia na podstawie położenia pierwszych trzonowych zębów stałych oraz zębów siecznych, czy u dziecka występuje wada zgryzu - radzi dr Jarosław Doliński.

W przypadku nieprawidłowości, jak: zgryz krzyżowy, otwarty, tyłozgryz, stłoczenie zębów, można rozpocząć wczesne leczenie, które pozwala na harmonijne ukierunkowanie wzrastających zębów i struktur twarzy. - Efektem leczenia wczesnego jest przygotowanie miejsca dla wyrzynających się zębów stałych, tym samym można uniknąć konieczności usuwania zębów stałych w przyszłości  - mówi specjalista z katowickiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej. Dodaje, że celem leczenia jest również pobudzanie lub hamowanie wzrostu górnej i dolnej szczęki. W ten sposób można skorygować dysproporcje w ich budowie i kształcie, wyleczyć rozbieżność wzajemnego położenia, a tym samym poprawić sobie... rysy twarzy.

Korygowanie wad w okresie leczenia wczesnego, pomaga podejmować ewentualne leczenie właściwe w wieku młodzieńczym. Dzięki temu jest ono krótkie i nie wymaga usuwania zębów, czy innych zabiegów chirurgicznych. Jeśli zaniedbamy leczenie wczesne, oznacza to - szczególnie dla osób z rozbieżnością w położeniu szczęk, że efekty późniejszego leczenia mogą być kompromisowe i niestabilne.

Nawyki krzywią zęby

Specjaliści wymieniają dwie zasadnicze grupy przyczyn powstawania zniekształceń zgryzu:
  • czynniki ogólne, takie jak: dziedziczność (niekorzystny wzorzec wzrostu), choroby ogólnoustrojowe (krzywica), zaburzenia hormonalne, szkodliwy wpływ leków, promieniowania jonizującego oraz infekcji wirusowych w okresie ciąży.
- Wyjaśnienie przyczyn powstawania wad zgryzu ma znaczenie zarówno dla postawienia właściwej diagnozy jak i przygotowania planu leczenia. W wielu przypadkach umożliwia zapobieganie powstawaniu lub nasilaniu się nieprawidłowości - mówi dr Jarosław Doliński. - Duże znaczenie ma wykrycie przyczyny w jak najwcześniejszym stadium rozwoju wady, co pozwala uniknąć powstania poważnego zaburzenia morfologiczno - czynnościowego narządu żucia – mówi. Dodaje, że choroby przyzębia, które występują również częściej w przypadku stłoczonych, ciasno ustawionych zębów, są uznawane za jedną z przyczyn chorób serca oraz cukrzycy.

Rodzice: liczy się dieta i higiena


Jak zapobiegać wadom zgryzu? Najważniejszą rolę odgrywają tu rodzice. Powinni dobierać pożywienie o odpowiednim składzie i konsystencji, tak żeby zapewnić prawidłowy rozwój narządu żucia i zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej oraz stan zębów mlecznych, żeby zapobiegać próchnicy. - Przeważająca większość, około 80%  wad zgryzu, ma charakter nabyty.


Jednym z częstych błędów popełnianych przez rodziców, jest przedłużone podawanie pokarmów papkowatych, które nie stymulują rozwoju funkcji żucia. Z kolei brak higieny oraz podawanie słodyczy między posiłkami, prowadzi do rozwoju próchnicy, której konsekwencją są ubytki próchnicowe a nawet utrata zębów - ostrzega dr Jarosław Doliński.

Zapobieganie i leczenie? Jak najwcześniej!


Leczenie wad zgryzu u młodych, rosnących pacjentów jest bardziej przewidywalne, dlatego już w wieku 7-10 lat można prostować zęby za pomocą aparatów ruchomych. Powinny one być noszone 12-14 godzin na dobę, a pierwsze efekty są widoczne już po dwóch miesiącach.- Pozytywne efekty mogą się jednak pojawić jedynie wtedy, gdy dziecko będzie nosiło aparat regularnie i trzymało się zaleceń ortodonty - mówi specjalista katowickiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej. - A wiadomo, że to nie zawsze jest łatwe - dodaje.

Dzieci najczęściej nie chcą nosić aparatów korekcyjnych skarżąc się na niewygodę, utrudnienia w mówieniu i dziwny wygląd. Stomatolodzy mogą dziś pomóc w przełamaniu tych obaw, np. poprzez indywidualnie dobrany kolor lub wzór na aparacie (kwiaty, samochody). Kluczową rolę odgrywa jednak postawa rodziców. - Powinni oni rozmawiać ze swoimi pociechami na temat korzyści jakie niesie za sobą leczenie ortodontyczne. Mogą również wprowadzić system nagród za sumienne przestrzeganie godzin noszenia aparatu - radzą specjaliści.

W przypadku starszych dzieci i młodzieży (12-16 lat) standardem stały się aparaty stałe. Wynika to z obecności zębów stałych i większej dojrzałości psychicznej tej grupy pacjentów (bardzo istotna jest tu bowiem dbałość o higienę jamy ustnej). - Zwykle nie trzeba ich przekonywać do noszenia, a nawet często to oni przekonują rodziców do korekcji uzębienia i konieczności zakupu aparatu.

Zdają sobie sprawę z tego, że leczenie w młodym wieku przełoży się na piękny uśmiech w dorosłym życiu. Na końcowy efekt muszą poczekać od 1 do 2,5 roku - mówi dr Jarosław Doliński.

Wady zgryzu można też oczywiście leczyć także u osób dorosłych. Coraz więcej dorosłych pacjentów szuka dziś pomocy ortodontycznej z powodów wad zgryzu, lub konieczności przygotowania zębów do leczenia implantologiczno - protetycznego. Leczenie ortodontyczne wpływa przede wszystkim na poprawę estetyki twarzy oraz uzębienia. Właściwe położenie górnych zębów siecznych pozwala też uzyskać odpowiednie podparcie dla górnej wargi, tym samym  spowalniając tworzenie się zmarszczek oraz spłycając bruzdy nosowo - wargowe.

Komentarze do: Młodsze rysy twarzy dzięki... prostym zębom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz